ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Perakendenin devleri ‘yerliler’le buluştu

Perakende sektörünün beş büyük markası, yerli üreticilerle buluştu. İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği Mobilya Aydınlatma Ev Tekstili ve Halı Sektörü Tedarikçi Günü’ne; Koçtaş, Ikea, Mudo, Tekzen ve Migros katıldı. Dev markaların İTO üyesi 100 yerli firma ile bir tam günde yaptığı 250’yi aşkın ikili görüşme, işbirlikleri ve ortaklık anlaşmaları ile sonuçlandı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İstanbul Ticaret Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ekonomide Seferberlik’ çağrısı üzerine hava, savunma, ulaşım ve perakende sektörlerinde başlattığı seferlik kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. İTO hava, savunma ve ulaşıma kozmetiği de ekledikten sonra perakendede en güçlü sektörlerimizden mobilya, aydınlatma, ev tekstili ve halıda da ‘en az ithalat’ hedefi için yerli üreticileri dünyanın en büyük satın almacıları ile buluşturdu.

250 GÖRÜŞME

İTO, 31 Ekim’de Mobilya Aydınlatma Ev Tekstili ve Halı Sektörü Tedarikçi Günü düzenledi. Oda’nın merkez binasında gerçekleştirilen organizasyona, perakende ve toptan mağazalar zincirlerinde en büyük satın almaları yapan beş marka katıldı. Koçtaş, Ikea, Mudo, Tekzen ve Migros markaları, ilgili sektörlerdeki 100 İTO üyesi firma ile satın alma masasında buluştu. Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) ile Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) desteklediği etkinlikte, 150 firma temsilcisinin gerçekleştirdiği ikili görüşme sayısı 250’yi aştı.

DIŞA BAĞIMLILIK

Etkinliğin açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim yaptı. Erkesim, İTO’nun sürdürülebilir kalkınma hedefleri için tüm alanlarda dışa bağımlılığı azaltacak, reel sektörün rekabet gücünü artıracak çalışmalar yaptığına dikkat çekti. Erkesim, “Çalışmalarımıza ülkemiz ekonomisinde önemli yeri olan mobilya, aydınlatma, ev tekstili ve halı sektörlerini de ekleyerek bu işi daha da zenginleştirdik” dedi. Kategori Mağazacıları ve Gıda Perakendecileri Derneği Genel Sekreteri Füsun Tavus ise dernek üyelerinin 425 bin kişiyi istihdam ettiğini söyledi. Tavus, “Bu etkinlik ile üyelerimiz dünya çapındaki 400’den fazla mağazaları için İTO üyelerinden daha çok satın alma imkânı bulacak” dedi.

IKEA

400 ofis için alıyor
Tedarikçi günlerine katılan firmalar için ikili görüşmeler öncesi düzenlenen tanıtım seminerine ilgi yoğun oldu. İlk konuşmacı Ikea İş Geliştirme Uzmanı Mustafa Günalp Çil, dünya çapındaki 400’den fazla ofislerinde satın alma gerçekleştirdiklerini söyledi. Çil, şöyle konuştu: “Daha çok insana ulaşabilmek için tedarikçilerimizle birlikte fonksiyonel, kaliteli, düşük maliyetli, iyi tasarımlı ürünler geliştiriyoruz. Daha düşük maliyetle nasıl üretebileceğimiz üzerine çalışıyoruz.” Çil, 2018 yılı için 590 milyar Euro’luk satış hedefi olan Ikea’nın yeni tedarikçilerine, büyümek için aradıkları iş ortakları olarak baktıklarını ifade etti.

KOÇTAŞ

Dünyaya ihracat
Koçtaş Kategori Müdürü Atilla Şahinkaya, Koçtaş’ın Avrupa’nın en büyük ev geliştirme sektörü zinciri King Fisher ile ortak olduğu bilgisini vererek, “20 bin metrekarede mağaza satış alanı, 3 binden fazla çalışan ve 42 mağazamız var. Dünyaya ihracat yapıyoruz” dedi. Tedarikçilerinden beklentilerinin ürün gelişimi, düşük maliyet, trendi ve teknolojiyi takip etmek olduğunu dile getiren Şahinkaya, “Maliyet odaklı bir bakış açısı bekliyoruz. Tedarikçilerimiz ile uzun vadeli işbirlikleri arıyoruz” diye konuştu.

MUDO

Uzun vadeli işbirliği
Mudo Tedarik Yöneticisi Alp Arditi, firmasının ev geliştirme sektöründe de var olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Tedarikçilerimizden doğru fiyata, doğru ürünü, doğru zamanda teslim etmelerini bekliyoruz. Tedarikçilerimizle iş ortaklıkları kuruyoruz. Uzun vadeli iş ortaklıkları ile birbirimizin işlerini iyileştirmek amacındayız.”

TEKZEN

200 milyon TL’lik alım yapacak
Yüzde 100 yerli sermayeli Tekzen’in faaliyetlerini Satın Alma Müdürü Özgür Küçükçetin tanıttı.
54 ilde 126 mağazaya sahip olan firmasının ağırlıklı olarak mobilya grubunda hizmet verdiğini dile getiren Küçükçetin, “2018’de 200 milyon TL’lik alım yapacağız” diye konuştu. 55 ilde 127 mağazaya ulaşan Tekzen’in 240 bin metrekarelik satış alanına sahip olduğuna dikkat çeken Küçükçetin, şu bilgiyi verdi: “Tedarikçilerimizle güvenli ve başarılı iş ortaklıkları kurmaya gayret ediyoruz. İşbirliklerimizi sürekli geliştiriyoruz. Maliyetleri minimize etme noktasında da tedarikçilerimize danışmanlık hizmeti veriyoruz.
Operasyon süreçlerini basitleştiriyoruz.
Lojistik ve üretimi ana merkezden basit ve kolay yapıyoruz.”