ITO Ticaret logo

Restorasyon seferberliğine İstanbul desteği

İstanbul Ticaret Odası Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi; Safranbolu, Bolu ve Göynük’te özel sektöre örnek olabilecek projeleri yerinde inceledi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Ocak 2018 Cuma
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Türkiye genelinde tarihi eserlerin yenilenmesine yönelik projeler, restorasyon ve izolasyon sektörünün çabalarıyla güç kazanıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi; Safranbolu, Bolu ve Göynük’te özel sektöre örnek olabilecek projeleri yerinde inceledi.

DADİBRA KONAĞI

İTO Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Sultan Hızıroğlu’nun başkanlık ettiği inceleme ziyaretine Meclis Üyesi Serkan Bilir, Komite Başkan Yardımcısı Osman Arıtürk ile Komite Üyeleri Turgay Kırmızı ve Bülent Abdullah Özen katıldı.

STK’LARLA TEMAS

Heyet, Safranbolu’da restorasyonu tamamlanmış olan Dadibra Konağı’nda incelemelerde bulundu. Safranbolu Belediyesi ve STK’larla yapılan temaslarda; özel sektöre örnek oluşturabilecek, restorasyonu yapılmış birçok tarihi bina ele alındı.

BOLU’DA TARİHİ SUNUM

Komite daha sonra Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile görüşen heyet, Belediye Meclis Üyeleri ve İmar Komisyonu Üyeleri’nin ilde gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarıyla ilgili hazırlattığı sunumu izledi.

ODA’DA SEKTÖRLE BULUŞMA

Bir sonraki durak ise Bolu Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Heyet üyeleri, Oda Başkanı Türker Ateş ve aynı saatlerde bir program için Oda’da bulunan Bolu Valisi Aydın Baruş ile istişarelerde bulundu. Görüşmede Bolulu restorasyon ve izolasyon sektörü mensupları ile de buluşma gerçekleştirildi.

GAZİ SÜLEYMAN PAŞA HAMAMI

Gezinin son günü, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin’in diyarı Göynük’e geçildi. Heyet üyeleri ilçedeki restorasyon uygulamalarını incelerken Belediye Başkanı Kemal Kazan’dan da ilçe hakkında bilgi aldı. Kazan, bilhassa şu an restorasyonu yapılamadığı için kullanılamayan Gazi Süleyman Paşa Hamamı’nın restorasyonu ile ilgili destek beklediklerini ifade etti.

MALZEME TEDARİKİ SIKINTISI

İTO Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi’nin inceleme gezisinde tespit ettiği konulardan biri de izolasyon sektörünün genel sorunlarından olan malzeme tedariki oldu. Projelere uygun malzemelerin tedarikinde sorunlarla karşılaşıldığı, bulunan malzemelere yüksek meblağlar stendiği için sektörün sıkıntı yaşadığı belirtiliyor.