ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Yerli kaynakla santral yapımına teminat müjdesi

İstanbul Ticaret Odası Enerji Meslek Komitesi, Cemile Sultan Korusu’nda sektörle bir araya geldi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2017 Salı
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

İstanbul Ticaret Odası Enerji Meslek Komitesi, Cemile Sultan Korusu’nda sektörle bir araya geldi. Sektörün sorunlarının görüşüldüğü toplantıya konuk olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, sektör temsilcilerine enerji piyasası ile ilgili bir sunum yaptı. Yılmaz, büyüme rakamlarındaki önemli gelişmelerin enerji sektöründeki sıkıntıları çözebileceğini söyledi.

EPDK Başkanı Yılmaz, bu konuda düzenleme yaptıkları ve yerli kaynaklara dayalı santral kurmak isteyen yatırımcıların teminat yükümlülüklerini hafiflettikleri müjdesini verdi.

KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİ

Yılmaz, enerjide yerli kaynaklara öncelik verilmesini ve kaynak çeşitliliğini artırmak gerektiğini vurgulayarak, bununla da dışa bağımlılığın ortadan kalkabileceğini ve erişim konusunda sıkıntı yaşanmayacağını dile getirdi. Yılmaz, “Yerli ve yenilenebilir kaynaklara öncelik tanırsak ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlayabiliriz” dedi.

Akaryakıt piyasasında Türkiye’nin önemli başarılar sağlandığını belirten Mustafa Yılmaz, geliştirdikleri testler sayesinde akaryakıt kaçakçılığında çok önemli mesafe alındığını dile getirdi. Yılmaz, Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarının dünya standartlarının ötesinde olduğunu da kaydetti.