‘Endüstriyel reklam’da 124 bin istihdam

İTO’nun kurduğu İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), cephe giydirmeden ATM kiosklarına kadar hayatımızın her alanına etki eden ‘Endüstriyel Reklam Ürünleri’ sektörüne yönelik ilk bilimsel araştırma raporunu açıkladı. Rapora göre 11 bin 712 firmanın faal olduğu endüstriyel reklam sektöründe 124 bin 191 kişi istihdam ediliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba
AA + -

Cephe giydirmeden yön ve ikaz panolarına, araç giydirmelerinden ATM kiosklarına ve tekstil baskılarına kadar hemen her yerde karşımıza çıkan endüstriyel reklam ürünleri sektörüne dair Türkiye’de ilk kez bir rapor hazırlandı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kurduğu İstanbul Düşünce Akademisi’nin (İDA) öncülüğünde hazırlanan rapor ile metalden ahşaba, elektronikten plastiğe kadar her sektörden girdi kullanan endüstriyel reklam sektörünün ihracat kapasitesi, insan kaynağı, makina parkı gibi temel verileri ortaya konuldu.

9.1 MİLYAR CİRO

Raporun tanıtım toplantısında konuşan İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, endüstriyel reklam ürünleri sektörünün hemen her sektörün dışa dönük yüzünü oluşturduğunu söyledi. Kuralay, endüstriyel reklam sektöründe benzin istasyonları, mağaza içleri, araç giydirmeleri, fuar tanıtım stantları, sergi ve satış stantları, promosyon ürünleri, dijital elektronik reklam, led panolar gibi çok geniş bir faaliyet alanı olduğunu belirtti.

100 BİNİ İSTANBUL’DA

İsrafil Kuralay, “Hızla büyüyen endüstriyel reklam ürünleri sektöründe 100 bin 663’ü İstanbul’da olmak üzere 124 bin 191 kişi istihdam ediliyor. 6.8 milyar lirası İstanbul, 1 milyar lirası ise İzmir kaynaklı olmak üzere, toplam 9.1 milyar lira ciro gerçekleştiriliyor” dedi.

İHRACAT DA VAR

Kuralay, işaret levhası, adres levhaları vb. levhalar, sayılar, harfler ve diğer sembolleri kapsayan Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) altında tanımlanan ürünlerde 8.5 milyon dolar ithalata karşın 14.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini; ışıklı tabelalar, ışıklı isim panoları ürünleri bazında ise 4.7 milyon dolar ithalata karşın 31.5 milyon dolar ihracat yapıldığını kaydetti.

DIŞ MEKAN KULLANIMI

Reklam ürünleri sektörünün ihtiyaçlarını da anlatan Kuralay, “Sektörün en temel sorunlarının başında sektöre giriş engellerinin düşük olması, girdi maliyetlerindeki döviz kurlarına bağlı artışlar ve nitelikli insan kaynağı yetersizliği geliyor. Araştırmamızda, sektörde imal edilen dış mekan uygulamalarının uzun süreli kullanımlarına yönelik yönetmelik eksikliğinin de bir başka önemli sorun olduğunu gördük. Dış mekan uygulamalarında kullanılan materyallerin periyodik bakımlarının zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Buna ilişkin denetim standartlarının belirlenmesi, özellikle kamuya açık alanlarda oluşabilecek tehlikelerin önlenmesi açısından büyük önem taşıyor” diye konuştu.

11 BİN 712 FİRMA FAAL 

Sektörde Haziran 2019 itibariyle Türkiye çapında 3 değişik NACE kodu altında toplam 11 bin 712 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların 9 bin 319’u İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’un ardından İzmir, Ankara, Antalya ve Kocaeli geliyor. İlk 10 il, sektörün katma değerinin yüzde 95’inden fazlasını gerçekleştiriyor. Sektörde kullanılan girdilerin önemli bir kısmının ithal girdiler olması nedeniyle bu alanda ciddi bir yerlileştirme ve millileştirme potansiyeli de bulunuyor.

ANKETLE SEKTÖR GÖRÜNÜMÜ

Raporda endüstriyel reklam ürünleri sektörü firmaları arasında yapılan bir anket de yer alıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan ekip bu amaçla 34 il ve KKTC’den 354 firmanın katılımı ile anket gerçekleştirdi. Anketten çıkan sonuçlar satırbaşları ile şöyle: 

Katılımcıların yüzde 58’i iş yerini kiralamış. İş yeri sahipliği, daha çok küçük mekanlara sahip firmalarda gözleniyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu 100-500 metrekare arasında iş yerlerinde çalışıyor. 

Kurumsal müşterilerle çalışan firmalarda kalite belgeleri ve sertifikasyon konusu ciddi bir şekilde ele alınıyor. Küçük şirketlerde bu farkındalık yeterli değil.

Firmalar, siparişlerini çoğunlukla doğrudan, talep sahibi firmadan alıyor. Aracı reklam ajansı aracılılığıyla sipariş alma oranı düşük. 

En fazla kullanılan pazarlama harcama alanı yüzde 70.5’le doğrudan pazarlama. Sektörde sosyal medya kullanımı yaklaşık yüzde 46, internet üzerinden verilen reklam- ların payı ise yüzde 41.

İhracat bakımından Türkiye’nin Avrupa pazarlarına yakın oluşu, sektörel çözümlerde esnek yaklaşım, tasarım, üretim ve montaj konusundaki yetkinlik Türk ya da Türk ortaklı firmaları öne çıkarıyor.

Çalışanların önemli bir kısmı lise ve yüksel okul mezunu. Firmaların yüzde 69.8’i yabancı dil bilen çalışan istihdam ediyor.

İTO Bilgi, İletişim ve Medya Meslek Komitesi ile Açıkhava Reklamcıları Derneği’nin (ARED) de destek verdiği Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü Raporu, İTO Başkan Yardımcısı Kuralay’ın katılımıyla İTO’da açıklandı.