‘Büyük Sahne’yle hedef 1000 proje

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, 10’uncu sahnesini BTM Sahne XL adıyla gerçekleştirdi. BTM, 12 haftalık Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı’ndan başarı ile çıkan 10 girişimciyi ve projelerini yatırımcılara tanıttı. Aynı anda 1000 projeye ev sahipliği yapmaya hazırlanan BTM, bu projelerden en azından birinin de unicorn olması için çalışıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası’nın girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, önemli bir etkinliğe daha imza attı. Bünyesinde Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ve İstanbul Düşünce Akademisi (İDA) olmak üzere iki ayrı kurumu barındıran vakfın Fulya’daki yerleşkesinde, gün boyu paneller düzenlendi.

Vakfın faaliyetlerini destekleyen İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından verilen hibenin ilk dönemi sona ererken, düzenlenen etkinlik, BTM Sahne XL adıyla start aldı. Açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’in yaptığı etkinlikte üç salonda 9 panel düzenlendi ve girişimcilik ekosistemi masaya yatırıldı.

Ana salondaki ‘Startup Yatırımcılığında Pandora’nın Kutusu Açılıyor’ başlıklı ilk panelin moderatörlüğünü BTM Direktörü İbrahim Elbaşı yaptı ve melek yatırımcılar Baybars Altuntaş, Kenan Çolpan ile Mehmet Onarcan panelist olarak yer aldı.

Gazeteci yazar Hakan Güldağ’ın moderatörlüğündeki ikinci panelin konusu ise ‘Ticaret Savaşları Görünenler/Gerçekler’ başlığını taşıdı. Panelde Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ile Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Ana salondaki son paneli ise İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay yönetti ve BMD Başkanı Sinan Öncel konuşmacı olarak katıldı.

DESTEĞE HAZIR

Panellerin ardından 12 haftalık Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı’ndan başarı ile çıkan 10 girişimci, projelerini yatırımcılara tanıtma olanağı buldu.

BTM’nin düzenlediği 10’uncu sahne olan etkinlik kapsamında konuşan BTM Direktörü İbrahim Elbaşı, “Fikrinizin hayata geçmesi için BTM olarak bütün destekleri vermeye hazırız” dedi.

Elbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “BTM ve İDA, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle, bugüne kadar yaklaşık 10 bine yakın girişimciden başvuru alarak, 4 bine yakın girişimciye ev sahipliği yaptı. BTM, 200’den fazla startup’ı mezun etti. Bünyesinde hâlâ 120’den fazla startup’a ve yaklaşık 250 girişimciye yer veriyor. BTM, akıllı tarımdan yapay zekaya, e-ticaretten sağlık sektörüne kadar birçok alanda yenilikçi iş fikirlerine destek oldu. 1.5 yıllık süre zarfında 10 BTM girişimcisi 20 milyon lira değerleme ile yatırım aldı. Mucit girişimcilerimizden biri, patentini 5 yıllığına 25 milyon liraya kiraladı.
20 BTM girişimi şirketleşti ve BTM girişimcilerinin toplam satışı 40 milyon lirayı geçti. BTM, İTO Başkanımız Şekib Avdagiç’in belirlediği hedef doğrultusunda ilerleyen günlerde başlatacağı ve bünyesinde 1000 startup’a destek vereceği ‘BTM 1000’ projesi ile nitelikli ve global startup’ların Türkiye’den çıkmasına destek olmayı amaçlıyor” dedi.

HAYALİMİZ TÜRK YAPAY ZEKA ŞİRKETİ

BTM Sahne XL etkinliğinde konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yeni nesil girişimciliğe katkısından dolayı BTM’yi kutladı. “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile İstanbul Valiliğimizin de desteklediği bu programımız ortaya koyuyor ki, biz Türkiye’de girişimcilikte önemli ve farklı bir yol açtık” diyen Şekib Avdagiç, girişimci ve yatırımcılara yönelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul Ticaret Odası Başkanı olarak benim bir hayalim var. Türkiye’den ama özellikle de BTM’den ilk Türk ‘unicorn’unun çıkması…

Biliyorsunuz, Unicorn ya da Türkçesi ile mitolojik tek boynuzlu at, değeri 1 milyar doları aşan yeni girişim şirketlerini ifade ediyor. Mart 2019 itibariyle dünyada 327 adet unicorn startup, yani yeni girişim şirketi var. İşte biz BTM ile bunlardan birinin Türk olması hayalini hayata geçirmeye çabalıyoruz. Bunun bir AI, yani yapay zeka şirketi olması ise en büyük hedefimiz… Eğer biz Türkiye’de girişimciliğin yeni bir düzeye yükselmesini sağlayabilirsek, o zaman ülkemizin kalkınması yolunda çok önemli bir eşiği de geride bırakacağız.”

