e-ticarette Ekosistem tamam sıra e-dönüşümde

Global e-ticaret pazarı baş döndürücü bir hızla büyüyor. Türkiye de KOBİ’ler aracılığıyla bu pazarda hak ettiği büyüklüğe ulaşmak istiyor. e-ticaret ekosisteminin hazır olması Türkiye için büyük bir avantaj. Ancak sayısı 3 milyon 470 bini aşan KOBİ niteliğindeki işletmelerin dijital dönüşümünü ivedilikle tamamlaması gerekiyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI

Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü 2018’de yüzde 42 büyüyerek 59.9 milyar liraya ulaştı. 2014-2018 yılları arasında sektörün ortalama yıllık büyüme hızı ise yüzde 33 oldu. e-ticaretin toplam perakende pazarına oranı da yüzde 5.3 oldu. Bu alanda, gelişmiş ülkeler ortalaması ise yüzde 11.1 seviyesinde bulunuyor. Ayrıca 2019’da global olarak B2C e-ticaret pazarının 3.5 trilyon dolara erişeceği öngörülüyor. KOBİ sayısı geçtiğimiz yıl 3 milyon 470 bini geçen Türkiye ise bu işletmeler aracılığıyla e-ticaretteki etkinliğini artırmak ve global pastadan daha fazla pay almak istiyor. Bu süreçte, e-ticaret ekosisteminin hazır olması önemli bir avantaj ama KOBİ’lerin dijital dönüşümünü kısa sürede tamamlaması gerekiyor.

İTO DEVREDE

İstanbul Ticaret Odası, işletmelerin gelişen teknoloji uygulamalarına adapte olması ve erişimi çok daha hızlı olan e-ticaret alanında etkin olmaları için eğitim çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, gerçekleştirilen e-Ticaret Girişimciliği Semineri’ne İTO üyelerinin ilgisi yoğun oldu. Açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık’ın gerçekleştirdiği seminerin moderatörlüğünü ise İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Müdürü Doç. Dr. Necla Öykü İyigün yaptı. Programa, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Tokel de katıldı.

E-TİCARETE TEŞVİK

Önümüzdeki yıllarda e-ticaretin hızlı büyümeye devam edeceğinin öngörüldüğünü belirten İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, şöyle konuştu: “Sektörün büyüklüğünün 2021’de 12 trilyon doları aşmasının beklendiği anlaşılıyor. Bunun yaklaşık 8 trilyon dolarlık kısmının B2B ticaret hacmi, 4.5 trilyon dolarlık bölümünün ise B2C ticaret hacminden oluşması bekleniyor. Türkiye’de ise e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay, henüz istenilen noktada olmasa da ciddi bir büyüme potansiyeline sahip. Mal ve hizmet üretimi açısından küresel rakiplerinden eksiği bulunmayan işletmelerimizin, elektronik mecraları daha etkin kullanması, buradaki açığın da kapanmasını sağlayacak. İTO olarak, üyelerimizin gelişen teknoloji temelinde biçimlenen yeni ticaret anlayışının girişimciliğimize katkısının artırılmasını istiyoruz.”

E-TİCARET EKOSİSTEMİ

Seminerde sunum yapan İdeaSoft Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Seyhun Özkara ise Türkiye ve dünyada e-ticaret ekosistemini anlattı. Özkara, e-ticarette masanın dört ayağını, ‘ödeme sistemi, dijital pazarlama-internet reklamcılığı, hukuk ve lojistik’ olarak açıkladı. Türkiye’de yaklaşık 14 bin e-ticaret sitesinin olduğunu belirten Özkara, e-ticaret ekosisteminin şu bileşenlerden oluştuğunu kaydetti: “Pazaryerleri, API servisleri, muhasebe&ERP entegrasyonları, tasarım, teknik destek, eğitimler, kargo entegrasyonları, yazılım & barındırma, bankalar&ödeme sistemleri, e-ticaret çözüm merkezi, e-ticaret danışmanlığı.”

HUKUKİ BOYUT

Seminerde, e-Ticarette Hukuki Boyut ve Yasal Süreçler konulu sunum yapan Av. Aytaç Yavuz da hukuken izlenecek adımları şöyle özetledi: “Şirket kuruluşu, marka tescili, vergi mükellefi olmak, web sitesinin yasal sürece uygunluğunu sağlamak.”Av. Yavuz, e-ticarette güvenli ödeme sistemi kullanmanın hukuki faydalarını ise şöyle özetledi: “Kartı kullanan kişinin gerçek sahibi olduğundan emin olursunuz. Ters ibraz nedeniyle maddi zarara uğrama riskini en aza indirgemiş olursunuz. Bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenen suçlarda cezai ve hukuki sorumluluğunuz olmaz.”

AKILLI TELEFONUN OLDUĞU HER YER PAZAR

e-Ticarette Dijital Pazarlama ve İnternet Reklamcılığının Püf Noktaları başlıklı sunum yapan Tek Kılavuz Dijital Performans Ajansı İş Geliştirme Müdürü Kerem Aktaş, internet ve teknolojinin alışkanlıkları değiştirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “2010’da
8.5 milyon internet kullanıcısı vardı. Akıllı telefon kullanım oranı ise sadece yüzde 6.5 idi. 2019’da 59 milyon internet kullanıcısının yüzde 95’i akıllı telefon kullanıyor. Türk kullanıcılar 13 dakikada bir telefonlarına bakıyor, yani günde 78 kere. Akıllı telefon kullanan her dört kişiden biri internetten alışveriş yapıyor. Bu, şunu gösteriyor: Dijital reklam veren akıllı telefonun olduğu her yerde tüketiciye yani kitlesine ulaşabiliyor.”

