ITO Ticaret logo

Gayrimenkulün devleri İstanbul’da buluşacak

Körfez bölgesi başta olmak üzere farklı ülkelerden 500’den fazla yabancı yatırımcının katılacağı 12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, 28-29 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Nisan 2018 Çarşamba
AA + -

Körfez bölgesi başta olmak üzere farklı ülkelerden 500’den fazla yabancı yatırımcının katılacağı 12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, 28-29 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı 60’tan fazla şirketin 365 proje ile yer alacağı etkinliğe ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

DÜNYAYA DERS VERDİK

Toplantıda konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, bu yıl Körfez bölgesinden Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan başta olmak üzere Fas’tan Mısır’a, İran’a kadar çok sayıda ülkeden 500’ün üzerinde yatırımcının katılacağını söyledi.

Ziyaretçilerin bu organizasyonda Türk iş dünyası ile bir araya gelip yatırım ve işlerini geliştirme fırsatlarını konuşacağını dile getiren Kalsın, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki olumlu ilişkilerin aynı zamanda bölgedeki huzura da katkı sağlayacağını aktardı.

Kalsın, Türkiye ekonomisinin son dönemde üstün performans gösterdiğini, geçen yıl yüzde 7.4 büyüyerek G20 ülkelerinin tümünü geride bıraktığını kaydetti.
Bu büyümede hükümetin aldığı kararların etkili olduğunu vurgulayan Kalsın, aleyhte propagandaya rağmen Türkiye’nin dünyaya ders verdiğini anlattı.

İNŞAATIN KATKISI

Turizm, hizmet ve sanayi gibi sektörlerin büyümesinde ciddi artışlar gördüklerini aktaran Kalsın, inşaattaki büyümenin de ülkenin yüzde 7.4’lük büyümesine ciddi katkı sunduğunu bildirdi. Kalsın, “Gayrimenkulde önümüzdeki günlerde başlayacak projelerle sektör büyümeye daha fazla katkı sağlayacak” diye konuştu.

EN BÜYÜK 10 PROJEDEN 6’SI TÜRKİYE’DE

Dünyada şu anda yapımı süren en büyük 10 projeden 6’sının Türkiye’de olduğunu dile getiren Gökhan Murat Kalsın, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Yeni Havalimanı, Kanal İstanbul gibi önemli projelerden bahsetti. Kalsın, bu projelerin dünyadaki büyük yatırımcıların iştahını kabarttığını söyledi.

KONUTTA TÜRKİYE CAZİBESİ

Gökhan Murat Kalsın, Türkiye’nin gayrimenkulde büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizerek, “Bunu konut fiyatlarındaki eğilimlerden görüyoruz. Türk konut sektörü, yıllık yüzde 11’den fazla fiyat artışı ile dünyanın en cazip gayrimenkul pazarlarından biri. Geçtiğimiz yıl satılan konut sayısına baktığımızda rakamlar bizi doğruluyor” diye konuştu. Geçen yıl yabancılara konut satışının 2016’ya göre yüzde 22.2 arttığını dile getiren Kalsın, ayrıca İstanbul’daki ofis arzının 5.3 milyon metrekareye ulaştığını aktardı.