Küresel gıda sofrasının başköşesindeyiz

Türkiye, Almanya’da bu yıl 100’üncü yılını geride bırakan Anuga Gıda ve İçecek Fuarı’nda 315 firma ile katılım rekoruna ulaştı. Türkiye, 106 ülke arasında ev sahibi Almanya dışında İtalya, Çin ve İspanya’nın ardından fuarda 4’üncü büyük katılımcı oldu. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “315 firma ile Anuga’da adeta ‘partner ülke’ gibiydik” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2019 Salı
AA + -

DOĞAN ERDOĞAN / KÖLN

Toplam 1.1 trilyon Euro ciro ile AB’nin en büyük imalat sektörünü oluşturan gıda ve içecek endüstrisi, en yeni ürünlerini Almanya, Köln’de, 5-7 Ekim 2019 tarihleri arasında kapılarını açan Anuga Gıda ve İçecek Fuarı’nda tanıttı. Türkiye, bu yıl 100’üncü yılını geride bırakan Anuga’da 315 firma ile katılım rekoruna ulaştı. Türkiye, 106 ülke arasında ev sahibi Almanya dışında İtalya, Çin ve İspanya’nın ardından 4’üncü büyük katılımcı ülke oldu.

İTO ŞEMSİYESİ ALTINDA

Fuarda, İstanbul Ticaret Odası’nın milli katılım  organizasyonu ile 257 firma yer alırken, 58 firma da fuara bireysel stantlarıyla katıldı. Anuga 2019’a katılan 7 bin 590 firma arasında ilk sırada 925 firma ile İtalya yer aldı. Bu ülkeyi 738 firma ile Almanya, 541 firma ile Çin, 538 firma ile İspanya, 315 firma ile Türkiye ve 243 firma ile Fransa izledi. Anuga’nın 165 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ağırladığı tahmin ediliyor. Fuarda stant açan firmaların yüzde 90’ı, ziyaretçilerin ise yüzde 80’i Almanya dışından geldi.

ADETA PARTNER ÜLKEYDİK

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iki yılda bir düzenlenen Anuga Fuarı’nın, kişiselleştirilmiş diyetten süper gıdalara kadar trendlerin ortaya konulduğu önemli bir bağlantı noktası olduğunu kaydetti.

2017’deki Anuga’ya Türkiye’den 247 firma katılırken, bu yıl milli katılım altındaki firma sayısının 257’ye yükseldiğini belirten Avdagiç, “Türkiye, Anuga 2019’da Türk fuarcılık tarihinin en büyük katılımlarından birini gerçekleştirdi. 315 firma ile Anuga’da adeta ‘partner ülke’ gibiydik. Üstelik bunu katılımcıların tüm lojistik ve stand hizmetlerini bizzat üstlenerek yaptık. Katılım ücretlerinde dolar paritesi sebebiyle sübvansiyon yaparak gerçekleştirdik. Kendisini Türkiye’nin kalkınmasına adayan bir kurum olarak yaptıklarımız, ‘Odalar ne yapıyor?’ diye soranlara yorumsuz cevabımızdır” diye konuştu.

EN STRATEJİK SEKTÖR

Avdagiç, Türk firmalarının 2017’deki fuarda genel gıda, dondurulmuş gıda, unlu mamuller, sıcak içecekler, içecekler, et ve et ürünleri, aşçılık, ekipman ve teknolojileri olmak üzere 7 ayrı ihtisas salonunda yer aldığını hatırlatarak, “Bu yıl organik gıda firmalarının yer aldığı salonda da varız. Türkiye olarak bu önemli platformda çıtayı hep daha yukarı çıkarmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İTO olarak Anuga ile birlikte Paris ve Abu Dabi’de yapılan SIAL gıda fuarlarının milli katılımını da gerçekleştiriyoruz. Üyelerimizi dünyanın en büyük fuarları ile buluşturuyoruz” dedi.
Avdagiç, gıdanın dünyada ve Türkiye’de ‘en stratejik sektör’ olduğunu vurgulayarak, “Gıdada üstünlüğü elinde bulunduran ülkeler, daima bir adım önde. Bunun için biz gıda sektörünün önünü açmayı, tarihsel bir sorumluluğumuz olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

1983’TE 26 FİRMA İLE KATILMIŞTIK

İTO’nun 100 yaşını kutlayan Anuga’ya ilk kez 1983’te katıldığını hatırlatan Şekib Avdagiç, “O zaman 26 firmayla gelip bir salonda, 125 metrekare yerde stant kurmuştuk. Şimdi aradan 36 yıl geçtikten sonra ulaştığımız noktanın altını çizmek isterim. Bu sene fuara tam 257 firma getirdik. 5 bin 225 metrekare yerimiz var. 8 ayrı salonda varız. Bireysel katılımlarla Türk firmaların sayısı tam 315 oldu” dedi.

2050’DE DÜNYA NÜFUSU 9.8 MİLYAR OLACAK

Uzmanların dünya nüfusunun 2050’de 9.8 milyara çıkmasını tahmin ettiklerini belirten Şekib Avdagiç, “Bu şu demek… Gıda üretiminin de önümüzdeki 30 yılda yarı yarıya artması şart. Elbette insanlık buna bir çözüm bulacak. İşte bu çıkış yolunun nasıl olacağını biz bu tür fuarlarda hissediyoruz, görüyoruz. Buna göre de firmalarımız ve ülkemiz vaziyet alıyor. Daha da önemlisi, gıda ve içecek sektörümüzün geleceğine dair projeksiyon ve hazırlıklar yapabiliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE, DÜNYA TARIM EKONOMİSİNDE İLK 10’DA

Şekib Avdagiç, Türkiye’nin gıda ve içecek endüstrisinde önemli bir performans gösterdiğini belirterek, “Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’da iktisadi faaliyet kollarından biri olan tarım, ormancılık ve balıkçılık kalemi, 2018’in ikinci çeyreği hariç, son 10 çeyrektir pozitif olarak büyüyor. Bu çok önemli” dedi.

Avdagiç, gıda ve içecek sektörünün dünya ihracatında 1.43 trilyon dolarla yüzde 7’lik paya sahip olduğunu kaydetti. Avdagiç, Türk gıda sektörünün de toplam ihracatımız içinde yüzde 10’luk paya sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Gıda ve içecek sektöründe yaptığımız ihracat 2018’de de yükselişini sürdürerek 16.3 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ilk 7 ayında da sektörün ihracatı 8.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu payı daha da artırmanın hedefi ve gayreti içindeyiz. Çünkü Türkiye tarım ekonomisinde dünyada ilk 10’da. Buğday, şeker pancarı, süt, pamuk, kümes hayvancılığı, domates ile diğer meyve ve sebzelerde dünyanın önde gelen üreticisiyiz. Kayısı, fındık, kiraz ve incir üretiminde ise dünyanın en büyüğüyüz.”

Anuga Fuarı’na İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Meclis Üyeleri ve İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu katıldı. Fuarı, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes de ziyaret etti.