Sanayi, vasıflı çelik üretimine odaklanıyor

Ekonomik faaliyetler içinde kritik öneme sahip olan sanayideki gelişmeler, sektör temsilcilerinin katıldığı bir toplantıyla masaya yatırıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Mart 2020 Çarşamba
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul Ticaret Odası’nın 2009’dan bu yana sürdürdüğü Sanayi İhtisas Komitesi toplantılarının bu ayki programı, yeni katılımcılarla gerçekleştirildi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Adil Coşkun’un başkanlığında faaliyet gösterecek komiteye, sanayi ve akademiden yeni isimler dahil oldu.

YERLİ İMKANLAR

Komitenin bu dönem üzerinde çalışacağı konuların başında vasıflı çelik üretim olduğu açıklandı.Sanayinin geleceği için birinci maddenin yerli imkanlarla bu ürünün imalatını gerçekleştirmek olduğu kaydedildi. Toplantıda ayrıca sanayi envanteri de tartışıldı. Hangi sanayicinin ne ürettiğini devletin ilgili kurumlarının bilmesi gerektiğini kaydeden komite üyeleri, güncel durumun ortaya konulması için bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Komitenin tartıştığı diğer bir konu da kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmemesi oldu. Yüzde 15 kuralının göz ardı edildiğini belirten komite üyeleri, konunun yasada yer aldığını, ancak yasaya aykırı hareket edenlere yaptırım uygulanması gerektiğini kaydetti. 

KOMİSYON ÖNERİSİ

Komite üyeleri, ayrıca şu öneriyi de dile getirdi: “Kamu ihalelerinde yabancı menşeli mal almak isteyenler, hususi bir komisyona girip gerekçeleriyle savunma yapsınlar. Komisyonu ikna edemeyenlere ithal mal alım izni verilmesin.”