Gastronomi gelirini konaklama seviyesine çıkarmak

Türkiye’ye geçtiğimiz yıl gelen 51 milyon turist yaklaşık 10 milyar dolarlık bir konaklama harcaması gerçekleştirdi. Barındırdığı binlerce çeşit yöresel yemekle dünyanın önemli gastronomi turizm duraklarından biri olabilecek Türkiye’de hedef, gastronomi turizmi gelirleri ile konaklama gelirlerini eşitlemek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Şubat 2020 Çarşamba
AA + -


HABER: SÜMEYRA YARIŞ TOPAL
 
Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre küresel turizm pazarı 1.5 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Kişi başı gelirin en fazla olduğu turizm alanlarından birini ise gastronomi turizmi oluşturuyor. Türkiye’de gastronomi turizminde her yıl konaklama gelirlerinin yüzde 20’si kadar gelir elde ediliyor. Türk gastronomi turizminde hedef, konaklama gelirleriyle yeme içmeye yapılan gelirleri eşitlemek. Gastronomi turizminde izlenecek yol haritası, İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen Turizm ve Gastronomi İhtisas Komitesi toplantısında ele alındı.

MARKA DEĞERİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in de katıldığı toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık başkanlık etti. Yavuz, Türk mutfağının çok önemli değerlere sahip olduğunu ifade ederek, “Yalnızca yapmamız gereken marka değerimizi parlatmak ve pazarlamak. Pazarlamak, satmak demek değildir. Dünyanın her bir yerinde birbirinden farklı mutfaklar çok da zengin olmayan mutfaklarını çok etkin bir biçimde pazarlıyor” diye konuştu.

OSMANLI MUTFAĞI

Türk mutfağının en önemli değerinin Osmanlı mutfağı olduğuna da işaret eden Yavuz, şöyle konuştu: “Osmanlı İmparatorluğu mutfağı teması üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyorum. İmparatorluk mutfağı, ülkemize gelen yabancı misafirlerimiz için başka hiçbir yerde bulamayacakları bir deneyim sunar. Çok güzel değerlerimiz var. Ancak biz iki uçları fazlasıyla yaşıyoruz. Bir yerde çok iyi yemek yapılan mekânlarımız var, bir yerde çok iyi yemeklerimizi gerçekten hiç iyi olmayan bir şekilde sunan mekânlarımız.”

NİTELİKLİ TURİST

Yavuz, gastronomide hedefin konaklama geliri ile yeme içme için yapılacak harcamaları eşitlemek olduğunu ifade etti. “Şu anda konaklama gelirinin yüzde 20-30’u kadar gastronomi harcaması yapılıyor” diyen Yavuz, “Her iki geliri de eşitlersek, ancak kişi başına harcaması daha fazla olan turiste ulaşmış oluruz” diye konuştu.

KİTAPLI TANITIM

 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, 2020 yılının Türk Mutfağı Yılı ilan edilmesi ile ilgili de konuştu. Buna göre Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 200 tariften oluşan bir gastronomi kitabının oluşturulduğunu belirten Yavuz, “Bu kitap üst düzey devlet yetkililerinin ziyaretinde hediye olarak verilecek” dedi.