Kongre turizminin liderleri şubatta açıklanıyor

Dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan toplantılar, teşvik gezileri, kongreler ve sergilerden oluşan MICE sektörü, her geçen yıl cirosunu artırıyor. Geçen yıl 250 milyar doları aşan büyüklüğe ulaşan pazarın liderleri önümüzdeki ay açıklanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ocak 2019 Salı
AA + -

Turizm sektörünün yeni gözdesi olan MICE, her geçen yıl pazarda daha büyük bir yer kaplamaya başlıyor. Tam adı Meeting, Incentive, Congress, Events (MICE) olan ve toplantılar, teşvik gezileri, kongreler ve sergilerden oluşan sektör, geçtiğimiz yıl
250 milyar doları aşan bir büyüklüğe ulaştı. MICE sektörünün liderleri Ace of MICE ödülleri ile belirlenecek. Önümüzdeki nisan ayında sahiplerini bulacak ödüller için finale kalan 78 finalist, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen jüri finalist toplantısında sunumlarını yaptı. Toplantıya, İstanbul Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık katıldı.

40’TAN FAZLA SEKTÖR

Bahadır Yaşık, bu segmenti çok önemsediklerini ifade ettiği konuşmasında, “Doğrudan ve dolaylı olarak 40’tan fazla sektörü etkileyen bir alandan bahsediyoruz” dedi. Yaşık, şunları söyledi: “Bugün önümüzdeki hedef belli. Ülkemizi yeniden kongre şehirleri arasında ilk 10’a yerleştirmek için gayret gösteriyoruz. İstanbul’u ilk önce ilk 10, sonrasında ise ilk 5 kongre şehrinden biri haline getireceğiz. Bunu başarmak hepimizin bu şehre olan borcudur diye düşünüyorum.”

ŞUBATTA FUAR

Ödül töreni kapsamında bir de etkinlik fuarı düzenlenecek.
Bu yıl altıncısı gerçekleşecek fuar, 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde kapılarını açacak. Fuara, 6 yılda toplam 78 bin 861 profesyonel katıldı. Bu yıl ise 41 ülkeden 250 uluslararası alıcı ve 15 bin ziyaretçinin fuara iştirak etmesi bekleniyor.

4 KAT DAHA KÂRLI

MICE turizmi için gelen turistler, gezi amaçlı gelen turistlere göre 4 kat fazla harcama yapıyor. Buna göre bir turist 612 dolar harcama yaparken, MICE turizmi için gelen bir turist 2 bin 500 dolar harcıyor. Türkiye’de geçen yıl turizm geliri 26.2 milyar dolarken, bunun yüzde 30’unu MICE sektörü oluşturdu. İstanbul MICE turizminde dünya genelinde 133. sırada bulunuyor.