ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Otomotivin beş büyüğü işbirliği aradı

Otomotiv sanayindeki beş dünya markası, yerli yan sanayici firmalarla satın alma masasında bir araya geldi. İstanbul Ticaret Odası Türk Yan Sanayi Borsası’nın (TYSB) düzenlediği Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’ne TürkTraktör, Anadolu Isuzu, Anadolu Motor, Ford Otosan ve VGV S.r.l firmaları katıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB), 23-27 Ekim tarihlerinde otomotiv sanayinde faaliyet gösteren beş dünya markasını Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’nde konuk etti. TYSB veri tabanından seçilen firmalarla yaptıkları birebir görüşmelerden işbirlikleri ile ayrılan ana sanayicilerin her biri için bir tam gün süren görüşmeler düzenlendi. TürkTraktör, Anadolu Isuzu, Anadolu Motor, Ford Otosan ve VGV S.r.l. Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri’nde TYSB üyesi yerli yan sanayi firmalar ile satın alma masasında buluştu. TYSB’nin düzenlediği tedarikçi günlerinde yeni işbirlikleri ve ortaklık anlaşmaları yapıldı. Geçen haftaki sayımızda TürkTraktör, Anadolu Isuzu ve Anadolu Motor firmalarının haberleri yayınlandı. Bu haftaki sayımızda ise Ford Otosan ve VGV S.r.l. firmalarının haberlerini okuyacaksanız.

MONTAJA HAZIR BUTİK ÜRETİM 

Üretim yaptırdıkları ülkeler arasında Türkiye’ye ayrı bir önem verdiklerini belirten VGV S.r.l. Satın Alma Müdürü Gianmaria Marini, “Türk yan sanayi özellikle son yıllarda yaptığı yatırım hamleleri ile dünyanın önde gelen ana sanayilerin montaj hatlarına tedarik sağlıyor. Biz de bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bu nedenle TSYB Tedarikçi Günleri’ne katıldık. Eminiz ki, değerli tedarikçilerle kısa sürede işbirliği kuracağız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN DAHA ÇOK ALACAĞIZ

İtalyan VGV S.r.l.’nin Türkiye Müdürü Barış İlcan ise 2009’da Brescia’da kurulduklarını söyledi. Halen 130 çalışanı ile İtalya’da üç, ABD’de bir lokasyonda faaliyetlerine devam ettiklerini anlatan İlcan, şu bilgiyi verdi: “Müşterilerimiz arasında Avrupa ve ABD’nin önemli binek araç, traktör, tarım araçları, iş makineleri ve motor ana sanayileri bulunuyor. Bu müşterilerimize paket halinde bağlantı elemanları, montaja hazır kaynaklı saç parçalar ve işlenmiş metal parçalar tedariği yapıyoruz. Hedefimiz Türkiye’den alım hacmimizi daha da artırmak. VGV S.r.l Türkiye ekibi olarak yan sanayimizin daha fazla gelişimi için bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz.”

83 ÜLKEYE İHRACATLA LİDER

İTO Türk Yan Sanayi Borsası’nın (TYSB) düzenlediği Otomotiv Sanayi Tedarikçi Günleri, Ford Otosan’ın yerli yan sanayicilerle yaptığı işbirliği ile tamamlandı. 2005’ten bu yana, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk üç şirketi arasında yer alan Ford Otosan, bin 500 kişilik Ar-Ge mühendisi kadrosuyla Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge organizasyonuna sahip.

İHRACAT ŞAMPİYONU

TYSB veri tabanından seçilen firmalarla yüz yüze görüşmeler öncesi yapılan semineri, Ford Otosan Satınalma Mühendisi Ece Geçici verdi. Geçici, altı yıldır üst üste elde ettiği otomotiv sektörü ihracat şampiyonluğunu, 2015’te, Türkiye ihracat şampiyonluğuna yükselten Ford Otosan’ın 2016’da da 83 ülkeye yaptığı araç ve parça ihracatı ile liderliğini devam ettirdiğini söyledi.

10 BİN İSTİHDAM

Ford Otosan’ın 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığını söyleyen Geçici, firması ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Firmamız, Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy fabrikaları, Eskişehir’deki İnönü Fabrikası, İstanbul’daki Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve Yedek Parça Deposu ile üç ana merkezde faaliyet gösteriyor. Ford’un ağır ticari araçlarının, ilgili dizel motorlarının ve motor sistemlerinin küresel mühendislik merkezi, Ford’un hafif ticari araç tasarım ve mühendisliğinin destek merkezi konumunda bulunuyor. Bayileri ile kökleri çok eskilere dayanan bir iş ortaklığı ilişkisine sahip Ford Otosan, Türkiye’nin dört bir yanında, bu ortaklığı benimsemiş ve buna değer katan güçlü isimlerle temsil ediliyor. Yine Türkiye’nin dört bir yanında uzman yetkili servisler aracılığı ile bakım, onarım ve servis hizmetleri sağlıyor.”

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TİCARİ ARAÇ ÜRETİM MERKEZİ

1959’da kurulan Ford Otosan, 2015 sonu itibariyle 415 bin ticari araç ve 80 bin adet motor ve 140 bin aktarma organı üretim kapasitesi sayesinde, Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi konumunda. Kocaeli ve İnönü Fabrikaları, Ford’un ‘En İyi Araç Üretim Merkezleri’ arasında gösteriliyor.