Digime3D ile boyunuzun ölçüsünü alın

BTM girişimcileri tarafından geliştirilen Digime3D, üç boyutlu görüntüleme teknolojisi ile insan vücudunun kusursuz bir 3D modelini oluşturuyor. Vücudunuzdaki tüm gelişmeleri takip eden cihaz, taşınabilir özelliği sayesinde de rakiplerinden ayrılıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2018 Salı
AA + -

Spor yaptıktan sonra, “Acaba kilo verdim mi?” “Daha ne kadar fazlam var?”, “Biraz karbonhidrat alsam bir şey olmaz herhalde?” gibi birçok soru kafanızda beliriyor. Tüm bunlar sizi rahatsız ediyorsa, BTM girişimcisi tarafından geliştirilen Digime3D, tam sizin aradığınız bir yardımcı. Derya Kavarna tarafından geliştirilen Digime3D cihazı ile vücudun üç boyutlu örneği çıkartılarak gerçeğe en yakın bilgiler elde ediliyor. İlk yatırımını alarak projeyi geliştiren Kavarna, Digime3D’nin detaylarını ve 2019 yılı hedeflerini İstanbul Ticaret’e anlattı.

DÜŞÜK MALİYETLİ

Projenizi anlatabilir misiniz?
Digime3D, üç boyutlu vücut tarama teknolojisini, geliştirdiği yazılım ve özel donanımlar ile birleştirerek taşınabilir ve düşük maliyetli hale getiriyor. Digime3D, tüm vücut ölçülerinin otomatik olarak alınmasını, vücut, yağ ve kalori analizi yapılabilmesini, grafik destekli raporlama araçları sayesinde tüm bu verilerin kolaylıkla takip edilmesini sağlıyor. Taşınabilir özelliği sayesinde dünyadaki rakiplerinden ayrılan Digime3D, spor merkezleri, diyetisyenler, sağlık kurumları ve tekstil firmaları için düşük maliyetli, yüksek hassasiyetli ve kullanımı kolay bir çözüm sunuyor. Tüm sistem bir tablet ve uyumlu 3D tarayıcından oluşuyor.
Tek yapmanız gereken 40 saniye boyunca belirtilen pozisyonda hareketsiz durmak. Bu esnada Digime3D’yi kullanan operatör etrafınızda dönüp zararsız kızılötesi ışınlarla vücudunuzun kusursuz bir 3D modelini oluşturuyor.

MOTİVASYONU ARTIRIYOR

Proje fikri nasıl ortaya çıktı?
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Matematik Mühendisliği bölümünden 2004 yılında mezun oldum. 2017’de tekstil firmasında pazarlama müdürü olarak çalışıyordum. Yurtdışı iş seyahatinde gördüğüm bir metottan çok etkilendim. Kaldığım otelin spor salonunda duvara çizdikleri referans aralıkları önünde insanların fotoğraflarını çekerek özellikle bel ve basen bölgelerindeki gelişimi takip etmeye çalışıyorlardı. Yöntem çok hoşuma gitti; çünkü görsel bir verinin bu süreçte insanların motivasyonunu artırabileceğini düşündüm. Piyasada bu amaca yönelik birçok ürün ve yöntem olduğunu ama hiçbirinin insanların spor ve diyet yaparken önceliklerinden biri olan görünümleri ile ilgili bir veri vermediğini farkettim ve projeyi geliştirmeye başladım.

DİYETİSYEN KLİNİKLERİNDE

Ürünün hedef kitlesi kimler?
Bugün artık fitness salonları ve diyetisyen kliniklerinde bio-elektrik impedans yöntemiyle insanların vücut komposizyonunu raporlayan ölçüm cihazları, olmazsa olmaz bir ekipman ve uygulama haline geldi. Bu cihazların temel iddialarının istatistiksel tahmin yöntemlerine dayanması, ırk, sağlık ve diyet durumu, spor ve aktivite geçmişi, hatta giyilen kıyafetler gibi istatiksel olarak kontrol edilemeyen birçok faktörden etkilenmesi doğruluklarını sorgulatıyor. İşte bu noktada üç boyutlu görüntüleme teknolojisi hem mevcut bio-elektrik impedans sistemlerine bir alternatif hem de vücut geliştirme, wellness ya da diğer aktif sporlarla ilgilenen müşteri portföyüne de hitap edebilen bir sistem olarak fitness merkezleri ve diyetisyen kliniklerinde yerini almaya başladı.

DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMASI

Yatırımla beraber öncelikle yazılım ve sistemimizi satışa ve satış sonrası desteğe uygun hale getirdik. Kısacası ilk versiyonu biraz daha ticari, kullanımı kolay ve görsel olarak çekici kılmak önceliğimiz oldu. Temmuz ayında ikinci versiyonu ile beraber satışa başladık. Eylül ayında ‘Sportsweek’ fuarında ürünümüzü ilk defa sektöre tanıtma fırsatı bulduk ve çok olumlu tepkiler aldık. Ayrıca bir distribütörlük anlaşması imzaladık. Böylece satış ağımızı da yaygınlaştırmış olduk. Şu anda ürünümüz İstanbul dışında Denizli, İzmir, Bursa ve Gürcistan’da kullanılmaya başlandı.

SIRA TEKSTİLDE

Ürünümüzü fitness ve medikal fitness alanında geliştirmeye devam ediyoruz. Sektörün bir diğer önemli ihtiyacı olan postur analizi konusunda bir modül geliştirdik.
2019 başında bu modülümüz de satışa hazır hale gelecek. Bu alanda yeterli satış hacmine ulaştıktan sonra tekstil sektörü için bir çözümümüz olacak.

HEDEF YURTDIŞI PAZARLAR

Yurtdışı pazarlar en büyük hedefimiz. Brezilya ve Gürcistan ile ilk yurtdışı satışlarımızı gerçekleştirdik. Ancak B2B satışta yaygınlaşabilmeniz için kendinizin ya da bir temsilcinizin satış yaptığınız lokasyonda bulunması gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir yatırım için arayışımız devam ediyor.