ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

100 kişiden 70’i borcunu ‘yastıkaltı’ ile sıfırladı

TOKİ’nin, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyasına 17 bin 706 vatandaş başvurdu. Kampanyaya 950 milyon 767 bin lira para yatırıldı ve borç sıfırlandı. Kampanyadan yararlanan vatandaşın yüzde 70’i borcunu ‘yastıkaltı’ diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi
AA + -

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyaya 17 bin 706 vatandaşın başvurduğunu ve 950 milyon 767 bin lira para yatırarak borçlarını sıfırladığını belirtti. Turan, “Kampanyamızdan yararlanan vatandaşlarımızın yüzde 70’i borcunu ‘yastıkaltı’ diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattı” dedi.

GÜVENİN KANITI

Turan, “Bu durum, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen milletimizin ülkemizin ekonomisine ve geleceğine duyduğu güvenin önemli bir kanıtı. Ayrıca birikimlerin konut amaçlı kullanılması da sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesi” diye konuştu.

DAR VE ORTA GELİRLİ

Turan, politikaları gereği muhatap oldukları kitlenin, dar ya da orta gelirli aile ve bireyler olduğunu belirterek, şunları söyedi: “Bu kesimin en rahat ve en kolay ödeme yapabilmeleri için sürekli kampanyalar düzenliyoruz.
Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oran bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen ekonomiye kazandırıldı.”

43 BİN KONUT

TOKİ’nin kurulduğu günden bu yana kuruluş amacının konuta erişmekte zorlanan vatandaşları toplu konuta eriştirmek olduğunu belirten Turan, 2002’ye kadar yani 18 yılda idarenin yaklaşık 43 bin konut yaptığını aktardı.

DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR

TOKİ’nin dünyada model alındığını vurgulayan Ergün Turan, her hafta gelişmekte olan 3-4 ülkeden görüşme talebi aldıklarını aktardı. Kâr odaklı çalışmadıklarına işaret eden Turan, 100 liraya mal ettilerse 100 liraya verdiklerini, bunların peşinatlarını aldıktan sonra kalan ödemeleri de taksitlendirdiklerini kaydetti. 

İNŞAATA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKALIM

TOKİ Başkanı Turan, 2023 hedeflerinden örnekler vererek, “Hedeflerimize ulaşmamız için inşaat sektörü daha da ileride olmalı. İnşaat, çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız” dedi.