ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Dünya helal pazarının yeni vitrini Türkiye

Helal gıdanın merkezi olmayı hedefleyen Türkiye ilk adımı attı. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kararına göre Dünya Helal Zirvesi (OIC Helal Expo 2017) sadece Türkiye’de yapılacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2017 Perşembe
AA + -

Gıdadan finansa, tekstilden ilaç ve kozmetik sanayine kadar büyük bir alanı kapsayan ve 3 trilyon doları bulan dünya helal pazarının vitrini Türkiye oldu. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC), bugüne kadar Suudi Arabistan, Dubai gibi farklı ülkelerde yılda birden fazla gerçekleştirilen Dünya Helal Zirvesi’nin (OIC Helal Expo 2017) sadece Türkiye’de yapılması yönünde anlaşmaya imza attı.

57 ÜYE ÜLKE FUARDA

Anlaşma gereğince bundan böyle Türkiye’de yapılan Helal Expo Fuarı, OIC’nın resmi olarak desteklediği tek helal fuar olacak. OIC tarafından tek helal fuar olarak kabul edilecek etkinliğe 57 üye ülkenin katılımı sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacak Dünya Helal Fuarı, bu yıl 23-25 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

BAKANLAR KATILIYOR

Fuar, 20-23 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan 33’üncü İSEDAK Bakanlar Toplantısı ile eş zamanlı organize edilecek. Bu toplantıda yer alacak 57 ülkenin bakanı, fuarı da ziyaret edecek.