ITO Ticaret logo
  • EURO5,56
    % -0,89
  • DOLAR4,74
    % -0,87
  • ALTIN187,00
    % -0,53

Don ve dolu, tarımda sigortaya yöneltti

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Şatoğlu, bu yıl Türkiye genelinde 750-800 milyon lira civarında bir hasar ödemesi yapılacağını hatırlatarak, Türkiye’de don ve dolu gibi doğal afetlerin tarımda sigortalanmayı artırdığını söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ağustos 2017 Cuma
AA + -

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Şatoğlu, bu yıl Türkiye genelinde 750-800 milyon lira civarında bir hasar ödemesi yapılacağını hatırlatarak, Türkiye’de don ve dolu gibi doğal afetlerin tarımda sigortalanmayı artırdığını söyledi. Şatoğlu, “Son yıllarda yaşanan don ve dolu hadiselerinin bunda çok önemli payı var. Bu olağanüstü hava koşullarının tekrarlanma ihtimali yüksek. Bu koşullar açık alanda yapıldığı için tarımı da önemli ölçüde etkileyecek. Buna ilişkin tedbirlerin biri de tarım sigortası. Bu nedenle üreticilerimizi, sigortalarını ihmal etmemeleri hususunda uyarmak istiyoruz” dedi.

OLMAYACAK YERLER

Şatoğlu, don ve dolu olaylarının hiç yaşanmayan yerlerde yaşanmaya başladığına dikkat çekti. Şatoğlu, şunları söyledi: “Bu don, dolu hadiseleri hiç yaşanmayacak yerlerde yaşanmaya başladı. Türkiye’nin bazı yerlerinde kuraklıktan muzdarip olan yerlerde su hasarlarını görüyoruz. Sel, su hasarlarının eksik olmadığı yerlerde kuraklıkla ilgili risklerin oluştuğunu görüyoruz. Bu durum TARSİM’in sorumluluğunu, üretici açısından vazgeçilmez bir şey olduğunu ortaya çıkarıyor.”

MEYVELER PARAMPARÇA OLDU

Geçtiğimiz günlerde etkili olan dolu yağışı, bazı köylerde tarım alanlarını büyük ölçüde zarara uğrattı. Bahçelerdeki çok sayıda meyve paramparça oldu.