Gurbetçiden baba ocağına dönüş yatırımı

Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkler, Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleşen Evim Türkiye Fuarı’na yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçi sayısının 6 bini aştığı fuarda, firmaların yaptıkları tahmini satış bağlantısı 400 milyon liraya ulaştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Şubat 2019 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası, fuardaki 400 metrekarelik özel tasarım standıyla İstanbul’u adeta Düsseldorf’a taşıdı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkler, en kârlı yatırımlarını bu yıl ana vatanlarında yapacaklar” dedi.

HABER: DOĞAN ERDOĞAN / DÜSSELDORF

Gurbetçi, bu yıl en kârlı yatırımını baba ocağında yapacak. Almanya’nın Düsseldorf kentinde 8-10 Şubat tarihlerinde düzenlenen Evim Türkiye Fuarı, Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkler’den yoğun ilgi gördü. Almanya’nın yanısıra Hollanda, Fransa, Belçika başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen gurbetçilerin ziyaret etmek için kuyruk oluşturduğu fuarda, yabancıların da projeleri incelemesi dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık ortaklığı ile Messe Düsseldorf Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarda 76 firma, 15 farklı şehirdeki ev, iş yeri ve dükkandan oluşan 100’ün üzerinde projelerini sergiledi. Fuara, İstanbul Ticaret Odası ile katılan 18 firma da İTO’nun 400 metrekarelik özel tasarım standında yeni projelerini Avrupalı gurbetçilere tanıttı.

VATANDAŞLIK İÇİN FIRSAT

Fuarın açılışında konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkler, en kârlı yatırımlarını bu yıl ana vatanlarında yapacaklar. Fuar, Türkiye’de bir gayrimenkul yatırımı yaparak, yatırımcı Türk vatandaşı olmak isteyenler için de önemli bir fırsat” dedi.

AVRUPA PAZARI ÖNEMLİ

Başkan Avdagiç, İTO çatısı altında stant açan 18 firmanın fuarda hem markaları ve projeleri hakkında bilgi verdiğini hem de direkt pazarlamayla, sıcak satışla çok verimli üç gün geçirdiğini anlatarak, şöyle konuştu: “Katılımcı firmalar için oldukça başarılı bir fuardı. Satışlar, moralleri düzeltti. Fuarla birlikte özellikle konut projeleri geliştiren firmalar için Almanya ve Avrupa’nın ne kadar önemli ve farklı bir pazar olduğuna bir kez daha şahit olduk.”

‘İYİ Kİ BURAYA GELDİNİZ’

Düsseldorf’ta canlı bir satış atmosferi yakalandığını belirten Avdagiç, “Projeleri inceleyen gurbetçi vatandaşlarımız, ‘İyi ki buraya geldiniz, daha önce neden yoktunuz’ diyorlardı. Bence bu söz, fuarın başarısının en büyük ispatıdır. Türkiye, dışarı açılırken yurtdışındaki Türklere yönelik de yeni bir pazar stratejisi geliştirmeyi unutmamalı. Evim Türkiye Fuarı, bu yönde yol açan bir başlangıçtır” diye konuştu.

GELECEĞİM TÜRKİYE

İTO Başkanı Avdagiç, fuarda tanıtılan gayrimenkul projelerinden ev alan Türkler’in, ‘Evim Türkiye, Geleceğim Türkiye’ dediklerini belirterek, şunları söyledi: “Avrupa’daki Türkiye’yi temsil eden gurbetçi vatandaşlarımız, Avrupa’nın sadece iş gücünde değil, iş hayatında da etkin rol oynuyorlar. Evim Türkiye Fuarı da gurbetçilerimizin bu gücünün yansıdığı yer oldu. İTO olarak Türkiye’deki benzersiz yatırım imkanlarını, bu yatırımları en çok hak eden gurbetçilerimizle buluşturmanın heyecanını yaşadık. Gurbetçilerimiz dün, işçi dövizleriyle ana vatan Türkiye’nin ekonomisine büyük destek verdiler. Bugün ise işçi dövizlerinin yanı sıra girişimci ve emekçi ruhlarıyla kazandıklarını, ülkelerinde somut yatırıma çevirdiler. Fuarda yapılan her satış, gurbetçimiz için kârlı bir yatırım oldu. Sadece gurbetçi vatandaşlarımız değil, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan yabancılar da fuara gelerek projeleri incelediler.”

