Kritik radyo frekans sistemleri de artık yerli

Era Instruments, sivil ve askeri alanda kritik olan radyo frekans (RF) alıcı-verici sistemleri üretiyor. Ürünlerinden birinin adı ERASynth. Bu cihazın yazılımı da donanımı da yüzde 100 yerli. Beşte bir daha uygun fiyat ve daha yüksek kalite ile ithalatın önüne set çeken ERASynth, ASELSAN ve Baykar’ın verdiği yerli kullanım desteği ile stratejik hizmet sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İş dünyası, Teknopark İstanbul firmalarının başarı hikayelerine İstanbul Ticaret’in sayfalarından tanıklık ediyor. Bu haftaki konuğumuz Era Savunma Elektrik Yazılım Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Era Instruments ise firmanın markası. Askeri ve sivil alanda kritik cihazlardan radyo frekans sinyallerinin üretilmesi için geliştirdikleri jeneratörün adı da ERASynth. Elektronik İstihbarat (ELINT) sistemlerinde alt sistem olarak kullanılan bu jeneratörün yazılımı ve donanımı yüzde 100 yerli ve milli. İstanbul Ticaret’in sorularını cevaplayan şirketin kurucusu Erkin Halaçlı, Sakarya Üniversitesi’nde mikrodalga sinyallerinin nereden geldiğini tespit eden sistemler (DF-Direction Finding) üzerinde doktorasını sürdürüyor.

GİRİŞİMCİ VE MÜHENDİS

Neden girişimci oldunuz?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde elektronik mühendisliği ve kontrol mühendisliği üzerine çift ana dal yaptım. Üniversiteden mezun olunca TÜBİTAK BİLGEM’de Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başladım. Orada daha çevik ve esnek üretimler yapabilme adına özel sektörde faaliyet göstermeye karar vermiştik. TÜBİTAK TEYDEP 1512 Bireysel Genç Girişimci Programı’ndan 150 bin TL hibe desteği alarak Era Savunma’yı 2016’nın Nisan ayında Teknopark İstanbul’da kurduk.

Era Savunma’nın kuruluş amacı ne?

Türkiye’de sivil ve askeri alanda üretilmeyen kritik sistemleri üretebilmek için şirket kurduk. Radyo frekans sinyallerinin tespiti için kullanılan alıcı ve verici jeneratörleri üretiyoruz. Yüzde 100 yerli ve milli bu üretim, ithal muadillerinden hem daha kaliteli hem daha ekonomik.

HEM YAZILIM HEM DONANIM

Geliştirdiğimiz sistemler, sivil yaşamın dışında savunmada da düşman telsizlerinin yerini ve yönünü tespit etmek, çok zayıf sinyalleri dahi yakalamak için kullanılıyor. Sadece yazılım geliştirme değil, yazılımın üzerinde koşacağı donanımı da geliştiriyoruz.

Yerli, yabancı rakipleriniz var mı?

Dünyada çok az firmanın yaptığı bir işin daha iyisini yapma fikri ile yola çıktık ve yaptık da. Bu alanda cihazlar çok pahalı, temin edilmesi zor. Performansı iyi bir cihazı hem çok pahalı hem de bazı kısıtlamalar olduğu için alamadığınız zamanlar olabiliyor. Önde gelen üreticiler ABD ve Almanya. Biz aynı sınıfta, rakiplerimizden daha kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler satıyoruz.

BEŞTE BİR DAHA UCUZ

Ne kadar daha uygun?

İthal rakiplerinden beşte bir oranına kadar daha uygun fiyatlı ve daha kaliteli. Devlet desteği alarak kâr marjımızı düşürdük. Adımız duyulduktan sonra fiyatı iki katına çıkarmamıza rağmen satmaya devam ettik. Çünkü çok iyiyiz.

İhracat yapıyor musunuz?

Elektronik alanında kitlesel fonlama platformlarından biri olan crowdsupply.com üzerinden kampanya başlatmıştık. 45 gün içinde 41 bin dolarlık bir talep elde ettik. Yüksek bant genişliğine sahip RF sinyal jeneratörü ERASynth’ten kitlesel fonlama ile 150 tane sattık.

AMATÖR RADYOCULAR

Dünyada amatör olarak radyo iletişiminde bulunan azımsanmayacak bir topluluk var. Kendi cihazları ile telsiz haberleşmesi yapıyorlar.
Bu topluluk ERASynth’in sürekli müşteri kitlesini oluşturuyor.

DİĞER AVANTAJLARI

  • Kablosuz, uzaktan kontrol edilebiliyor.
  • Sınıfına göre ekonomik ve taşınabilir.
  • Radyo frekans test sinyali üretiyor.
  • Web bağlantılı her cihaz ile kontrol edilebiliyor.

MÜŞTERİ ÜRÜNE ÖZELLİK EKLEYEBİLİYOR

Çok iyi satış ve ihracat yapmamızın bir nedeni de açık kaynak yazılım (open source) kullanmamız. Yani herkesin üzerinde ücretsiz geliştirme yapabildiği platformları kullandık. Müşteriye de kullanma imkanı verdik. Müşterilerimiz profesyonel ürünlerde kendi geliştirmelerini yapabiliyorlar.
Bu özellik maliyeti azalttı ve daha çok satılmasını da sağladı. Müşterinin istediği özellikleri de zamanla ürüne ekliyoruz.

DÜNYADAN SİPARİŞ YAĞIYOR

“ERASynth, İtalya Metroloji Enstitüsü’nden (Inrim) 4, Almanya’nın Dresten Üniversitesi’nden 8 tane sipariş aldı. ABD, Almanya, İsveç’teki bazı üniversitelerden de talep oldu. Türkiye’de ise ASELSAN ve Baykar’dan çok adetli siparişler aldık. Yerli ve yabancı müşterilerimize ‘Neden biz’ diye sorduğumuzda, ‘Daha ekonomik ve daha kaliteli olduğunuz için’ cevabını alıyoruz.”

F-16’YA RADAR TEST CİHAZI TAKTI

“F-16 gibi üzerinde radar olan platformlar için radar test cihazı üretiyoruz. Cihaz, uçak, gemi veya kara aracı gibi platformlarda göreve başlamadan önce radarın çalışıp çalışmadığını test ediyor. ERASynth’in daha askeri olan bu yeni versiyonunu başta ASELSAN olmak üzere dünyaya satacağız. Artık yurtdışından almayacak, yerlisini kullanacaklar. İthal benzerinin üçte bir fiyatına ve dünyada eşi olmayan özelliklere sahip olacak.”

SAVUNMADA İŞBİRLİĞİ

Erkin Halaçlı, savunma sanayindeki işbirliklerini şöyle anlattı: “Ne mutlu ki, yerli alt yüklenicilere duyulan güven kapsamında Baykar ve ASELSAN’a ürün ve sistem danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2’yi Türkiye’ye kazandıran ve taarruzi İHA Akıncı’yı göklere çıkarmaya hazırlanan Baykar’a uzmanlığımızdaki konularda danış-manlık veriyoruz. Onlar da bize destek oluyor. Karşılıklı bir işbirliği var. Bizim gibi KOBİ’lerle çalışarak alt yüklenici ekosistemine destek veriyorlar.”