Özel öğretimde gündem insan kaynakları yönetimi

Özel öğretim kurumlarının insan kaynaklarındaki sorunları ve çözüm önerileri, İstanbul Ticaret Odası’nda masaya yatırıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Aralık 2019 Salı
AA + -

HABER: YAHYA GÜL

Özel öğretim kurumlarının insan kaynaklarındaki sorunları ve çözüm önerileri, İstanbul Ticaret Odası’nda masaya yatırıldı. İTO Eğitim Meslek Komitesi’nin ‘Özel Öğretim Kurumlarının İnsan Kaynaklarında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli seminerinde; özel okulların doğru mali politikaları uygulayabilmesi için gerekenler de tartışıldı.

TALEP ARTTI

Seminerin açılışını yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün, “Eğitimde özel okullara yönelik talebin artması ile özel okulların niceliksel olarak artışı arasında paralellik kurulabilir” dedi. Üstün, şunları söyledi: “Özel okulların yaygınlaşmasına yönelik gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmasının ardından özel okul sayılarında artış yaşandı. 2007’ye gelindiğinde 625 sayılı kanun yürürlükten kaldırılarak, 5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu kabul edildi. Bu kanun ile özel okulların açılma koşulları, personeli, devri, mali destekleri, yönetimi, denetimi ve gözetimi ile eğitim ve öğretim faaliyetleri düzenlendi. Bununla birlikte, özel öğretim kurumlarında gerek mevzuattan gerek uygulamadan kaynaklı sorunlar yaşanıyor.”

GENİŞ KAPSAMLI

İTO Eğitim Meslek Komitesi Başkanı F. Nurullah Dal da yapıları gereği hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olduklarını hatırlattı.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Lütfi Gülbenk ise özel öğretim kurumlarında personel çalıştırırken 4-5 kanuna ve yönetmeliğe birden bakmak gerektiğini belirtti. Gülbenk, şöyle devam etti: “Özel öğretim kurumları, sosyal güvenlik bakımından 5510 sayılı kanuna tabi. Bu kanuna göre bildirimlerin yapılması gerekiyor ama özlük hakları bakımından 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olduğu, cezalandırma söz konusu olduğunda 657 sayılı kanuna bakmak gerektiği de bir gerçek. Eğer bu kanunlarda hüküm bulunmuyorsa, resmi okulların uyguladığı mevzuata bakmamız gerekiyor. Ayrıca iş sözleşmelerinde İş Kanunu yanında yine Borçlar Kanunu’na bakmamız gerekiyor. Özlük Hakları İş Kanunu’nda ücret, maaş değil, sadece ek ders, fazla çalışma, hafta tatili ücretleri ve sosyal yardım ödemelerini de kapsıyor. Biz ücretlendirirken hepsini hesaplamak zorundayız. İzin hakları, tazminat hakları, çalışma şartları, çalışma süreleri de özlük hakları kanununa giriyor. Ayrıca eğitim personeli ile en az bir yıllık sözleşme zorunluluğu var. Kanun, idari personelle ilgili ise ‘belirsiz süreli sözleşme yapılmalı’ diyor. Mazeret nedeniyle yıl içinde ayrılan personelin yerine alınacak personelle bir yıldan az sözleşme yapılabiliyor. Devreden kurumlarda devredenler sözleşmeleri sonlandırıyor. Yeni gelen yönetimin ücret konusunda personel ile yapılan sözleşmeye dikkat etmesi lazım.”

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARININ AJANDASI

 • Ek ders saat ücretlerinin hesaplanması hakkında MEB açıklaması
 • Aile, çocuk, doğum, ölüm, ek ders, eğitim öğretim tazminatı tutarları
 • Ek ders ücretlerinde SGK ve vergi kesintisi uygulaması
 • Eğitim personeli dışındaki diğer personelin sözleşme süresi
 • Uygulanacak sosyal yardım tutarları
 • Özel okul öğretmenlerinin yıllık izin süresi
 • Deneme süreli iş sözleşmesi
 • Çalışacak personelin işe başlama tarihleri
 • Ödenmesi zorunlu çocuk yardımının vergi ve SGK uygulaması
 • Eğitime hazırlık ödeneği verilmesi
 • Vergi, SGK uygulamaları