Gurbetçi Türkiye’deki evini Düsseldorf’ta bulacak

İstanbul Ticaret Odası, Türk firmalarının en cazip projelerini, 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Almanya’da açılacak Evim Türkiye Fuarı’nda tanıtacak. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Türk gayrimenkul sektörü, ilk defa şubatta düzenlenecek fuar ile ‘Avrupa’daki Türkiye’ye’ birebir dokunacak” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ocak 2019 Salı
AA + -

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık ortaklığı ile Almanya’nın Düsseldorf kentinde 8-10 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı için hazırlıklar hızlanırken, katılım da giderek artıyor.
432 bin şirketin üye olduğu dünyanın ikinci büyük Odası olan İstanbul Ticaret Odası da Messe Düsseldorf Fuar alanında gerçekleştirilecek Evim Türkiye’ye 256 metrekarelik standıyla katılıyor.
İTO, stantta hem Türk gayrimenkul sektörünü anlatacak hem de İTO üyesi firmaların projelerini, 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Almanya’ya ve civar ülkelere tanıtacak.

YABANCILAR İÇİN DE FIRSAT

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Evim Türkiye 2019’un özellikle bu dönemde yapılmasının ve gayrimenkul ve inşaat sektörünü hedef almasının çok önemli olduğuna işaret etti. Avdagiç, şöyle konuştu: “Evim Türkiye, hem inşaat sektörümüz için önemli bir çıkış noktası sağlayacak hem de hayali Türkiye’de bir ev sahibi olmak olan gurbetçilerimize, ayaklarına kadar giderek istedikleri özellikte evi, en uygun şartlarda alma fırsatını sunacak. Türkiye’de konut satışlarının düşüş gösterdiği bir dönemde inşaat ve gayrimenkul sektörü, yeni satış imkanlarını çok da uzakta değil, Avrupa’daki Türkiye’de bulacak. Dövizdeki dalgalanmadan etkilenmeyen gurbetçilerimiz de birikimlerini en iyi şekilde bu sektörde değerlendirme ve daha da kazançlı çıkma şansına sahip olacak. Evim Türkiye Fuarı, bununla birlikte yabancıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yaparak Türk vatandaşı olmaları için de ciddi bir fırsat.”

GURBETÇİMİZE KÂRLI YATIRIM

“İTO olarak bir anlamda İstanbul’u, Düsseldorf’a taşıyacağız” diyen Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “Türk gayrimenkul ve inşaat sektörü, ilk defa Evim Türkiye Fuarı ile ‘Avrupa’daki Türkiye’ye’ birebir dokunacak. Türkiye konut ve ofis gayrimenkul piyasası, yüzde 1’in altına inen kredi oranlarıyla birlikte özellikle de yurtdışında dövizle kazanan Türkler için ciddi ve avantajlı bir alım fırsatı sunuyor. Evim Türkiye’nin gerek gayrimenkul ve inşaat firmalarının sıcak satış yapmaları gerekse Türkiye’nin döviz kazancı için önemli bir imkan olduğunu düşünüyoruz. İstanbul Ticaret Odası olarak Evim Türkiye Fuarı’na her türlü desteği veriyoruz. Çünkü bizim üyelerimizin dörtte birini inşaat ve gayrimenkul sektörü oluşturuyor. Onların önünü açacak her girişim, Türkiye’nin önünü açacaktır. Daha da önemlisi, inşaat sektörü, 200’den fazla sektörü doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla bu sektörün sürekli bir dinamizm içinde olması, diğer sektörlerimizin de önünü aydınlatacak durağanlığa girmelerini önleyecektir. Evim Türkiye Fuarı’nda her satış, hem gurbetçimizin kârlı bir yatırım yapması hem de Türkiye’ye önemli miktarda döviz girişi sağlanarak, sektörün finansmanında ciddi bir katkı sunulması demektir.”

GÖNÜL BİRLİĞİ, KAZANÇ BİRLİĞİNE DE DÖNÜŞECEK

Fuarın yurtdışında yaşayan Türklerle, Türkiye’deki gayrimenkul projelerini buluşturacağını kaydeden Şekib Avdagiç, “Avrupa’daki Türkler, baba diyarı topraklarda bir ev, ofis ya da arsa satın alarak hem güzel bir yatırım yapacaklar hem de doğdukları topraklara biraz daha yaklaşacaklar.
Evim Türkiye Fuarı, Avrupa’daki Türklerle anavatanları arasında gönül birliğini, kazançlı yatırımda da yeni birlikteliklere çevirmek için anlamlı bir fırsat” dedi. Fuar ile Avrupa’daki Türkler’in gönüllerindeki yuvaya sahip olma imkanı bulacaklarını belirten Avdagiç, şöyle devam etti: “Türk insanı dünyanın her bölgesinde başarılı girişimciliği ile öne çıkıyor. Yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını alarak, ülkemizin dünyanın her köşesinde söz sahibi olabilmesi yönündeki temel taşları oluşturuyorlar.
Bu, büyük bir misyondur. Biz de İTO olarak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın İstanbul’da gayrimenkul veya diğer alanlarda yapacakları her türlü yatırımda yanlarında olduğumuzu Almanya’da bir kez daha ifade edeceğiz.”

MIPIM, PROESTATE VE CITYSCAPE’DE DE VARIZ

İTO’nun 1960’lı yıllardan itibaren uluslararası fuarlara Türk firmalarını taşıdığını belirten Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “Dünyanın çeşitli bölgelerindeki önemli emlak, gayrimenkul, inşaat ve yatırım fuarlarına firmalarımızın katılımlarını sağlıyoruz. Bu, bizim inşaat ve gayrimenkul sektörlerine verdiğimiz önemin göstergesidir. İstanbul’un ve Türkiye’nin güvenilir yatırım yapılır niteliklerini uluslararası alanda vurgulamayı önemli bir misyon olarak görüyoruz. Daha fazla ticaret için daha fazla sayıda ülkeye, daha çok Türk şirketi ile gidiyoruz. Her yıl Fransa’nın Cannes şehrindeki MIPIM Fuarı’na, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Proestate Fuarı’na ve Dubai’deki Cityscape Fuarı’na İTO olarak katılıyoruz. İnanıyorum ki, ilki düzenlenecek Evim Türkiye Fuarı da bu fuarlar gibi kendi alanında bir marka haline gelecektir.”