Yumurtacılara yeni ihracat kapısı

Koronavirüs pandemi önlemleri nedeniyle İran üzerinden ihracat yapamayan yumurta üreticileri, yeni pazarlara yöneldi. Yumurta üreticileri resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından Suudi Arabistan ve İsrail’e ihracat yapacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Nisan 2020 Çarşamba
AA + -

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Covid-19 salgınına karşı dünyada alınan tedbirlerin sektöre yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Covid-19'un Türkiye'de görülmesiyle insanların stok yapmak için fazla mal aldığına işaret eden Afyon, şimdi ise talebin daha stabil seyrettiğini söyledi. Afyon, sektörün talebe yetişecek malı reyonda bulundurma gücü olduğuna dikkati çekerek, sınır kapılarındaki Covid-19 önlemleri nedeniyle ihraç edilemeyen ürünlerin de etkisiyle fiyatlarda düşüş gerçekleştiğini bildirdi.

AVRUPA DA OLABİLİR

İran üzerinden Doğu ve Körfez ülkelerine göndermek istedikleri yumurtalar için kapanan sınır kapılarını kullanamadıklarını ve sektör olarak yeni pazar araştırmaları yaptıklarını vurgulayan Afyon; şu bilgiyi verdi: “Yeni pazar imkânları da doğdu. Suudi Arabistan ve İsrail mal talebinde bulunuyor. Resmi prosedür aşamasındayız. Ürünleri gemiyle sevk edeceğiz, önümüzdeki hafta da mal yüklemeye başlarız. Covid-19 nedeniyle yumurta üretiminin aksadığı Avrupa'dan da yumurta talebi bekliyoruz.”

Daha başka pazarlar için de çalışma yürüttüklerini belirten Afyon, “Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde kurduğumuz Dubai Gıda Deposu üzerinden de çevre ülkeler ve Afrika ülkelerine açılmayı planlıyoruz.” dedi.

MÜCBİR SEBEP TALEBİ

Koronavirüs pandemi nedeniyle mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak sektörler listesine, yumurtacılık sektörünün de dahil edilmesini talep ettiklerini belirten YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon, “Ayrıca yumurtanın da süt ve buğday gibi taban fiyatının olmasını istiyoruz. Üreticinin zarar etmeyeceği bir taban fiyat belirlenmeli ve marketler üretici maliyet fiyatını gözeterek buna riayet etmeli. Yem desteği talep ediyoruz. Çok zor durumda olan yumurta üreticilerine özel faizsiz kredi desteği istiyoruz. Dubai pazarına girmek için yumurtacılara özel ihracat desteği bekliyoruz" diye konuştu.