Winglobal, ABD’deki melek yatırımcılarla buluşturacak

İstanbul’un girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi hedefleyen Winglobal Projesi’nde girişimciler, ilk sahne heyecanını 21 Ağustos’ta yaşayacak. Başarılı bulunan beş girişim, ABD’de melek yatırımcılarla buluşturulacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: ECEM ÇUHACI KÜÇÜK
 
İstanbul Ticaret Odası’nın girişimciliği teşvik için kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), İstanbul’un girişimcilik ekosistemini güçlendirecek ve ekonomisinin de rekabet ve çekim gücünü artıracak bir projeye daha imza attı.

NİSANDA BAŞLADI

‘WinGlobal: Küresel Doğan StartUp’lar isimli proje; İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığıyla ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile nisan ayında başladı. Proje ilk girişimcilerini BTM Fulya Yerleşkesi’nde ağırladı.

YATIRIMA ERİŞİM

Program, bir ürün geliştirme noktasından ziyade küresel doğan startupların iş modeli tuvallerini geliştirilmesine odaklandı. Programda yer alan girişimcilerin globalleşme süreçleri kolaylaşacak, gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı melek yatırım ağlarına erişimleri sağlanacak.

MENTOR ATANACAK

Winglobal Projesi’nin son eğitimi geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Mentorluk hizmeti ile projelerine yön vermeye ve geliştirmeye devam edecek girişimcilere dört hafta boyunca belirlenen ve ihtiyaç duydukları konularda mentor ataması yapılacak.

İLK SAHNE HEYECANI

Program sonunda ilk sahne heyecanını 21 Ağustos’ta BTM’nin Fulya yerleşkesinde BTM Sahne Yatırımcı-Girişimci Buluşması’nda yaşayacak olan girişimciler daha sonra Amerika’ya gitme fırsatı elde edecek. Başarılı bulunan beş girişim, Amerika’ya götürülerek Silikon Vadisi ve çeşitli melek yatırım ağları ile buluşturulacak ve orada da yatırımcılara sunum yapma fırsatı bulacaklar.

İNGİLTERE'DEKİ GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNE ZİYARET

İTO heyeti, 'Bilişim Kenti İstanbul' projesi kapsamında Londra'da teknik incelemeler yaptı. Heyete İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık ile İTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Doğan Salman başkanlık etti. BTM Direktörü İbrahim Elbaşı'nın da aralarında bulunduğu heyet; Open Data Institute, British Standards Institution ve Level39 kurumlarını ziyaret etti. Özellikle Level39 kurumu ziyareti sırasında Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi anlatıldı.

İLETİŞİM BECERİLERİ

Küresel Doğan Startuplar İçin Sunum Teknikleri ve İletişim Becerileri Eğitimi de Yusuf Ozan Üstebay tarafından verildi. Üstebay, Amerika’daki sunumlarla ilgili melek yatırımcılara bilgiler aktardı. Girişimciler, sunumları üzerinden eğitmene sorular sorarak bilgi edindiler.
 
STRATEJİK PLANLAMA

Küresel Doğan Startuplar İçin Stratejik Planlama Eğitimi, Murat Ünver tarafından verildi. Eğitimde global pazara açılmayı hedefleyen girişimlerin pazar hedefleri ve stratejik planları üzerinde duruldu. Ünver, girişimcilerin stratejik planları anlatmalarını istedi ve tüm argümanları ile ele alarak değerlendirme yaptı.