Süs bitkilerinde hedef 125 milyon dolar ihracat

Süs bitkileri sektörü geçen yıl 100 milyon dolar ihracat hedefini yakaladı. Sektör yıl sonuna kadar yurtdışı satışlarını 125 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -

Geçen yıl ihracatını yüzde 17 artırarak 100 milyon dolar hedefini yakalayan süs bitkileri sektörü, 2019 sonuna kadar yurtdışı satışlarını 125 milyon dolara çıkarmaya odaklandı. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, 2019’un ilk sekiz aylık döneminde toplam 74 milyon 920 bin dolarlık süs bitkileri ve mamulleri ihracatı gerçekleşti.

HOLLANDA İLK SIRADA

Sektörün ihracatında Hollanda ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla Almanya, Özbekistan, İngiltere, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, Gürcistan, Kazakistan ve Bulgaristan izledi. İlk sekiz aylık dönemde Hollanda’ya yüzde 14, Almanya’ya yüzde 14, Türkmenistan’a yüzde 126, Irak’a yüzde 27 ihracat artışı oldu. Canlı bitkiler grubunda ise 2019 ocak-ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla değer bazında yüzde 3 artış görülürken, 44.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu ürün grubunda, Türkmenistan’a yüzde 126, Azerbaycan’a yüzde 6, Almanya’ya yüzde 8 oranında ihracat artışı yaşandı.

FLOWER SHOWER 14 KASIM'DA

Sektörün ihracatına umut olan Flower Show İstanbul/Eurasia Plant Fair, Tarsus Turkey tarafından Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Avrasya’nın en büyük bitki ve peyzaj fuarında iç ve dış mekan süs bitkilerinden çiçek ve çiçekçilik malzemelerine, fide ve tohumlardan dikey bahçe uygulamalarına, egzotik ağaçlardan milli bitkilere, sulama ekipmanlarından peyzaj uygulamalarına ve bahçe aksesuarlarına kadar yüzlerce yeni ürün, malzeme, ekipman ve teknolojiler bir arada sergilenecek.