Perdeler sosyal mesafeli açılıyor

Türkiye, 1 Haziran’dan itibaren Covid-19 sonrası yeni normalleşmeye adım adım geçmeye başladı. Pandemi ile mücadele kapsamında mart ayından bu yana kapalı olan sinema salonları da 1 Temmuz itibarıyla seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye genelinde 2 bin 826, İstanbul’da ise 790 sinema salonu sosyal mesafeli buluşma için gün sayıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Temmuz 2020 Cuma
AA + -

HABER: SÜMEYRA YARIŞ TOPAL

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2005 yılından bu yana sinema salonlarında yüzde 189 oranında artış yaşandı. Seyirci sayısındaki artış ise yüzde 213’e ulaştı. Ancak 2020 yılının başından bu yana mücadele edilen Covid-19, sinema sektörünü de olumsuz etkiledi. Pandemi tedbirleri kapsamında mart ayından beri kapıları kapalı olan sinema salonları, yeni normale 1 Temmuz itibarıyla geçecek. Yeni dönemde pek çok farklı tedbirlerle beyaz perde ile buluşacak seyirciler, bu kez yan yana film izlemenin keyfini yaşayamayacak.

YÜZDE 27’Sİ İSTANBUL’DA

Türkiye genelinde 2 bin 826 sinema salonu mevcut. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin (SİSAY) verilerine göre bunun yüzde 27’sine tekabül eden 790 salon İstanbul’da bulunuyor. Mart ayından bu yana koltukları boş olan sinema salonları, 1 Temmuz’da bu boşluğu telafi etmek için kolları sıvadı. Tüm sinema salonlarında 4 aylık ayrılığın hüznünü telafi etmek için çalışmalar devam ederken, sinemanın yeni normalinin en dikkat çeken detayı ise sosyal mesafeli oturma düzeni olacak.

TEMİZ HAVA SİRKÜLASYONU

Bilim Kurulu ve Sinema Genel Müdürlüğü ile sektör paydaşlarının yaptığı toplantılarda sinema salonlarında alınacak tedbirler genel çerçeve ile belirlenmiş olsa da nihai karar genelge ile belli olacak. SİSAY’dan alınan bilgilere göre yeni dönemde seyircilerin saatler boyunca havasız kalmaması için çözümler üretildi. Buna göre sinema salonları havalandırma sistemlerini tamamen kapatmak yerine sistemlerini temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde yenileyecek. Bu havalandırma sistemlerinin de denetimi ayrıca yapılacak.

ATEŞİ OLAN GİREMEZ

Sinema salonlarında alınacak bir diğer tedbir de seyircilerin ateşinin ölçülmesi. Salon girişinde bulunan bir görevli, seyircilerin ateşini ölçecek ve kritik eşiği aşanlar salona alınmayacak. Ayrıca tüm sinema salonu çalışanlarına Covid-19 eğitimi verilecek. Yine çalışanların düzenli aralıklarla sağlık kontrolü yapılacak ve aileleri korona tehdidine karşı sürekli takipte olacak.

YAKIN İZLEMEYE MOLA

Sinema seyircisini belki de en çok üzecek konu ise eskiden mümkün olan yakın oturma düzeninin yeni dönemde olmaması. Zira saatler boyunca aynı ortamı paylaşan insanların sağlığını korumak adına yeni dönemde oturma düzeni sosyal mesafeli olacak. Sinema salonlarında düzenli olarak uyarıcı anonslar yapılarak seyirciye Covid-19 hatırlatılacak. Sinema salonlarının tüm çalışanları maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan kullanacak.

ÖDEMEDE KOLAYLIK

Sinema salonlarında bilet alımlarında oluşan kuyruğu önlemek için de yeni düzenlemeler yapılacak. Buna göre seyirciler biletlerini temassız ödeme yöntemleri ile alabilecek. Salonların kapıları, yiyecek temin eden otomatik makinalar ve el temasının yoğun olduğu bölgeler sık sık dezenfekte edilecek. Büfelerde kapalı ürünlerin satışına izin verilecek. Salonlar ortalama yüzde 50 oranında daha düşük kapasite ile hizmet verecek. Yoğunluğu önlemek adına bir film birden fazla sinema salonunda gösterime girecek. Seans aralarında ise bir süre ara verilerek salonlar dezenfekte edilecek.

YATIRIMLAR DÜŞECEK

Covid-19 önümüzdeki dönemde sinema salonu yatırımlarını da olumsuz etkileyecek. Geçtiğimiz yıl yapımcı firmalarla yaşanan sorunlar nedeniyle kayıplar yaşayan sektör, 2020 yılını yaraları sarma yılı olarak görüyordu. SİSAY’dan alınan bilgilere göre, Covid-19’un da etkisiyle önümüzdeki dönemlerde yeni yatırımlar olmayacağı gibi 300 ile 500 arası sinema salonunun da kapılarını kapatma ihtimali bulunuyor.