ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Otomotivin beş devi yan sanayi için geldi

Dünya markası beş otomotiv devi, yerli yan sanayi firmaları ile satın alma masasında buluştu. İstanbul Ticaret Odası Türk Yan Sanayi Borsası’nın (TYSB) düzenlediği Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’nde yeni işbirlikleri ve ortaklıklara imza atıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 02 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Bu yıl şu ana kadar 32 yerli ve yabancı ana sanayiciyi üyeleriyle buluşturan İstanbul Ticaret Odası Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB), bu kez beş otomotiv devini konuk etti. TürkTraktör, Anadolu Isuzu, Anadolu Motor, Ford Otosan ve VGV s.r.l Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’nde yerli yan sanayi firmaları ile satın alma masasında buluştu. TYSB’nin düzenlediği tedarikçi günlerinde işbirlikleri ve ortaklık anlaşmaları yapıldı.

TAM GÜN GÖRÜŞME

TYSB veri tabanından seçilen firmalarla yaptıkları birebir görüşmelerden işbirlikleri ile ayrılan ana sanayicilerin her biri için bir tam gün süren görüşmeler düzenlendi.

İTO Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uluç Hacıhasanoğlu’nun da katıldığı Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’nin ilk günü, Türkiye’de kullanılan her iki traktörden birini üreten TürkTraktör ile başladı.

60 FİRMA

TürkTraktör yetkilileri, TYSB veri tabanına kayıtlı üyeler arasından seçilen 60 firma ile yüzyüze görüşmeler gerçekleştirdi. Aralarında önceki yıllarda iş birliği yaptıkları firmalarla birlikte yeni tedarikçi adayları ile de tanışan TürkTraktör, yılda 600 milyon Euro’luk malzeme tedarikinin yüzde 75’ini yerli üreticilerden sağlıyor. Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en eski üretici kuruluşu TürkTraktör, Türkiye’nin en çeşitli ve en büyük traktör ihracatçısı.

130 ÜLKEYE İHRACAT

TürkTraktör Satın Alma Yöneticisi Deniz Kutman, görüşmeler öncesi seminerde, firması hakkında bilgi verdi. Kutman, 130’dan fazla ülkeye ihracat yapan TürkTraktör’ün 400’ü aşkın bayisi ile 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini söyledi. Kutman, “TürkTraktör, yılda 50 bin üretim ile Türkiye’nin en büyük traktör üreticisi. Ülkemizin en geniş satış ve satış sonrası ağına sahibiz. NewHolland, Steyr, Case markalı tarımsal ekipman, ağır ve hafif iş makineleri üretiminde de iddialıyız” diye konuştu.

Kutman, “TürkTraktör’ün kapısı her zaman yan sanayicimize açık ve tüm irtibat bilgilerimiz İTO’da mevcut” dedi.

Dizel motorda yüzde 90 yerli

Türkiye’nin önde gelen motor üretim ve dağıtım şirketi Anadolu Motor, TYSB üyeleri ile satın alma masasına oturdu. Anadolu Motor, Üretim ve Satın Alma Sorumlusu Ergin Doğan, Argo Tractors ile alınan yatırım ortaklığı sonrasında Landini Globe serisinin dünyada sadece Anadolu Motor’un Şekerpınar’daki tesislerinde üretileceği bilgisini aktardı.

ÇAPA MAKİNESİ

Anadolu Motor’un patenti kendine ait olan Antrac Smart çapa makinesi geliştirdiğini kaydeden Doğan, bu ürünün az yakıt tüketimi ile maliyet, kolay kullanımı sayesinde de zaman ve emek tasarrufu sağladığını söyledi. Doğan, “Ürünümüz teknik özellikleri sayesinde kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak. Öyle ki bu ürün sayesinde çiftçilerimiz artık çapalama işini kolay yapabilecek” dedi.

Aralarında İtalya’nın da bulunduğu 50’ye yakın ülkeye motor ihracını gerçekleştiren Anadolu Motor; motor üretiminin yanı sıra Antrac marka çapa makineleri, Antor marka çim biçme makineleri, motopomplar ve benzinli - dizel motorlu jeneratör gruplarının üretimini de sürdürüyor.

Anadolu Motor Honda güç ürünleri, Honda Marine dıştan takma deniz motorları, Lombardini dizel motorlar, İtalyan Landini traktörlerin Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Anadolu Motor, traktör, güç ürünleri ve servis ve yedek parça iş birimleriyle Türkiye’nin her ilinde 200 bayi ve 400 anlaşmalı servis ile hizmet veriyor. Firmanın, Sanayi Bakanlığı’ndan aldığı ‘Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü’ de bulunuyor.