Küçük işletmeler de yatırımcı olabilir

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Yatırımcı Hızlandırma Platformu, startuplara gerçek manada melek yatırımcı kazandırıyor. Platformun mezunların-dan yatırımcı Yusuf Andiç, “Orta ve küçük çaplı işletmelerin yatırım tarafında olmasını öneririm. BTM’nin programı bunu sağlıyor” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

Girişimcilerin, fikirlerini ticari ürün ve hizmete dönüştürmeleri için rehber olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), potansiyel yatırımcıları da bu ekosisteme dahil ediyor. BTM’nin Yatırımcı Hızlandırma Platformu sayesinde yatırımcılarla startuplar bir araya geliyor. Böylece parlak girişim fikirlerine yatırım yapmak isteyenlerle kaynak arayan girişimciler buluşuyor. Platformun mezunlarından Yusuf Andiç, program sonrası yatırımcılık deneyimlerini İstanbul Ticaret’e anlattı.

ÇOCUKTAN GİRİŞİMCİ

Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

1990’lı yıllarda Türkiye’de internet yeni doğarken henüz ortaokul öğrencisiydim ve o yaşlarda web sitemi kurmuştum. Hatta web siteme ’editör aranıyor’ diye ilan girmiştim. Çok eskiden beri girişimciyim, şu anda da bir noktada yatırımcıyım.

BTM Yatırımcı Hızlandırma Platformu ile yollarınız nasıl kesişti?

BTM kurulduğundan beri İstanbul Ticaret Odası’nda Meclis Üyesi olarak rol aldık. Hem mentorluk hem projelere destek verirken ticarete de devam ediyoruz. BTM’de hep vardık ama işin destek kısmındaydık. İşimizde devam ederken, bu işin yatırım tarafını profesyonel anlamda merak ediyordum ve bu programa başvurdum.

FİKİR SAHİBİNİN İNANCI

Program öncesinde startup yatırımcılığına bakış açınız nasıldı, programdan sonra neler değişti?

Aslında çok şey değişti. Önceden düşüncem, yatırımcı girişimin içinde yer alıyor, şirkete ortak oluyor ve yönetime giriyor şeklindeydi. Aslında bunun böyle olmadığını anladım. Biz melek yatırımcı diyoruz ama melek olmak, aslında onu desteklemek demek. Ticari beklentiniz olabilir ama işin içine girdiğiniz zaman olumsuzluk yaşamak da var. Motivasyonu düşürebilirsiniz, çünkü fikrin sahibi inandıkları projeyi yaparken, siz müdahale edip bu doğru değil diyeceksiniz. O yüzden gerçekten ‘melek’ olmak için daha çok soru gelirse, yardım istenirse destek vermenin daha doğru olduğunu fark ettim.

Yatırım için ilginizi çeken sektörler hangileri?

Benim ilgi alanım öncelikle yazılım, Fintek ve hayatı kolaylaştıran yapay zeka uygulamaları. Tabii ben yatırım yaparken fikrin güzel olmasından daha çok fikir sahiplerinin fikrine ne kadar inandığıyla ilgileniyorum. Bu fikir için nelerden vazgeçtiler ve nelerden vazgeçebilirler. Ben yapayım da tutarsa şeklinde yaklaşımda bulunan kişileri fark edince uzaklaşıyorum.

BİRLİKTELİĞİN GÜCÜ

Hiç yatırım yaptınız mı?

BTM’nin Yatırımcı Hızlandırma Platformu’na katılmadan önce yatırım yapmıştım. Oyun sektöründe kendi kültürümüzün, kendi gelenek ve tarihimizin çok nadir olduğundan, çok fazla yabancı karakterler, yabancı yerler olduğundan, milli duygularla böyle bir oyuna yatırım yapmıştım. Türk dünyası bu oyuna sahip çıkacak diye çok ümitliydim. Çok güzel ilerledi. Exit bile aldık. Fakat çok hızlı tüketen bir toplum olduğumuzdan bu noktada yeni dünyalar, yeni haritalar derken arkadaşlar yetiştiremedi ve biz de pes etme kararı verdik.

Sizce geleneksel yatırımcılar neden startup yatırımcısı olmalı?

Birçok sektör yazılımla, girişimcilikle bilişimle ve yeni çağ ile birlikte artık yok oluyor. Sekreterlik bitti, postacılık bitti. Birçok sektör yok olurken, biz geleneksel işlerimize devam edemeyiz. Ben özellikle orta ve küçük çaplı işletmelerin yatırım tarafında olmasını çok isterim. Risk var, genelde girişimlerde başarı oranı çok düşük ama bir araya gelsinler, riski azaltsınlar. Bu şekilde yatırım yapsınlar, başarıya ulaşınca kendi başlarına da yatırım yapacaklar.

SEKTÖR KENDİ KENDİNİ BESLİYOR

“Girişimci ve yatırımcılar vazgeçmesinler. Bugün başarı hikayesi dinlediğimizde aslında birçok defa battığını ve çöküş yaşadığını görüyoruz. Böyle bir aşamadan sonra başarmak, insana daha büyük bir haz, daha büyük bir zevk katıyor. Girişimciler bu başarıdan sonra yatırımcı da oluyorlar. Ben de önceden girişimciydim, şimdi hem girişimci hem yatırımcıyım. Sektör kendi kendini besliyor.”

BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ

“Aslında ben de bu programa katılmadan önce çok farklı düşünüyordum. Şimdi bakış açım tamamen değişti. Kendimi tam melek gibi hissediyorum. Önceden melek ne demek bilmiyordum. Biz önceden bir projeye destek olduğumuzda tamamen işin içine giriyor, her şeye müdahale ediyorduk. Aslında böyle olmaması gerekiyor.”

BAŞKA YERDE YOK

“Çok ciddi deneyimler kazandık, o yüzden BTM’ye bu anlamda çok teşekkür etmek istiyorum. Bu programa katılmayı düşünenlere de şunları söylemek istiyorum. Her ne olursa olsun, bir holding başında da olabilirsiniz, orta küçük ölçekli işletmenin sahibi de olabilirsiniz… Ama buradaki deneyimi başka yerde alma şansınız yok.”