Türkiye’nin ilk Taşınabilir enerji istasyonu

Çaçan enerji, dünya devleri ile eş zamanlı taşınabilir enerji istasyonları üretti. Türkiye için ilk olan bu ürün; uzun kullanım süresi ve yurt dışı benzerlerinden düşük olan maliyeti ile büyük bir ticari potansiyele sahip.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik Çaçan Enerji ve Tarım Teknolojileri, solar panelli taşınabilir yerli enerji istasyonu üretiyor. Solar paneller, araba aküsü veya elektrik hattı ile şarj edilebilen bataryalara sahip bu taşınabilir istasyon; tiny houselarda, karavanlarda, tarladaki su pompalarında, evlerde kullanılabiliyor. Yeşil enerji üreten cihaz, yabancı muadillerine göre yüzde 35 daha ekonomik ve maliyetini 2 yılda geri ödüyor. Dünyada artan enerji ihtiyacını karşılamayı ve karbondioksit miktarını azaltmayı hedefleyen firma; geliştirdiği elektronik kart ve yazılım sistemi ile sokak lambalarını akıllı hale getirerek, yüzde 65 enerji tasarrufu sağlıyor. Çaçan Enerji, geliştirdiği doğal su tutucu madde ile Kayseri’de nar, Antalya’da muz, tahıl ve bakliyat bahçelerinde verimi artırdı ve kullanılan su miktarını düşürdü. İstanbul Ticaret’in sorularını, Çaçan Enerji’nin kurucusu makina mühendisi Burak Çaçan cevapladı.

SAVUNMA SANAYİ DENEYİMİ

Çaçan Enerji nasıl kuruldu?

Avustralya Deakin Üniversitesi makina mühendisliği bölümünden mezun oldum. Avustralya’da önemli iş deneyimleri elde ettikten sonra Türkiye’ye döndüm. TCI, TAAC gibi savunma sanayinin öncü şirketlerinde çalışırken yerli ve milli olmanın önemini kavradım. Solar panel tarlalarının siber saldırılar dahil, dışarıdan gelecek her türlü müdahaleye açık olma sorununu nasıl çözebileceğimize kafa yordum. Bu doğrultuda, özellikle askeri alanlarda ihtiyaç duyulan taşınabilir solar panelli enerji istasyonları üretmek için 2022 Şubat ayında firmamızı kurdum.

DÜNYA İLE EŞ ZAMANLI

Çaçan Enerji ne üretiyor?

Hem Ar-Ge hem de Ür-Ge çalışmaları yapıyoruz. Solar panelli taşınabilir enerji istasyonları, enerjisini güneşten alan akıllı sokak lambaları ve yüzde 100 doğal su tutucu bir madde üretiyoruz. Taşınabilir güç kaynağı ürünümüzü BMW ve Tesla ile eş zamanlı olarak üretip çıkarttık. Maliyet açısından da üçte bir daha uygun.

KATLANABİLİR KOLTUK EBADI

İstasyonun boyutları nedir?

49.7 x 24.2 x 30.5 cm boyutlarındaki enerji istasyonu 1kw, 3kw, 5kw ve 7kw olarak müşterilerin ihtiyaçlarına özel üretilebiliyor. Mesela 1 kw’lik istasyonumuz 14 kg ağırlığında. 1 saat 36 dakikada tam şarj oluyor. En büyük 7kw’lık istasyon 63.5 x 28.5 x 41.6 cm boyutlarında ve 44.9 kg ağırlığında.

KAPASİTE ARTIRILABİLİYOR

Hangi alanlarda kullanılıyor?

Evlerde herhangi bir elektrikli cihaza bağlanabiliyor. Su pompalarında kullanılıyor. Askeri alanlarda pratik kullanım imkânı sağlıyor. Uzun süreli veya çok enerji kullanma ihtiyacı olan durumlarda istasyonlar birleştirilerek, kapasite artırılabiliyor. Böylece ortalama bir evin, bir haftalık enerji ihtiyacını karşılamak mümkün oluyor.  