UZUN SOLUKLU BİR YOLCULUK

İlk Türk unicornunu binlercesi içinden bulmak için uzun soluklu, büyük sabır gerektiren ve ilmek ilmek dokunan bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Şekib Avdagiç, “Sahne XL’de, Türkiye’nin girişimcilik alanındaki tüm birikimi bir araya geliyor. Hem akademik dünyadan, hem medyadan, hem iş aleminden yıllarını bu işe vermiş uzmanlar görüşlerini bizimle paylaşıyor. Bir anlamda çok yönlü bir beyin fırtınası esiyor. İstanbul Ticaret Odası olarak bizim yapmak istediğimiz de tam olarak budur… Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Düşünce Akademisi ile bir girişimcilik rüzgarının İstanbul’dan başlayarak tüm Türkiye’yi etkisi altına almasını sağlamak… İnşallah bunu başaracağız” diye konuştu.

‘AMAZON’U KAÇIRMAYALIM

Avdagiç, ticaret savaşları tam gaz devam ederken, yapay zeka ile çalışan otomasyon sistemlerinin rekabetçi kalmanın en iyi yolu gibi göründüğünü söyledi. Otomasyon sistemlerinin hızla geliştiğini anlatan Avdagiç, “Amazon ekonomisi denilen bu tarz almış başını gidiyor. İnternet ağları, sınır duvarlarını delmiş geçmiş vaziyette.
O yüzden bu yöndeki girişimleri desteklemeliyiz. Burada yerimizi almazsak, Amazon ekonomisinde var olmazsak, kaçırdığımız sadece tren olmayacak, koskoca bir çağı kaçıracağız” dedi.

İŞTE SAHNE ALAN GİRİŞİMLER

NavlunGO: İhracat firmalarının lojistik hizmeti satın alma süreçlerini saniyelere indiriyor. Lojistik firmalarının rota ve tekliflerini akıllı algoritmalar kullanarak standart hale getiriyor, firmaları listeliyor ve havayolu, karayolu, deniz yolu modlarını karşılaştırmalı olarak gösteriyor. İhracatçı firmalar ile lojistik firmalarına zaman ve maliyet kazancı sağlamayı hedefliyor.
Onlibüs: Velilerin, çocuklarının servis araçlarını takip edebildiği, önerilerini iletebildiği, okul ve servis yönetiminin servis hizmetini izleyebildikleri bir platform. Onlibüs’deki güvenlik metotları sayesinde araçta çocuk unutulması engellenirken, servis firmalarının iş gücünü 10 kata kadar azaltıyor.
Oişcepte: Üniversite öğrencilerinin part-time işlerinin paylaşıldığı, işveren tarafından kadro oluşturulduğu ve kadronun sahada yönetiminin sağlandığı bir part-time iş platformu. Özellikle acil işlerde istenen nitelikteki en yakın personele hızlıca ulaşılmasını sağlıyor. İş sonunda işveren personeli ve personel işvereni değerlendiriyor. Böylece hem işveren hem personel için güven puanı oluşturuluyor.
AdBender: Dizi ve programların ne zaman başladığını, reklama girdiğini ve bittiğini bildirimle öğrenebiliyorsunuz.
Bilimix: Çocuklardaki bilim insanı cevherini ortaya çıkarma hedefi ile yola çıktı. Eğitim kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacak, müfredat destekli etkinlik setleri tasarlıyor, üretiyor ve yaygınlaştırıyor. Çocukların bilgiyi yaşayarak öğrenmesi ve öğrenilen bilgiyi uygulamaya koyabilmesi ihtiyacına çözüm sunuyor ve ürettiği etkinlik setleri ile 5-12 yaş arasındaki çocuklara farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor.
BrandFace: Özgün, markalı içeriklerin üretilmesinde, marka ve tüketicilerinin beraber hareket edebileceği bir video paylaşım platformu. Kitle-kaynaklı modeli ile kullanıcılarını ödüllendiriyor. Yüzlerce marka için binlerce içerik ve data tedarikini sürekli kılıyor. Geliştirdiği cüzdan ile yeni neslin e-ticaret alışkanlıklarını şekillendirmeyi hedefliyor.
CoSpeak: İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyen kişiler ile yabancı eğitmenleri maksimum 4 kişilik gruplar halinde ortak buluşma alanlarında buluşturan bir platform.
İndirimde: Kullanıcıların konumlarına özel indirim ve kampanyaları kategorize ederek sunan uygulama; favori ürün, kategori ve market seçimlerine göre yapay zekadan faydalanarak ürün fiyat geçmişi, indirim ve kampanya önerileri yapıyor. Ayrıca marka, market ve ajanslar için ürün/rakip takip sistemleri ve akıllı analiz raporları sunuyor.
Sensgreen: Ticari binalar için enerji verimliliği ve operasyonel verimlilik çözümleri geliştiren bir teknoloji şirketi. Kablosuz sensörler ve kişilerden aldığı basit geri bildirimlerle beslediği yapay zeka algoritmalarını ve optimizasyon modellerini kullanarak binalara yönelik kolay kurulabilen ve düşük maliyetli çözümler geliştiriyor.
Pin Smartdrink: Türkiye’nin ilk akıllı içeceği PİN, zihni canlandırıyor, zinde tutuyor. Şekersiz ve kalorisiz. Kafein ve yeşil çay özütü içeriyor.