Otellere 132 maddelik korona kalkanı

Otel ve konaklama tesisleri için geliştirilen Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu sisteminin detayları belli oldu. Sistemin kuralları dört ayrı komisyon tarafından 132 maddede belirlendi. 1 Haziran itibariyle bu kriterleri yerine getirip sertifika alan oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sayfasında açıklanacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Bu yıl için hedefleri çok yüksek olan turizm sektörü, koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektör oldu. Vaka sayılarında yaşanan azalış ile sektör geç kalınan açılış hazırlıklarına başladı. Bu yıl için ilk hedef, iç turizmi canlandırmak olacak. Bunun için de çok ciddi önlemler alınarak tatil beldelerindeki otellerin açılması sağlanacak.Kültür ve Turizm Bakanlığınca4 Mayıs’ta açıklanan turizmde sertifikasyon sistemi içindört ayrı komisyon ile görüşülerek konaklama ve restoran kriteri belirlendi. Sertifika almayı başaran otellerin listesi, 1 Haziran’da Bakanlığın web sitesinde yayınlanacak. Ayrıca otellerden seyahat acentelerine, havayolu şirketlerinden restoranlara kadar turizm sektörünün tüm paydaşlarının uymaları gereken kurallar bir genelge ile belirlenecek. Sertifika alma zorunluluğu olmasa da genelgeye herkes uymak zorunda.

KAREKOD İLE DENETİM

Sertifikasyon sistemindeki kurallara eksiksiz uyan işletmeler uluslararası geçerliliği olan sertifika alabilecekler. Sertifika alan işletmeler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her ay denetleyecek. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe olacak. Denetim firmaları her ay bu otelleri denetleyecek. Sertifika belgesinde karekod sistemi de yer alacak. Karekodu telefonuna okutan müşteri, o işletmenin denetim geçmişini görebilecek.

HAVALİMANLARINA TEST LABORATUVARI

Turizm amaçlı havalimanlarına koronavirüs testi yapılabilmesi için laboratuvarlar kurulacak. İlk etapta Antalya’da 20 bin test kapasiteli laboratuvar kurulması planlanıyor. Turistin havalimanından otele transfer edildiği araçlar için de sosyal mesafe korunacak ve maske kullanılacak.

OTELLER YARI KAPASİTE

Yüzde 60 kapasite ile çalışması planlanan otellere müşteri sınırlaması getirilecek. Resepsiyon, lobi gibi ortak kullanım alanlarında maske kullanımı zorunlu olacak. Restoranlarda ise maskesiz dolaşılabilecek ama mesafe unutulmayacak.

AÇIK BÜFEYE DEVAM

Günlerdir otellerden kaldırılacağı söylenen açık büfe sistemi devam edecek. Ancak yiyeceklerin sunumları cam fanusun içinde yapılacak. Müşterinin seçtiği yemekler garson tarafından servis edilecek.

PLAJDA MASKE YOK

Plaj ve havuz çevresindeki şezlong ve oturma alanlarında sosyal mesafe kuralları geçerli olacak. Maske kullanılmayacak ama müşterilerin otelde uymaları gereken kurallar çeşitli alanlarda yazılı olarak yer alacak. Otellerde 7x24 sağlık personeli bulunacak ve acil durumlar için karantina odaları oluşturulacak.

SIKI TAKİP İÇİN KAYIT 

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, Bakanlık tarafından normalleşme süreci için Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler Rehberi yayımlandı. Rehberde, Covid-19’un dünyada yaygın olarak görüldüğü, bu nedenle Türkiye’de konaklama tesislerinde enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için korunma ve kontrol önlemlerine dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Bu önlemler kapsamında, otellerde konaklayan misafirlerin kayıtlarının (isim-soy isim, adres, iletişim, pasaport bilgileri, son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkeler ve konaklaması sonrasında ülke içerisindeki seyahat planı) tam ve düzenli tutularak olgu çıkması durumunda temaslıların doğru şekilde yönetilebilmesi gerektiğinin altı çizildi.

DAVET MEKTUBU

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye turist gönderen ülkelere niyet mektubu hazırladı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemleri içeren mektup, turist gelmesini beklenen ülkelere gönderilecek. Bu niyet mektubu aynı zamanda bir davet içeriyor. Mektupta, Türkiye'nin sağlık altyapısı, hastane kapasiteleri, ambulans ve vantilatör sayıları da yer alıyor. 

ALMAN BASINI: TÜRKİYE HAZIR 

Almanya’nın Der Tagesspiegel Gazetesi’nde Türkiye’nin turizme hazır olduğunu anlatan bir haber yayınlandı. Haberde şu ifadeler yer aldı: “Türkiye ülkeye giriş yapan her turisti koronavirüs testine tabi tutmak istiyor. Hükümetin pazar günü yaptığı açıklamaya göre, havalimanlarında ve sınırlarda öngörülen testler sadece iki üç dakika sürecek. Ankara, geleneksel olarak tatilcilerin Türkiye’ye seyahat ettiği tüm ülkelerin hükümetlerini göndereceği bir yazıda, sadece Türk havalimanlarında, otel büfelerinde ve plajlarında alınacak koruyucu önlemler hakkında değil, aynı zamanda Türk tatil bölgelerindeki yoğun bakım ünitelerinin sayısı ve vantilatörler hakkında bilgilendirmek istiyor. Türkiye, İspanya veya İtalya’ya kıyasla kendini daha güvenli bir tatil ülkesi olarak tavsiye etmek için salgınla mücadeledeki başarısına güveniyor.”