Konforlu ve hesaplı seyahat ‘yolda’ birleşti

Uzun mesafede taksi ücreti ekonomik gücümüzü aşar. Toplu taşımada ise elimizdeki bagaj sorun olur. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimcileri bu sorunu çözdü. Geliştirilen ‘Yolda’ isimli yazılım, aynı yöne giden yolcuları tek bir takside bir araya getiriyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

Şehir merkezine uzak havalimanlarına ulaşımda yüksek taksi ücretleriyle karşılaşan yolcular için Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimcileri ‘Yolda’ isimli bir proje geliştirdi. Aynı lokasyona yolculuk yapan kişileri bir araya getiren uygulama, yüzde 80’e varan indirimler vaat ediyor. Projenin kurucu ortaklarından Serkan Üçpınar, İstanbul Ticaret’e projelerini ve Yolda olarak hedeflerini anlattı.

TEK BAŞINA BİLE KÂRLI

Projenizin yenilikçi yönünü anlatır mısınız?
Yolda, yolcuları tek bir takside birleştirerek; daha ucuz, hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım sağlayan bir akıllı telefon uygulaması. Sarı ve siyah ticari taksiler ile çalışır. Güvenliğiniz için yasal ticari taksileri kullanır. Takside yolcu tek başına bile olsa yüzde 7 indirimli seyahat edebilir. Birden fazla yolcuda ise yüzde 80’e varan indirimden faydalanabilir.

Projenizin bir hikayesi var mı?
Havalimanına seyahat konusunda ciddi bir problem vardı. Havalimanlarının şehir dışında olmasından dolayı taksi ile yolculuk neredeyse uçak ile aynı maliyete yol açıyordu.
Toplu taşıma da valizlerle birkaç aktarma ile çok zahmetli bir süreç oluyordu. Taksi kullananlar arasında ilginç olan ise çoğu kişinin aynı yöne gitmek için taksi kullanıyor olmasıydı. “Neden herkes ayrı ayrı taksiye biniyordu ki?”, “Yardımlaşmayı, paylaşmayı seven bir millet olarak neden bu kadar birbirimizden habersiz kalmışız ki?” diye düşündük. Problemi çözmek için kolları sıvadık ve bu uygulamayı geliştirdik.

YOL ARKADAŞI

Projeniz hangi aşamada?
Projemizde teknolojik altyapımızı ve android uygulamamızı tamamladık. iPhone uygulamamızı da çok yakın zamanda kullanıcılar ile buluşturacağız. Biz yeni nesil bir taşımacılık hizmeti sunuyoruz.

Uygulamanın adımları neler?
Yolda uygulamasında, tek tuşla taksi kapınıza kadar geliyor. Yolculuk yapacağınız kişileri biz buluyoruz ve en uygun maliyetlerle yolculuk yapmanızı sağlıyoruz. Siz sadece arkanıza yaslanıp, yolculuğunuzun tadını çıkarıyorsunuz. Uygulamada kişi yolculuk yapacağı arkadaşını da önceden görebiliyor.

KARBON AYAK İZİNİ AZALTIYOR

Yolda, bir yolculuk paylaşım uygulaması.
Ancak sadece yolculuk paylaşılmıyor. Şehirdeki karbon ayak izi de azalıyor.

SÜRÜCÜ PUANLAMAYLA KALİTE

Yolda uygulamasının sağladığı avantajlar şöyle:

  • Etrafınızdaki taksileri görebilir, tek tuşla çağırabilirsiniz. 
  • Paylaşımlı yolculuk yapıp, daha az ücret ödersiniz. 
  • Kredi kartı ile kolayca ödeme yapabilirsiniz. 
  • Sürücüyü puanlama özelliği ile taksicilerin kaliteli hizmet vermesini sağlayabilirsiniz.
  • Rotanızı görebilirsiniz. Sürpriz bir rota ile karşılaşmazsınız. 
  • Yaklaşık ödeme tutarını inceleyebilir, yolculuk bittiğinde net ödeme tutarını görebilirsiniz.

ŞEHİR DIŞINA YAYILACAK

Mevcut taşıma sistemlerini düşündüğümüzde taksi çok pahalı ve diğer toplu taşıma araçları da çok zahmetli. Biz kullanıcılarımızın istediği noktadan alıp, istediği noktaya kadar konforla ve uygun fiyatla ulaşmasını sağlıyoruz. İleriki zamanlarda diğer illerdeki havalimanlarına açılmayı ve sonrasında bu sistemi tüm şehiriçi taşımacılığını kapsayacak şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz.