GoTradeGo ile işletmeler dış pazarlara hızlı giriş yapacak

İhracat veya ithalat yapmak isteyen firmalar ile serbest dış ticaret uzmanlarını bir araya getiren GoTradeGo, uluslararası ticaretin tek bir site üzerinden kolayca gerçekleştirilmesini sağlıyor. Firmaların dış pazarlara giriş sürecini hızlandıran dijital pazaryerinin hedefi, 100 bin işletmenin dünyaya açılmasına katkıda bulunmak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

BTM girişimlerinden GoTradeGo, işini küresel arenaya taşımak isteyen işletmelerle, proje bazlı freelance çalışan dış ticaret uzmanlarını tek bir sitede buluşturuyor. Dijital dönüşümde fark yaratan bir pazaryeri olarak tanımlanan GoTradeGo, uluslararası ticaretin tek bir adresten gerçekleşmesini sağlarken, işletmelerin de küresel pazarlara giriş süreçlerini hızlandırıyor.

ANNELİK GİRİŞİMCİ YAPTI

GoTradeGo’nun kurucusu Ayşe Bağcı, annelik sürecinin kendisini girişimciliğe yönlendirdiğini söyledi. Bağcı, ‘dış ticarette çalışan bir kadının anne olmasıyla birlikte neden iş hayatından uzaklaşmak zorunda kaldığı’ noktasından yola çıkarak, bu girişime imza attığını açıkladı. Bağcı, hem bir anne hem de GoTradeGo kurucusu olmadan önce ithalat-ihracat departmanını yönetebildiğini ve evden çalışma gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Anne olduktan sonra uzaktan çalışmak zorunda kaldığını ve bu sürecin uzaktan da yönetilebilir olduğunu deneyimlediğini anlatan Bağcı, “Ortağı olduğum aile şirketine bunu kabul ettirmem mümkün olmadı. Benim konumumda olan, anne olduğu için veya başka bir nedenle fiilen bir işyerinde bulunamayan kişilerin de dış ticaretteki yetkinliklerini ekonomiye kazandırmaları gerekir düşüncesiyle GoTradeGo’nun adımlarını attım” dedi.

İKİ FARKLI KİTLE

GoTradeGo’yu ‘dünya pazarına açılmakta dar boğazın sıkışmışlığında kalmış işletmelerle, proje bazlı freelance çalışan dış ticaret uzmanlarını buluşturan, dijital dönüşümde fark yaratan bir pazaryeri’ olarak tanımlayan Bağcı, girişimin 7 kişilik bir ekipten oluştuğunu söyledi. Bağcı, iki farklı hedef kitleleri bulunduğunu, birinci hedef kitlenin Anadolu’da kalifiye dış ticaret uzmanı bulmakta zorlanan işletmeler, ikinci hedef kitlenin ise dış satışta kendine güvenen, sektörünü iyi bilen ve ismini marka yapmak isteyen dış ticaret uzmanları olduğunu kaydetti.

PANDEMİ İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRDI

Girişimin ilk adımının Türkiye olmasını planladıklarında, Türkçe isimlerle işletmeler ve uzmanların iki ayrı sitede üyeliklerini alıp, eşleşmelerini sağladıklarını ifade eden Ayşe Bağcı, işletmeleri yeni iş modeline adapte etme sürecinde yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı: “1 yıl kadar oldukça zorlandık. Her iki tarafın ortak çalışma gruplarını oluşturmak, işleyişi takip etmekle birlikte işletmeleri dış ticaret korkuturken, onları yeni iş modeline adapte etmek oldukça güçtü. Piyasada komisyoncu olarak bilinen uzmanların iş modeline ayak uyduramamaları bizleri zorladı. Ancak bu süreçte yaşanan pandemi işimizi kolaylaştırdı. Pandemiden önce kullandığımız terimler sektöre oldukça yabancıydı ve iş yapış şeklini anlatmak pek de kolay olmuyordu. Pandemiyle birlikte herkes evden çalışma sürecine adapte oldu. Freelance iş imkanları ortaya çıktı ve GoTradeGo’nun önü açıldı.”

Dünyada ve Türkiye’de dış ticaretin büyümesi için birçok faydalı girişim olduğunu, bunlardan bazılarının dış pazardaki talepler, satışlar ve fiyatlar konusunda hizmet verdiğini dile getiren Bağcı, GoTradeGo’nun tüm bu işlerin takibini yapacak kişilerle işletmelerin pazara giriş süreçlerini hızlandırdığının altını çizdi.

HEDEF 100 BİN İŞLETME

Dünyada iş yapış şekillerinin de değiştiğine dikkati çeken Ayşe Bağcı, “Böylelikle dünya çok daha küçük bir hal alıyor. Biz de sunmuş olduğumuz hizmetle dış ticaretin daha hızlı ve kolay gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz” dedi. Öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin dünya pazarlarına girmesiyle Türkiye ihracatının büyümesine, ekonominin güçlenmesine büyük katkıda bulunacaklarını söyleyen Bağcı, GoTradeGo’nun iş potansiyeli yaratmasından dolayı ek gelir elde etmek isteyenlere de fırsat sunduğunu belirtti. Bağcı, işletmesini ve kendini geliştirmek isteyenlerle birlikte 100 bin işletmenin dünyaya açılmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

BTM, TÜM NETWORKÜNÜ BİZE AÇTI

Danışmanlık aldıkları Tarvenn Ventures’ın yönlendirmesiyle BTM’ye başvurduklarını anlatan Ayşe Bağcı, “BTM sayesinde girişimimize faydalı işbirlikleri gerçekleştirdik. BTM, projenin tanınması ve bilinirliği noktasında da tüm networkünü bize açtı” dedi.