ITO Ticaret logo
  • EURO6,67
    % -0,43
  • DOLAR5,75
    % -0,46
  • ALTIN227,90
    % 0,29

İran tekstilde işbirliği istiyor

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nca (DAKA) düzenlenen TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı’na katıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 30 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nca (DAKA) düzenlenen TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı’na katıldı. İran-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı ve İran-Tebriz Ticaret Odası Temsilciler Kurulu Üyesi Rıza Kami, tekstil konusunun hem Türkiye hem de İran için önemli olduğunu söyledi.

POTANSİYEL BÜYÜK

Amaçlarının iki ülkenin ortak iş yapmalarını sağlamak olduğunu anlatan Kami, “İki ülke de tekstil konusunda önemli potansiyele sahip. Bizim bunu millet ve özel firmalar arasında geliştirmemiz lazım. Bizim ticaret hacmimiz daha çok enerji üzerine. İki ülkenin işbirliği halinde çalışarak üçüncü bölgelere ürün göndermeyi sağlaması gerekiyor” dedi. 

TİCARET ANLAŞMASI

Urumiye Ticaret Odası Genel Sekreteri Ebrahim Haghjou ise iki ülkenin karşılıklı yatırım yapması için çalışacaklarını belirterek, “İki ülkenin cumhurbaşkanı 30 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapmış. Biz de bu anlaşma doğrultusunda hedefe ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.