Geleceğin dâhilerini online yetiştiriyorlar

Teknopark İstanbul firmalarından Bisatek, bugünün üstün zekalı çocuklarını online yetiştirecek bir eğitim sistemi geliştirdi. Üstün zekalı çocuklar, özel rehberlik sistemi ile kişiselleştirilmiş programlarla geleceğin dâhisi olmaya hazırlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul, milli ve yerli üretimleri, projeleri ile Türkiye’de ilklere imza atan firmaları yaşatıp, büyüten dev bir eko sistem. İstanbul Ticaret Odası da bu firmaların başarılarını İstanbul Ticaret’in sayfalarına taşıyarak iş dünyasının daha yakından tanımasını sağlıyor. Bu haftaki konuğumuz, üstün ve parlak zekalı çocuklar için ilk uzaktan eğitim sistemini kuran Bisatek AŞ. Firma, www.ustunveyetenekli.com adındaki online eğitim ve rehberlik sistemi ile üstün ve parlak zekalı çocuklara kişiselleştirilmiş, eğitim zenginleştirme programları sunuyor.

DEVLET, ÜNİVERSİTE, ÖZEL SEKTÖR

Bisatek, Maltepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Ayşe Cilacı Tombuş öncülüğünde kuruldu. Firma, üstün ve parlak zekalı çocukların tümünün ‘devlet-üniversite-özel sektör’ işbirliği modeliyle eğitim alabilmesinin önünü açmaya çalışıyor. Ezberci eğitimden analitik tabanlı düşünce temelli eğitime geçmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu sistemi inceliyor. Konu hakkında Dr. Ayşe Cilacı Tombuş İstanbul Ticaret’in sorularını cevapladı.

KIZI ÜSTÜN ZEKALI ÇIKINCA

Üstün zekalı çocuk eğitimine ilginiz nasıl başladı?
Kızım Esin, 5 yaşındayken onun üstün zekalı olduğunu öğrendik. Onun için çıktığımız yolculuk bizi bu gün bu noktaya taşıdı. İlk ve ortaokul öğrencilerine ilgi alanlarında zenginleştirme eğitimi veren Maltepe Üniversitesi Çocuk Üniversitesi kurucu ekibinde olmam işimizi kolaylaştırdı. Üniversitemizde, çalışmalarımıza o günkü adı üstün zekalılar öğretmenliği olan bölümümüzün hocası Prof. Dr. Ümit Davaslıgil ile başladık. Ben ve eşim Dr. Önder Tombuş, ABD ve Danimarka’da Dünya Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Konseyi’nin kongrelerinde bildiriler sunarken bulduk kendimizi.

Prof. Ümit Davaslıgil kimdir?
Kendisi Türkiye’de üstün zekalı çocuklarla ilgili ilk çalışmaları başlatan kişi ve Dünya Üstün Zekâlı ve Yetenekliler Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi. Onunla çalışırken, kızımla ilgili görüşmelere başladık. ‘Niye bizim ülkemizde bu çocuklar için farklı eğitimler olmasın? Niye bu sistemde onları mutsuzluğa mahkûm ediyoruz?’ diyerek, bu alanda uzaktan eğitim modeli oluşturduk. Böylece 2015’te TÜBİTAK’a başvurdum.

3 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VAR

Türkiye’de üstün zekalı çocuklar nasıl eğitim alıyorlar?
Okul öncesi eğitim ve üniversite gençliği dahil en az 3 milyon çocuk üstün ve parlak zekalı. Çocuklarımızın hepsine yetecek eğitim kurumları ve sistemleri yok. Her ilimizde bakanlığa bağlı Bilim Sanat ve Eğitim Merkezleri (BİLSEM) ve okullarda destek eğitim odaları var. BİLSEM’lerde ilkokul seviyesinde seçilen üstün zekalı çocuklar yüz yüze eğitim alıyor. Okullarda da destek eğitim odası açılması ve bu çocuklara özel eğitim sunulması zorunlu. Ancak kapasite kısıtları, üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda uzmanlaşmış öğretmen ve malzeme sıkıntıları var.

Teknopark İstanbul’a hangi proje ile kabul edildiniz?
2017 Ağustos ayında TÜBİTAK desteği ile şirketimiz Bisatek AŞ’yi kurduk. İlk projemiz ‘Üstün ve Parlak Zekalı Çocuklar İçin Online Zenginleştirme Eğitimi ve Rehberlik Platformu’ ile Teknopark İstanbul Fikir Küpü Kuluçka Merkezi’ne kabul edildik. Büyük şehirlere uzak üstün ve parlak zekalı çocukların da bu tarz eğitimlere ulaşabilmesini hedeflediğimiz için öncelikle uzaktan erişilebilir olsun istedik. Ayrıca yüz yüze eğitimler de veriyoruz.

İKİ ÜNLÜ REFERANS

Projenizi anlatır mısınız?
TÜBİTAK, Maltepe Üniversitesi ve Teknopark İstanbul desteğiyle ürettik. Stanford Üniversitesi ile John Hopkins Üniversitesi’nin sistemlerini referans aldık. 4 yıldır üzerinde çalışıyoruz.

Şimdilik ilkokul 4’e kadar yaş aralığına hitap ediyor. Ancak ortaokul ve liseyi de katacağız.

Çocuk odaklı fakat öğretmen ve velinin de dahil olduğu entegre bir ortam var. Düşünme becerileri, STEM, kodlama, finansal okuryazarlık ve mühendislik modülleriyle başladık. Öğrencilerin dikkati dağılmadan kısa sürede maksimum verim alabilmelerini önceledik. Çeşitli egzersizler ve tasarımlar yapabiliyorlar. Analitik düşüncelerini kuvvetlendirebiliyorlar.

İŞİ ÇOK İYİ BİLENLER

ustunveyetenekli.com’u kimler oluşturdu?
Akademisyenler, öğretmen ve öğrenciler, mühendisler, finansçılar ve işletmecilerin dahil olduğu 16 kişilik ekip ile birlikte ustunveyetenekli.com’u, ders içeriklerini geliştirdik. İşi çok iyi bilenlerle çalışıyoruz, ticari kaygılar çok geri planda kaldı.

UYGUN MESLEĞİ SEÇECEKLER

Çocuklar ilgili ve yeteneklerine göre farklı alanlarda zenginleştirme eğitimleri alıyorlar. Entelektüel meraklarını tatmin ediyorlar, ilgi duydukları alanları fark ediyor ve onlara yönleniyorlar. Böylece uygun mesleklere üniversite eğitimlerini beklemeden yönelebilecekler.