ITO Ticaret logo

Katı yakıt sektörü sorunlarını konuştu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi, genişletilmiş sektör toplantısını, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 25 Mayıs 2018 Cuma
AA + -

HABER: YAHYA GÜL

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi, genişletilmiş sektör toplantısını, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirdi. Komite Başkanı Erol Temizkanoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sektörün birçok sorunu bulunduğunu söyledi.

SOSYAL YARDIMLAŞMA

Temizkanoğlu, üyelerden komiteye gelen şikayetlerin ve önerilerin Meclis üyeleri tarafından İTO yönetimine iletildiğini ve Meclis kürsüsünden dillendirildiğini hatırlattı. Temizkanoğlu, “Hükümetin ‘sosyal yardımlaşma’ adı altında torbalarla halka kömür dağıttığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilettiğimizde, böyle bir dağıtımın sektör üyeleri vasıtasıyla kupon karşılığında yapılmasını önerdik. İTO yönetimi de bunu belirli yerlere iletti. Ancak Bakanlık böyle bir çalışmanın yapılmadığını bildirdi” dedi.

DERTLERİ ANLATIYORUZ

Aynı komiteden İTO Meclis Üyesi Hüseyin Akarçeşme ise toplantıda yaptığı konuşmada, sektörü en iyi yere taşımak amacıyla İTO Meclisi’nde sık sık sektörün dertlerini kürsüden dillendirdiklerini söyledi. Akarçeşme, sektörden gelen dilek ve şikayetleri de İTO yönetimine bildirip gündemde yer almasını sağladıklarını kaydetti.

ÖRGÜTLÜ MESLEKLER KAZANIR

Akarçeşme, şunları söyledi: “Sizlerin verdiği güçlü destek, mücadele azmimizi körüklüyor. Örgütlü meslekler her zaman büyüyor, örgütsüz meslekler ise zaman içinde kaybolup gidiyor. Bu nedenle örgütümüze sahip çıkalım, gücümüzü yitirmeyelim. Sizlerden teknoloji kullanmanızı, sektörün sıkıntıları ile ilgili konuları bize bildirmenizi istiyoruz.”

GÜMRÜKTE KIRMIZI HAT MALİYETİ YÜKSELTİYOR

Toplantıda sektör temsilcileri, ithal edilen kömürlerin, gümrüklerde kırmızı hatta alınmasının maliyetleri yükselttiğini anlattı. Konuşmacılar, bu ve benzeri konularda komitenin girişimde bulunmasını talep etti.