Daha yapılacak çok puset var

Türkiye yerli ürün atağına hazırlanırken, pazarda ‘en basit’ eşyalarda bile ithal hakimiyeti dikkat çekiyor. Örneğin yurt içinde üretildiği halde her yıl 300 bin adet puset ithal ediyoruz. Üstelik orta-yüksek teknolojili üretim grubunda desteklenen bebek arabaları inovasyonla önemli bir kâr potansiyeli taşıyor. İthal etmek yerine yerlisini üreteceğimiz daha çok ürün var.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2019 Salı
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Evlerdeki elektrikli cihazlar, mutfak ve piknik eşyaları ile bebek araçları gibi hemen her gün el altında olan ürünlerin birçoğu ithal. Aslında yurt içinde üretilebildiği halde ithalat sebebiyle cari açığı artıran bu eşyaların birçoğu da Kalkınma Planı’nda dikkat çekilen öncelikli ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerden biri de pusetler. Türkiye, her yıl 300 bin adet bebek arabası ve puset ithal ediyor.

1.2 MİLYON BEBEK

Bebek ve çocukların taşınmasında kullanılan pusetler için Türkiye ideal bir pazar. Çünkü Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 250 bin doğum gerçekleşiyor. Bu bebeklerin ilk yıllarında puset ihtiyacı oluyor. Tüketicilerin tercih ettiği ürünün çoğunluğunu ise ithal olanlar oluşturuyor. Bunun büyük bölümü de Uzak Doğu menşeli ürünler. Türkiye’deki üretim ve ihracat rakamları ise ithalatın yanında çok düşük kalıyor. Söz konusu üründe 2008 yılında 400 bin adet olan ithalat miktarı, alınan önlemlerle düşürülse de halen ihracatının 15-20 kat üzerinde seyrediyor. Puset ithalatının tutarı ise yıllık 25-40 milyon dolar seviyesinde.

ÖNCELİKLİ VE DESTEKLİ

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı (TOSHP) kapsamında 300-400 ürünün listesinin açıklanacağı ve bunların yerli üretimi artırılarak 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçileceği belirtildi.

Bu konuda oluşan bazı tereddütler ise ithal ürünlerin teknoloji seviyeleriyle ilgili tablolara bakıldığında ortadan kalkıyor. Çünkü puset gibi bir ürün dahi orta-yüksek teknolojili ürün grubunda sayılıyor. Puset tasarlayıp üretmek isteyene devlet desteği de var. Halen KOSGEB desteklerinde teknolojili ürünler tablolarında yer alan puset veya benzeri eşyaların TOSHP kapsamında da yer alması durumunda tüketici ürünlerinde yerli markalar artacak.

TASARIM VE İNOVASYON

Yani, yeni desteklerden faydalanmak için uzaya çıkmaya gerek yok. Doğum rakamları ­­ve ithalat hacmi dikkate alındığında bebek arabaları alanında yürütülecek tasarım, inovasyon ve üretim yatırımı hem alabileceği destekler hem kâr potansiyeliyle girişimciler için fırsat barındırıyor.

TASARIM VE MARKA FİYATI 10’A KATLIYOR

Perakende olarak ortalama 400-800 TL arasında fiyatlarla satılan pusetleri; tasarım, malzeme ve marka farkı nedeniyle 5-10 bin liralık etiketlerle dahi bulmak mümkün.