Kompozit Füze Gibi Yükseliyor

Su depolarıyla tanınan kompozit malzeme, kara araçları, havacılık ve savunma sanayi ürünlerinde her geçen yıl daha fazla yer almaya başladı. Geleceğin malzemesine olan talep Avrupa’da her yıl yüzde 11 artıyor. Kompozit pazarının 2024’te 130 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -

KOMPOZİT ZİRVESİ’NE BÜYÜK İLGİ

Kompozit Sanayicileri Derneği öncülüğünde düzenlenen 4. Türk ve Bölgesel Kompozit Sanayi, Teknoloji ve Uygulamaları Zirvesi ve Forumu, sektör firmalarını bir araya getirdi. Zirvenin açılışa, kendisi de sektörde faaliyet gösteren İTO Başkanı Şekib Avdagiç de katıldı. Avdagiç, açılışı Dernek Başkanı Barış Pakiş, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu ile birlikte yaptı. Dernek yetkilileri bölgenin en önemli kompozit etkinliği olma hedefi ile başlattıkları bu organizasyonu gelecek yıllarda iki yılda bir ve uluslararası olacak bir şekilde geliştireceklerini ifade ettiler.

KOMPOZİT FÜZE GİBİ YÜKSELİYOR

Karadan havaya, birçok alanda avantajlı ürünlerin imal edilmesine imkan sağlayan kompozit, geleceğin malzemesi olarak güçlü bir yükseliş trendi yakaladı. Reçine ve cam elyafının kullanılmasıyla üretilen su depolarıyla son tüketiciye dokunan kompozit sanayisi, karbon elyaf takviyeli ürünlerle birlikte havacılık ve uzay sanayisinde de pay sahibi olmaya başladı. Kompozit malzemeler su depolarının ve kaportaların yanı sıra artık hemen her türlü dış yüzeyde, metal konstrüksiyonlarla güçlendirilmiş yapılarda, tekne ve yatlarda, otomotiv sanayisinde, uçaklar ve hava araçlarında kullanılıyor.

HACİM VE BÜYÜME

Avrupa Kompozit Endüstrisi Birliği’nin verilerine göre, kıtada cam elyafla güçlendirilmiş plastik (GRP) üretimi altı yıl üst üste büyüdü. Üretim miktarı, önceki yıl yüzde iki artarak 1.14 milyon tona ulaştı.Kompozit sektöründe yüzde 90’ları aşan bir paya sahip GRP, pazarda hakim malzeme konumunda. 2017 yılında 70.5 milyon ton olan kompozit malzemeye yönelik talep, 2010’dan bu yana ortalama yüzde 11 oranında artıyor. Bu alandaki yıllık ciro ise geçen yıl 2.8 milyar dolar oldu. ABD ve Hindistan merkezli pazar araştırması şirketi Grand View Research’in raporlarına göre küresel kompozit pazar büyüklüğünün 2024’te 130 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Aynı tahminlere göre yıllık büyüme ise yüzde 7.8 olacak. Avrupa Birliği’nde yıllık büyümenin yüzde 1.9 olduğu bir ortamda, kompozit sektöründeki büyüme rakamları oldukça dikkat çekiyor.

DENİZ VE RÜZGAR

İş hacmi ve büyüme trendiyle yatırımcıların iştahını kabartan kompozit malzemeler konusunda Türkiye de onlarca yıllık tecrübesiyle global pazardan pay almaya başladı. Dünyada ilk kompozit otomobil üreten ülke olan Türkiye, denizcilik ve tersane firmalarından sonra kompozit firmalarıyla da enerji alanında da söz sahibi oluyor. Çünkü dünyanın en büyük rüzgar türbini kanadı üreticileri de Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Su deposu ve küvet üreticilerinin gelişime önayak olduğu sektör artık yerli imkanlarla insansız hava araçlarının parçalarını da üretiyor.

HAMMADDE İHTİYACI

Bu arada 10-12 Ekim’de düzenlenen Türk Kompozit Zirvesi’ne sektör firmaları büyük ilgi gösterdi. Zirvedeki toplantılarda tecrübelerini ve önerilerini paylaşan sektör temsilcileri, petrokimya ana hammaddelerinin Türkiye’de üretilmesi halinde sektörün daha rekabetçi olacağını ifade ettiler. 

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR

Katma değeri yüksek ürünlerin imaline imkan veren kompozit malzeme Türkiye’nin cari açığını düşürmek için önemli bir potansiyel barındırıyor. Fakat sektörde gelişmiş ve kalifiye insan kaynağı yeterli değil. Sektörün duayenleri, kompozit malzemenin sağlık sektöründe görüntüleme cihazlarından denizaltında iş gören cihazlara kadar çok hassas alanlarda da kullanılabileceğini belirterek, “Ürün geliştirmeye, tasarıma ve mühendisliğe biraz daha ağırlık vermeliyiz. Sektöre nitelikli gençleri daha kuvvetli çekmeliyiz” dediler.

SEKTÖRDEKİ FİRMALAR NELER YAPIYOR?

  • Sektör, rüzgar türbin kanadı, deniz araçları, askeri araçlar, roket gövdesi ve benzeri ürünlerin imalatı için kullanılan malzemeleri ve son ürünü üretiyor.
  • Ağır ticari araçların şasi sistemlerini hafifleten yeni teknolojiler sahaya çıkıyor. 
  • Sektör firmaları deniz için laminasyon reçineleri, yapıştırıcılar, astar, macun, boya ve vernikler; savunma, otomotiv, elektrik, mermer gibi sektörler için de epoksi ve poliüretan esaslı çeşitli ürünler üretiyor.
  • Yerli firmalar, savunma sanayii ve havacılık uygulamalarına yönelik karbon elyaf kumaş ve prepreg malzemeleri geliştiriyor. 
  • Sektör, karbon elyaf bazlı malzemeler altyapı ve yapıları güçlendirerek ömürlerinin uzatılması konusunda da önemli çözümler sunuyor.