İptal edilen fuarlara e-alternatif arayışı

Dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19), bugüne kadar 325 ticari etkinliğin iptaline neden oldu. Fuar ve etkinliklerin iptalinde ekonomik kayıp milyar dolarları buldu. Bu gelişmeler, ‘iptal edilen fuarların alternatifi sanal etkinlikler olabilir mi’ arayışını da gündeme getiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Mart 2020 Çarşamba
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan koronavirüs, dünyada 325 uluslararası fuarın iptaline neden oldu. Bu sayı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Fuar ve etkinliklerin iptalinden dolayı ekonomik kayıp ise milyar dolarları buldu. Fuarların bir kısmı mayıs ve sonraki aylara ertelenirken, bazıları da iptal edildi. Yaşanan bu olumsuzluklardan sonra akla gelen soru, ‘benzer bir olumsuzlukta fuarların ve etkinliklerin yerini sanal etkinlikler alabilir mi?’ oldu.

DENEME AŞAMASINDA

Bu soruya yanıt olarak ilk akla gelen sanal fuarcılık… Ancak şu an için dünyada fiziksel, yüz yüze etkinliklere alternatif olarak tasarlanan çevrimiçi konferanslar ve sanal ticaret fuarları henüz başlangıç ​​aşamasında. Sanal bir zirve veya ticaret fuarı; şirket, marka veya sadece kariyer için iyi bir yatırım olabilir mi? Küresel iş dünyası bu soruya yanıt ararken, ABD’de 250 farklı şirketin CEO’su ile yapılan ankette; internetin, fuarın yerini alamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 91 seviyesinde çıktı. Ancak sanal zirveler de denenmeye devam ediyor.

SALESFORCE BAŞLATTI

Şu an için sayıları çok fazla olmasa da bazı tedarikçiler, kullanıcı arayüzleri vasıtasıyla pazarlama mesajlarını ve modellerini pazara ulaştırmak için çaba sarf ediyor. Salesforce şirketi, 4 Mart’ta yapmayı planladığı yüz yüze konferansı, çevrimiçi bir etkinliğe dönüştürme kararı aldı. Şirket yetkilileri, web sitelerinden yaptıkları açıklamada koronavirüs salgını ile ilgili müşteriler, ortaklar ve çalışanlar için her türlü önlemi aldıklarını vurgulayarak, etkinliklerini sanal bir deneyim haline dönüştürdüler.

SOSYAL AĞLARDA FUAR

Diğer bir örnek ise Facebook’tan geldi. Şirket, global geliştirici konferansı F8’i iptal ettiğini açıkladı. 6-8 Mayıs tarihlerinde Kaliforniya, San Jose’de gerçekleşmesi planlanan konferansın yerine daha küçük ve yerel etkinlikler düzenlenecek ve bu etkinlikler; video ve canlı akış içeriği şeklinde paylaşılacak. Infinera ise 8-12 Mart tarihlerinde San Diego’daki Optik Ağ ve İletişim Konferansı ve Sergisi’nden (OFC 2020) çekildiğini açıkladı. Bunun yerine firma, söz konusu konferans için en son yeniliklerini sergilemek adına sanal etkinlik yapmayı planlıyor.

DEV OTOMOBİL FUARI ONLİNE PLATFORMA TAŞINDI

Otomotiv endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri olarak gösterilen Frankfurt Otomobil Fuarı, 2021’de Münih’te düzenlenecek. Şehirdeki bazı meydanlar ve sokaklar da fuar döneminde bu organizasyon için kullanılacak. Frankfurt Otomobil Fuarı, Alman otomotiv endüstrisi açısından oldukça önemli bir organizasyon. Paris Otomobil Fuarı ile birlikte dönüşümlü olarak gerçekleştirilen fuarı en son 560 bin ziyaretçi gezdi. Son yıllarda otomobil fuarlarının yüksek maliyetleri, markaları ve katılımcıları farklı alternatiflere sürüklüyor. Markaların bazıları fuara katılmak yerine yeni model tanıtımlarını online olarak gerçekleştiriyor.

IMF-DÜNYA BANKASI BAHAR TOPLANTILARI ‘SANAL’DA YAPILACAK

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020 IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nın sanal ortama taşınması için ortak bir plan uygulama kararı alındığını bildirdi. Açıklamada, “Virüsle ilgili artan sağlık endişeleri göz önüne alınarak, IMF ve Dünya Bankası Grubu yönetim kurulları, 2020 IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nın sanal formata uyarlanması için ortak bir plan uygulama kararı aldı. Amacımız, Bahar Toplantıları katılımcılarının ve çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini garanti altına alırken, üyelerimize verimli bir şekilde hizmet etmektir” ifadeleri kullanıldı.

İPTAL EDİLEN VE ERTELENEN FUARLAR

 • Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı
 • Uluslararası Hırdavat Fuarı (Eisenwarenmesse)
 • Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2020
 • Uluslararası Buluşlar Fuarı
 • Cenevre Otomobil Fuarı
 • İtalya’daki 21-26 Nisan tarihli Mobilya Fuarı
 • 11-16 Şubat’ta düzenlenecek Singapur Airshow
 • Singapur Seyahat Acenteleri Birliği’nin (NATAS) 21-23 Şubat’ta planladığı seyahat fuarı
 • 19-20 Şubat’ta Çin Emtia Pazarları Forumu
 • 25-27 Şubat’taki Madencilik Fuarı (China Iron Ore 2020) 
 • 1-4 Mart’ta düzenlenecek olan Doğu Çin İthalat ve İhracat Fuarı
 • Singapur’da 3-6 Mart’ta düzenlenecek Food&Hotel Asia
 • Şanhay’da 4-6 Mart’ta düzenlenecek LNG&Gas Uluslararası Fuar ve Zirvesi
 • Hong Kong’da 19-21 Mart’ta düzenlenecek Art Basel
 • Money 20/20 Asia
 • Pekin’de 21-20 Nisan’da düzenlenecek Beijing Motor Show