Daha fazla ticaret için İTO yeniden Tiran’da

İstanbul Ticaret Odası, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı Arnavutluk ile daha fazla ticaret yapabilmek adına çabalarını sürdürüyor. 26. Uluslararası Tiran Fuarı’na Türkiye milli katılımını organize eden İTO; inşaat, gıda endüstrisi ve el sanatları gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 15 Türk şirketini Tiran vitrinine çıkardı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Aralık 2019 Salı
AA + -

Uluslararası Tiran Fuarı, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da 23-26 Kasım 2019 tarihleri arasında 26’ncı kez düzenlendi. Türkiye dahil yerel ve uluslararası birçok şirketin katıldığı fuarın açılış töreninde;  Arnavutluk Girişimcilerin Korunmasından Sorumlu Devlet Bakanı Eduard Shalsi, fuara katılan ülkelerin büyükelçileri, Tiran Belediyesi temsilcileri, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama ile İTO meclis üyelerinin yanı sıra Arnavutluk ve bölge ülkelerden ticaret dernekleri temsilcileri yer aldı.

MİLLİ İŞTİRAK İTO’DAN

Fuarda inşaat, enerji, turizm, telekomünikasyon, altyapı, hafif sanayi, gıda endüstrisi, sanat ve eğitim, el sanatları ve ileri teknoloji gibi sektörlerden malzeme ve ürünler sergilendi. Fuarın Türkiye milli iştirak organizasyonu ise toplam 303 metrekare alanda İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirildi. İTO’nun desteğiyle inşaat, gıda endüstrisi ve el sanatları gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 15 Türk şirketi fuarda yerini aldı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ve Arnavutluk’taki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de fuarı ziyaret etti. 15 Türk firmasının bulunduğu standa gelerek katılımcılarla sohbet eden Büyükelçi Yörük, fuara katılımlarından dolayı şirket temsilcilerine teşekkürname takdim etti.

YATIRIM İÇİN CAZİP

Arnavutluk Girişimcilerin Korunmasından Sorumlu Devlet Bakanı Eduard Shalsi de fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Arnavutluk’un son yıllarda çok sayıda reforma imza attığını anımsatarak, “Bu reform girdabında Girişimcilerin Korunması Bakanlığı’na sahip olmamız gerektiğini düşündük.

Bu, işletmelerin zorluklarla karşılaştığının ve özel desteğe ihtiyaç duyduklarının bir kanıtı” dedi. Shalsi, Arnavutluk’un dış yatırımlar için gün geçtikçe daha cazip hale geldiğini vurguladı.

İTO HEYETİNDEN TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE ZİYARET

İTO heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük’ü makamında ziyaret etti. Toplantıya Büyükelçilik Müsteşarı Hakan Cengiz, Tiran Ticaret Müşaviri Halis Kaya, Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fethi Kaya ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Toplantıda, Arnavutluk’taki Türk yatırımları, iki ülke ticaret hacminin artırılmasına yönelik girişimler, Arnavutluk pazarındaki potansiyel sektörler, ortak tarihin ve kültürün sunduğu avantajlar görüşüldü.

Tiran Uluslararası Fuarı Organizatörü Klik Ekspo Group Başkanı Luan Muhametaj, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay’a fuara katkılarından dolayı teşekkür nişanı takdim etti.

İTO heyeti, Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ile birlikte fuardaki 15 Türk firmasına katılım beratı takdim etti.