VATANDAŞLIK SİSTEMİ İLGİ ÇEKİYOR

İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Türkiye ve Almanya arasında büyük bir iş ve gönül birliği olduğunu vurgulayarak, “Evim Türkiye Fuarı, yeni yatırımlar anlamında önemli bir köprü olacak” dedi. Erdil, konut sektörünün global düzeyde yeni bir değişim yaşadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Yeni düzenlemelerle alım satımdaki bürokratik işlemlerin sadeleştirilmesi sağlandı. Türkiye’ye yatırım ve konut alımında uygulanan vatandaşlık sistemi de ilgi çekiyor. Konut sektörünün kamu tarafından yeni bir vizyona kavuşması ve sadece iç pazara değil, global pazara yönelik de yapılandırılması gerekir.” 

123 ÜLKEDE 9.600 PROJE ÜSTLENDİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Evim Türkiye Fuarı’nın, Türkiye’nin yatırım için güvenli ve değerli bir pazar olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi. Büyüyen ekonominin en büyük aktörünün gayrimenkul sektörü olduğunu ve Türkiye’de son 5 yılda satılan konut sayısının 6.5 milyona ulaştığını bildiren Varank, “Sektörün milli gelir içindeki payı yüzde 5 ila 6 düzeyinde, ancak etkilediği sektörlerle birlikte bu oran yüzde 30’lara ulaşıyor. İki milyon kişi de bu sektörde istihdam ediliyor” dedi. Varank, inşaat alanında dünya ikincisi olan Türkiye’nin bir dünya markası haline geldiğini vurgulayarak, Türk şirketlerinin bugüne kadar 123 ülkede üstlendiği 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar dolar olduğunu kaydetti. 

PROJEYE DOĞRUDAN TEMAS

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, fuarın Almanya’da düzenlenmesinin önemine dikkat çekti. Aydın, fuarı ziyaret eden gurbetçilerin projelere doğrudan temas etme imkanına sahip olduğunu dile getirdi.

400 MİLYON LİRALIK SATIŞ BAĞLANTISI

Düsseldorf’ta üç gün boyunca ziyaretçi ağırlayan katılımcı firmaların temsilcileri, projelere gösterilen ilgiden ve satışlardan memnun olduklarını belirtti. 6 binden fazla kişinin ziyaret ettiği fuarda, firmaların yaptıkları tahmini satış bağlantısı 400 milyon liraya ulaştı, 100 milyon liraya yakın da satış işlemi gerçekleşti. Gurbetçilerin özellikle tatil merkezlerinden ev almak için firmalarla satış bağlantıları yaptığı bildirildi. 

MARKA OLACAK

İTO’nun 1960’lı yıllardan itibaren Türk firmalarını uluslararası fuarlara taşıdığını belirten Şekib Avdagiç, “Daha fazla ticaret için daha fazla sayıda ülkeye, daha çok Türk şirketi ile gidiyoruz. Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM Fuarı’na, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Proestate Fuarı’na ve Dubai’deki Cityscape Fuarı’na İTO olarak katılıyoruz. İnanıyorum ki, ilki düzenlenen Evim Türkiye Fuarı da bu fuarlar gibi kendi alanında marka haline gelecek” dedi.

İTO STANDIYLA FUARA KATILAN 18 FİRMA

 • Aletha Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.
 • Asaf İş Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi
 • Fuzul Yapı İnş. Paz. A.Ş.
 • Beyaz İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş.
 • BOSS4 Gayrimenkul ve İnşaat San. A.Ş.
 • Canyol İnşaat Yatırım A.Ş.
 • Çavuşoğlu Yemenler Yapı A.Ş.
 • DKY - Metropolist Adi Ortaklığı
 • GA Yatırım Gayrimenkul İnşaat Ltd. Şti.
 • Gülan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
 • Hasanoğlu Mühendislik İnşaat San. Tic. A.Ş.
 • İnsay Yapı San. ve Tic. A.Ş
 • Keleş İnşaat Tur. San. Tic. Ltd. Şti.
 • KİBSAŞ Karadeniz İnş. ve Beton San. ve Tic. A.Ş.
 • Siltaş Yapı İnş. San. ve Tic. A.Ş.
 • Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • Timur Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. (NEF)
 • William Turner & Demirland İnşaat A.Ş.


Fuarın açılışına İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Köç, İTO Meclis Üyeleri, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Medya Grubu CEO’su ve Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürü M. Zeki Adlı katıldı.

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Medya Grubu CEO’su ve Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve ekonomi yazarı Vahap Munyar ile Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emre İskeçeli, İTO standını ziyaret etti.

Fuarda Pınar Altuğ, Tamer Karadağlı, Birol Güven, Zeyno Günenç, Volkan Severcan, Wilma Elles, Mr. Jade, Şoray Uzun ve Hamit Altıntop’un yanı sıra birçok ünlü isim de yer aldı.