ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Piyasa şeffaflaşıyor bürokrasi azalacak

EPDK’nın hazırladığı Düzenleyici Yaklaşım Belgesi kapsamında, önümüzdeki dönemde enerji piyasalarında hesap verebilirlik ve şeffaflığın daha da artırılması hedefleniyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2017 Salı
AA + -

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gelecek dönemde petrol, doğalgaz, elektrik ve LPG piyasalarındaki düzenlemelerde referans niteliği taşıyacak ‘Düzenleyici Yaklaşım Belgesi’ hazırlandı.

16 yıldır enerji piyasalarını düzenleme görevini yürüten kurum, gelecek dönemde piyasaların daha şeffaf hale getirilmesiyle tüketicilerin haklarının geliştirilmesine ve ihtiyaçlarının daha üst düzeyde karşılanmasına odaklanacak.

SEKTÖREL STRATEJİ

Bu çerçevede sektör temsilcilerinin de katkısıyla hazırlanan Düzenleyici Yaklaşım Belgesi ile EPDK’nın enerji sektörünün düzenlenmesine ilişkin yaklaşımı yeniden tanımlandı, yeni dönemin ana başlıkları belirlendi.

Söz konusu belge çerçevesinde, gelecek dönemde enerji piyasalarında hesap verebilirlik ve şeffaflığın daha da artırılması hedefleniyor. Yapılacak düzenlemelerde ulusal politika hedefleriyle uyum dikkate alınacak ve uluslararası işbirlikleri artırılacak.

Derinlemesine sektörel stratejiler belirlenecek ve piyasa katılımcılarıyla ortak anlayış geliştirilmesine hizmet eden iletişim kanalları oluşturulacak.

İLETİŞİM ÖN PLANDA

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen enerji sektörüne yönelik hukuki düzenlemeler sadeleştirilecek ve bürokratik yoğunluk azaltılacak. Yalın, etkin ve öngörülebilir düzenleme süreçleri oluşturulacak.

Süreçlerin daha pratik hale dönüştürülmesi amacıyla, bağımsız, şeffaf, hesap verebilir, güçlü ve iletişimi ön planda tutan kurumsal bir yapı ortaya konulacak.

Piyasa katılımcılarından kaynaklanan riskler en aza indirilecek ve uluslararası piyasalardaki eğilimler yakından takip edilerek, edinilen bilgiler düzenlemelere yansıtılacak.

Piyasa faaliyetlerinde teknoloji ve inovasyonun önünü açacak düzenlemeler hayata geçirilecek. Piyasaların gelişimi ve tüketicilere yönelik kalite standartlarının modernizasyonu teşvik edilecek.

TÜKETİCİ DAHA ETKİN OLACAK

Düzenleyici Yaklaşım Belgesi çerçevesinde tüketiciler, düzenleyici süreçlere ve piyasa mekanizmalarına etkin şekilde katılabilecek. Tüketicilere yönelik ilave ürün ve hizmetler geliştirilerek tüketici memnuniyeti artırılacak.

SAĞLIKLI FİYAT OLUŞACAK

Piyasalarda sağlıklı fiyat oluşumu desteklenecek. Fiyatlandırma mekanizmaları piyasa koşullarını yansıtacak şekilde düzenlenecek ve yatırımcı için öngörebilirlik artırılacak.