AMORTİSMAN SÜRESİ 2 YIL

Enerji maliyetlerini düşürüyor mu?

Elektrik maliyetini ayda yüzde 15 oranında azaltıyor ve cihaz kendini iki yılda geri ödüyor. Enerji maliyetlerini düşürmek isteyenlerin sayısı oldukça yüksek. Çeşitli sektörlerden bu konuda çok sayıda talep aldık.

YATIRIMCI ARIYORUZ

Bu cihaz ne kadar yerli?

Cihazın komponentlerini kendimiz üretiyoruz. Şu anda yüzde 60 oranındaki yerlilik oranımızı artırmak için stratejik yatırımcılar bekliyoruz.

BÜYÜK PAZAR AFRİKA

Hedef pazarlarınız nereler?

Afrika, Kıbrıs ve Arap yarımadası çok büyük bir pazar. Elektrik altyapısının olmadığı veya yetersiz olduğu, sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı sahalarda ve bölgelerde solar panelli, taşınabilir ve portatif bu enerji istasyonu hayati bir öneme haiz. Özellikle de fiyatı ile çok büyük bir potansiyele sahip.

ŞEBEKEYE MONTAJ

“Taşınabilir enerji istasyonunun bir sonraki adımı, evdeki elektrik şebekesine monte etmek olacak. Böylece solar panellerden gelen elektriği kullanan evlerin enerji maliyetleri düşecek. Kullanıcı ne kadar tasarruf ettiğinin analizini yapıp, kullanım şeklini bunagöre ayarlayabilecek.”

AKILLI SOKAK LAMBALARI

“İçindeki elektronik kart ve yazılım teknolojisinin firmamıza ait olduğu akıllı sokak lambaları ile parklarda, bahçelerde, otobanlarda, köy yollarında hem istenilen düzeydeki aydınlatmayı sağlamak hem de en az yüzde 65 oranında enerji tasarrufu yapabilmek mümkün.”

TAŞINABİLİR İSTASYONUN AVANTAJLARI

 • Solar paneller veya elektrik hattı ile şarj edilebilen bataryalara sahip.
 • Güneş ışığının olduğu her an elektrik üretimi yapabiliyor.
 • Elektriği bünyesindeki batarya sistemine depolayabiliyor.
 • Doğrudan son kullanıcıya aktarabiliyor.
 • Tarlalarda, evlerde kullanılabiliyor.
 • Yabancı muadillerine göre yüzde 35 daha ekonomik.
 • Maliyetini en fazla iki yıl içinde geri ödüyor.
 • Ebatları katlanabilir koltuk büyüklüğünde ve kolaylıkla taşınabiliyor.
 • Sessiz çalıştığı için gürültü kirliğine neden olmuyor.

SU TUTUCUNUN FAYDALARI

 • Sponge Earth, yüzde 100 doğal ve yenilebilecek nitelikte.
 • İçeriği, tarım zararlısı böcekleri uzaklaştırıyor.
 • Depoladığı suyu 3 aya kadar saklayabiliyor.
 • Ürün verimini yüzde 15 artırıyor.
 • Sulama maliyetlerini yüzde 35 azaltıyor.  
 • Kuraklığa ve yeraltı sularının kirlenmesine karşı çevreyi koruyor.
 • Gübre, tohum ve enerji kullanım maliyetlerini düşürüyor.
 • Uzak mesafelere taşınan fidan köklerinin kurumasını önlüyor.

SOLAR PANELLİ EL JENERATÖRÜ

“Solar panelle çalışan taşınabilir el jeneratörü, 25 saat şarj edilmeden, kesintisiz enerji sağlayabiliyor. Kampçılar yanlarında rahatça taşıyabiliyor. USB ile her türlü telefon, tablet, kulaklık ve power bank gibi cihazları şarj edebiliyor. Arama kurtarma faaliyetlerinde, askeri operasyonlarda, dağcılık faaliyetlerinde büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor.”