BTM girişimcisinden akıllı içecek: PİN

Bu yılın ilk Güçlendirilmiş Hızlandırma Programı’nı başarıyla tamamlayan girişimciler yeni başarılara imza atıyor. Bu girişimcilerden Barış Konca, Ar-Ge çalışmaları sonucunda akıllı içecek üretmeyi başardı. Akıllı içecek projesi, Sahne XL etkinliğinde de dikkat çekmişti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2019 Salı
AA + -

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) Sahne XL etkinliğinde yatırımcı karşısına çıkarak projesini anlatan Barış Konca, geliştirdikleri akıllı içecek PİN ile Türkiye pazarına yenilikçi ve inovatif bir ürün kazandırdıklarını söyledi. Şekersiz ve kalorisiz ve aynı zamanda zihni canlandıran akıllı içecek PİN sayesinde, enerji düşüklüğü ve gerginlik dengeleniyor. Ürün, global pazarda ilgi göreceğe benziyor. İstanbul Ticaret; PİN hakkında merak edilenleri proje sahibi Barış Konca’ya sordu.

Projenizi anlatabilir misiniz?

Üç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda ekibimle beraber PİN’i geliştirdik. PİN; zihni canlandıran ve insanı dinamik tutan, şekersiz ve kalorisiz bir içecek. PİN bir kahve kadar kafein içeriyor. İçerdiği teanin ile kafein tüketiminin yaratabileceği ani enerji düşüşü veya gerginlik gibi yan etkileri dengelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca PİN’in içerdiği teanin ve kafein birleşiminin odaklanmayı ve dikkati desteklediği bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Bu sayede PİN zihni canlandırır ve zinde tutar.

SATIŞ AŞAMASINDA

Proje hangi aşamada ve hangi süreçler tamamlandı?

Geliştirdiğimiz ürün için pinsmartdrink.com sitemizi açtık. Miniso ve CafeVesto mağazaları, Mars Athletic Club salonları, İTÜ, Özyeğin, Kadir Has gibi üniversitelerin kantinleri ve otomatlarının yanı sıra İstanbul’da 100 noktadaki benzin istasyonlarında satışta. Öncelikle kendi tesisimiz ve Ar-Ge laboratuvarımızı kurarak denemelere başladık. KOSGEB desteği alarak Haziran’da şirketleştik. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay alarak, Aralık 2018’de satışa başladık. Şu an aktif olarak üniversite etkinliklerine ve sağlıklı yaşam festivallerine sponsor olarak bilinirliğimizi artırıyoruz. Tek kişi olarak çıktığım yolda şu an 3 gıda mühendisi, 5 pazarlama uzmanı ve 3 satış uzmanı çalışma arkadaşlarımla beraber 12 kişilik bir ekip oluşturduk.

Ar-Ge ile neler geliştirdiniz?

Gıda ürünlerinde Ar-Ge çok meşakkatli çünkü içine koyulan her bileşenin birbiri ile etkileşimi, ürünün stabilizasyonu çok önemli. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları boyunca gerçekten işe yarayan, şeker ve kalori içermemesine rağmen tüketicinin tadını beğendiği, inovatif ambalajıyla beraber bir içecekten daha fazlasını, bir yaşam biçimi vaat eden PİN’i tüketicimizle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz.

Rakiplerden farkınız nedir?

Tüketiciler enerji içecekleri ile beraber kahve tüketiyor. Fakat market araştırmalarımız gösteriyor ki tüketici her gün kahve içmekten bunalıyor. Sağlıksız gördüğü enerji içeceklerini ise tüketmek istemiyor. Piyasaya baktığımızda soğuk kahve veya enerji içeceği dışında; kafein içeren, sağlıklı içeriğe sahip, soğuk bir ürün gamı yok. PİN ile tüketiciye; şekersiz ve kalorisiz sağlıklı içeriklerimizle zindeliği sunuyoruz.

GLOBAL TEKLİFLER

Projenizin Türkiye ve global pazara kazandıracağı faydalar neler?

PİN ile Türkiye’de yeni bir içecek kategorisi oluşturma hedefiyle ‘smartdrink’ segmentini geliştirdik ve pazara yenilikçi ve inovatif ürün kazandırdık. Bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış bileşenlerle formülize edilmiş ürün sunuyoruz. PİN’in şeker ve kalori içermeyen formülleriyle tüketicimizi formda tutmaya yardımcı oluyoruz. Çalışanların yoğun bir toplantıda, öğrencilerin sınav dönemlerinde sağlıklı bir şekilde zinde kalmalarına destek oluyoruz. Asya pazarı üzerine teklifler alıyoruz. Global pazarda ürünümüzün için hazır bir pazar olduğunu yurtdışından gelen taleplerden kolayca anlayabiliyoruz. Özellikle İngiltere’de fonksiyonel içecekler kategorisi çok gelişmiş. Biz de dünyaya açılarak hem ürün yelpazemizi geliştirmek hem de yeni neslin ilgisini çeken markamızın sunduğu tecrübeyi daha çok tüketiciye aktararak büyümeyi amaçlıyoruz.