Sinemaya yapımcı da yetiştirmeliyiz

‘Ekmek Arası Pelikül’ sinema sektörü grubu, İstanbul Ticaret Odası’nda istişare toplantısı düzenledi. Sinema sektöründe yapımcı yetiştirme konusunda sıkıntı olduğunu belirten yönetmen Mesut Uçakan, bu alanda da çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2018 Salı
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI

Yönetmen Mesut Uçakan’ın öncülüğünü yaptığı ‘Ekmek Arası Pelikül’ sinema sektörü grubu, İstanbul Ticaret Odası’nda istişare toplantısı düzenledi. İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay’ın iştirak ettiği toplantıda, sinema sektörünün güncel konuları ele alındı. İTO’ya ev sahipliği için teşekkür ettiklerini belirten Mesut Uçakan, sinema sektöründe yapımcı yetiştirme konusunda sıkıntı olduğuna dikkat çekerek, bu alanda da çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

DİZİLERLE SİNEMA FİNANSMANI

Toplantıda bağımsız sinema filmlerinin finanse edilmesi konusundaki görüşler de aktarıldı. Doğrudan sinema filmlerinin çekilmesinin finansal zorluğuna vurgu yapılarak, dizi yapımcılığından elde edilecek gelirlerle sinemanın daha fazla desteklenebileceği ifade edildi. Yönetmenlikle, yapımcılığın neden ayrı olması gerektiği konusundaki görüşler de toplantıda gündeme getirildi. Mesut Uçakan, yönetmenin aynı zamanda yapımcı olduğu durumda set çalışanları ile problem yaşayabildiğini, oysa setle ilgili sorunların yönetmene yansıtılmamasının önemli olduğunu dile getirdi.

FİLM FESTİVALİ PROFESYONELLERİ

Film festivali organizasyonları da toplantıda gündeme geldi. Malatya Film Festivali Direktörü Suat Köçer, bu alandaki tecrübelerini aktardı. Film festivali alanında da profesyoneller yetiştirilmesi gerektiğini belirten Köçer, özellikle festival danışmanlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Köçer, festivale göre film yapma anlayışının yanlış olduğunu da vurgulayarak, sinemacıların özgünlüğünü her zaman koruması gerektiğini ifade etti.

KÜLTÜR EKONOMİSİ İTO’DA

Sinema sektöründen Oda’ya ilgilerini artırmalarını beklediklerini belirten İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, “Kültür ekonomisinin bütün unsurları İstanbul Ticaret Odası’nda var. Dünyanın önde gelen dizi, film, içerik, TV ve yapım sektörü fuarlarından biri olan MIPCOM başta olmak üzere bu alanda beş fuara katılıyoruz.

MIPCOM’da dizilerle ilgili Türkiye rüzgârı estiriyoruz. Dizilerin ülke tanıtımında ne kadar önemli olduğuna, dünyanın farklı ülkelerine gittiğimizde bizzat şahit oluyoruz. Kültürel alanda etkin olmak, her zaman ön planda tutulması gereken bir mesele” dedi.