ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Raylar 2023 hedefi için döşeniyor

Türkiye, 2023’e kadar 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı ve bin kilometre de konvansiyonel demiryolu inşa etme hedefine adım adım yaklaşıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mart 2017 Perşembe
AA + -

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın, yüksek hızlı, hızlı ve konvansiyonel demiryolu hatlarının toplam uzunluğunun 3 bin 713 kilometreye ulaştığını belirterek, doğu-batı, kuzey-güney kesimlerinde ülkeyi demir ağlarla ördüklerini vurguladı.

Türkiye’yi bölgesinde lojistik üs yapabilmek için 20 adet lojistik merkez yapmayı planladıklarını hatırlatan Apaydın, bunların 7’sinin hizmete açıldığını, diğerlerinin ise çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

YERLİ VE MİLLİ

Apaydın, yerli ve milli demiryolu üretimi konusunda yaptıkları çalışmalara değinerek, 2023’e kadar 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı, bin kilometre konvansiyonel demiryolu inşa etme hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı.

14 YILDA 60 MİLYAR TL

Apaydın, demiryolu ulaşımının dünyada her geçen gün daha fazla önem kazandığını belirterek, “Bugüne kadar demiryoluna 60 milyar TL yatırım yapıldı. Mevcut yollar yenilenmeye, elektrikli ve sinyalli hale getirilmeye başlandı” dedi.

Apaydın, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul arasına toplam bin 213 kilometre uzunluğunda yüksek teknolojiyle donatılan yüksek hızlı tren hattının işletmeye açıldığını kaydederek, “Başarıyla işlettiğimiz bu hatlarda seyahat eden yolcu sayısı 30 milyonu geçti. Yüksek hızlı tren ağını Ankara’dan İzmir’e, Ankara’dan Sivas’a uzatmak için çalışmalarımızı gece gündüz devam ettiriyoruz” diye konuştu.