‘Reçete onay sistemi’ MEDULA’ya çalıştay

Reçete onay sistemi olarak da tanınan MEDULA sistemi, İTO’da düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ekim 2019 Cuma
AA + -

HABER: YAHYA GÜL

Reçete onay sistemi olarak da tanınan MEDULA sistemi, İTO’da düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.Medula Sisteminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’nda konuşan İTO Meclis Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık, “Sosyal güvenlik içinde olmak, yaşam kalitemizin artmasındaki en önemli unsur” dedi.

430 SÖZLEŞME YAPILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, tıbbi cihazlarda ödeme sistemine dahil ederek yaşlı hastaların yaşam konforlarını artırmayı paydaşlarıyla sağladığını belirten Balçık, şöyle devam etti: “Biz de paydaşlar olarak sektörün sıkıntılarını toplantıdaki devletin yetkililerine aktarmak istiyoruz. Ayakta kullanılan malzemeler, işitme cihazlarıyla ilgili sözleşmenin usul ve esasları, reçetelerin karşılanması, iadeler ve kesinti nedenleri, sorumlu müdürlerin mesuliyetleri, faturanın tescili, sözleşmenin tescili hakkında görüşler, sorunlar ve çözümleri üzerinde duracağız. Bugüne kadar konuyla ilgili sekiz eğitim semineri düzenlendi. SGK ile yapılan görüşmeler sonucu, İstanbul ve çevresindeki illerin medikal satış merkezlerinden 430’uyla sözleşme yapıldı. İşitmeye yardımcı cihazların temini içinde 283 işitme merkezi ile sözleşme yapılmış bulunuyor. Böylece sigortalılara rahat hizmet verilebiliyor.”

İTO’YA TEŞEKKÜR

SGK Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem ise kurum olarak ülkenin yüzde 99.5’inin SGK’nın kapsama alanında olduğunu belirtti. Erdem, “Vatandaşlara en üst düzeyde hizmet sunmak için daha çok çalışıyoruz ve bunları da sözleşmeli merkezlerimiz aracılığıyla yapıyoruz” dedi. Erdem, İTO’ya toplantı vesilesiyle sektöre yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti. Çalıştaya SGK Tıbbi Cihaz Daire Başkanlığı, SGK İstanbul İl Müdürlüğü yetkilileri ile medikal satış merkezleri temsilcileri katıldı.