Dijital pazarlamanın çok yönlü olması gerektiğini de vurgulayan Aktaş, şöyle devam etti: “Google’da siz ürüne ulaşırsınız, sosyal medyada ise ürün size ulaşır. Dijital pazarlamada tek taraflı olunmamalı, her iki tarafı da kullanmalı. Sitenizi ziyaret edenleri yeniden hedefleyerek reklam yapmalısınız. Dijital pazarlamada içerik özgün olmalı. Sitenin içeriği ne kadar iyi olursa, tüketicinin satın alması o kadar kolaylaşıyor. Google’a göre içeriğin iyi olması reklam maliyetlerini de düşürüyor.”

DOĞRU LOJİSTİK PARTNER ÖNEMLİ

Kargolama ve Lojistik ile e-İhracat Süreçleri başlıklı sunum yapan UPS Türkiye Segment Yöneticisi Kazım Utangan, e-ticarette doğru kargo şirketinin en önemli partner olduğunu söyledi. Doğru boyutlarda paketlemenin nakliye maliyetlerini düşürerek paketleme verimliliği ve sürdürülebilirliği sağladığını belirten Utangan, “Hasarlı ürünlerin yüzde 60’ı yetersiz paketlemeden kaynaklanıyor. Tüketicilerin yüzde 66’sı siparişlerinin paketlenmesinin o markanın kendilerine verdiği değer hakkında bir fikir verdiğini söylüyor. Online alışveriş yapanların yüzde 69’u, ‘satın al’ butonuna tıkladıktan sonra paketlerinin 24 saat içinde teslim edilmesini beklediklerini söylüyor. Online alışveriş yapanların yüzde 58’i ödeme sırasında teslimat tarihi belirtilmediğinden veya teslimat zamanı net olmadığından satın alma işleminden vazgeçiyor” dedi.

SANAL POS ALIMINDA İKİ YOL

Sanal POS Kurulumu ve Ödeme Sistemleri başlıklı sunum yapan IYZICO İş Ortaklıkları Müdürü Demet Uygun, şöyle konuştu: “POS sisteminin bir cihaz yardımı ile değil, yazılım aracılığı ile internet üzerinden kullanılan versiyonuna VPOS veya Sanal POS diyoruz. İnternetten ürün satmak istiyorsanız, Sanal POS mutlaka olmalı. Sanal POS’u bankalar veya ödeme kuruluşlarından elde ediyorsunuz. Bankadan almak için her bankaya evraklarınızla ayrı ayrı başvurmalısınız. Türkiye’de kartlara taksit uygulayabilmeniz için yedi ayrı bankadan Sanal POS almanız gerekiyor. Ödeme kuruluşlarından Sanal POS almak için ise tek bir ödeme kuruluşuna online başvuru yapmanız yeterli. Ödeme kuruluşları sadece yurtiçine değil, yurtdışına da ürün satmanızı sağlıyor. Ödeme kuruluşuyla çalışırken sadece Türkiye’ye değil, yurtdışındaki kitleye de hitap etmeyi düşünmelisiniz.”

KVKK’YI İHMAL ETMEYİN

Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) mevzuatına uyulmasının önemine dikkat çeken Av. Aytaç Yavuz, şöyle konuştu: “Bir kişiye ait olduğu tespit edilebilen dijital ortamda saklanan her türlü veri ve dijital olmasa da bir kayıt sisteminde tutulan her türlü veri kişisel veridir. Kişisel verileri işlemek için kişinin onayı zorunlu. Müşteri, verilerini işleme süresini ve amacını içeren, müşterinin yazılı ya da sözlü açık rızasını almak gerekiyor. Onay almadan veri işleme halinde ciddi para ve hapis cezaları var.”

ONLİNE PAZAR YERİNDE SATIŞ AVANTAJLARI

Online Pazar Yerinde Satış Yapmak başlıklı sunum yapan StockMount Operasyon Direktörü Öcal Şeyhoğlu, e-ticaretin avantajlarını şöyle sıraladı: “Geniş müşteri kitlesi, düşük maliyet, 7/24 açık mağaza, eşit rekabet ve ulaşılabilirlik.” Online perakende satışın üçte birinin pazaryerlerinden yapıldığını belirten Şeyhoğlu, “e-ticaret sitesi mi yoksa pazaryeri mi derseniz, bence her ikisi de olmalı. Ancak başlangıç noktasının pazaryeri olması çok mantıklı olur. Bilinirlik, reklam maliyeti, güvenilirlik, yazılım maliyeti, kargo maliyeti, POS maliyeti gibi kriterler açısından pazaryerleri avantajlı. Pazaryerinizi seçerken komisyonlar, ziyaretçi sayısı, katalog yapısı, varyant yapısı, mağaza ücreti, ürün listeleme ücreti, cezalar gibi kriterleri göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız” diye konuştu.