ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Prestij projesine ‘Smart City’ ödülü

İstanbul Ticaret Odası’nın önemli projeleri arasında yer alan Kitapkent (Media City) projesi, gittiği her organizasyondan ödülle dönüyor. Proje, en son Dünya Mimarlık Festivali’nin (WAF), 10’uncu yılı şerefine özel olarak verdiği WAFX ödüllerinde Smart City kategorisinde ödüle layık görüldü.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Aralık 2017 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) önderliğinde yürütülen, İstanbul’un kültürel birikimini dünyaya tanıtacak ve Türkiye’yi de bölgesinin kültür üssü haline getirecek Kitapkent (Media City) projesi, ödüle doymuyor. Proje, Dünya Mimarlık Festivali’nden de ödülle döndü.

10’UNCU YILA ÖZEL

GAD Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Gökhan Avcıoğlu’nun kurucusu olduğu GADEV tarafından tasarlanan ve İTO’nun önemli projeleri arasında yer alan Kitapkent (Media City) projesi, Dünya Mimarlık Festivali’nin (WAF), 10’uncu yılı şerefine özel olarak verdiği WAFX ödüllerinde Smart City kategorisinde ödüle layık görüldü.

SEKTÖRÜN TÜM TARAFLARI

Osmanlı dönemine uzanan yayıncılığın kalbinin attığı Bâb-ı Âli kültürünü yeniden hayata geçirmeyi planlayan Kitapkent, medya ve yayıncılık sektörünü bir merkezde toplamayı amaçlıyor. Projede yayıncısından yazarına, gazetesinden kitabevlerine, matbaasından dağıtımına kadar sektörün tüm tarafları yer alacak.

Üç milyon metrekareye yakın bir alan üzerine kurulması planlanan Kitapkent, kültür ekonomisi alanında da Türkiye’yi bölgesel üs yapacak bir yayıncılık kümelenme projesi olacak.

YILIN PROJESİ SEÇİLDİ

Kitapkent projesi, dünyanın en prestijli gayrimenkul zirvesi MIPIM işbirliğinde düzenlenen AR Future Project Awards 2017’de, JeuD’Esprit jüri özel ödülünü almıştı. Bu yıl Amerikan Architecture Prize tarafından düzenlenen yarışmada da Kitapkent, landscape architecture/urban planning kategorisinde yılın projesi seçilmişti.