ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Faizde tren kalkıyor

Bankacılık sektörüne, ‘mevduat toplama yarışına girmeyin’ diye seslenen Başbakan Yıldırım, sanayicinin en büyük yükünün finansman maliyeti olduğunu söyledi. Yıldırım, “Tren kalkıyor, hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Makul bir faiz oranı belirleyin. Bunun için elimizde araçlarımız var” dedi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Temmuz 2017 Salı
AA + -

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı ve yenilenen Odakule binasının tadilat sonrası açılışı Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

FİNANSMAN MESELESİ

Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, “Bizim yapmamız gereken sürdürülebilir kalkınmayı garanti altına almaktır. İstikrar ve güven, bu işin iki sihirli kelimesidir” dedi. Finansman meselesinin sanayinin gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, bankacılık sektörüne seslenerek şunları söyledi: “Tren kalkıyor, hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya makul bir faiz oranı benimsersiniz veya biz bunun da tedbirini alırız. Bankacılarımız bunu bir tehdit olarak algılamasın. Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı alacak değiliz; aracımız olduğunu bilsinler.”

PARAYI KULLANDIRIN

Sanayicinin ve reel sektörlerin sorunlarına parmak basan Başbakan Binali Yıldırım, “Parayı toplayacaksın, sonra o parayı kullandıracak kimse bulamazsan ne yapacaksın? Şimdi sizin bütün çalışıp çabalayıp elde ettiğiniz katma değerin yüzde 55’ini finansman gideri olarak... Böyle bir şey olur mu? Bunun işçiliği, elektriği, nakliyesi, ham maddesi var. Hepsinin 55’ini bir seferde bankalara verdikten sonra geriye kalan 45 ile de nasıl geçineceksen geçin” dedi. Konuşmasında, “Göstergelerimize bakıyoruz, hepsi dünyanın göstergelerinden iyi” diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Bankalara bakıyoruz, faize, enflasyona vesaire, burada işler tersine dönüyor. Bunda bir yanlışlık yok mu? Siz bu işin erbabısınız, burada bir yanlışlık var. Bunun çaresi var. Bu işi, biz tek taraflı yapmak istemiyoruz. Bankalara ‘Gelin kardeşim, mevduat toplama yarışına girmeyin’ diyoruz.”