Turizm için ticari diplomasi de devrede

Türkiye başlıca turizm pazarlarından ziyaretçilerin tekrar gelmesi için siyasi diplomasi atağı başlatırken, meslek kuruluşları da ticari diplomasi atağına geçti. İTO’nun başkanlığını yürüttüğü ICVB, TripAdvisor ile turistlerin yeni tatil tercihlerini araştırdı. Buna göre turistler en çok iptal sigortası ve hijyene önem veriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Temmuz 2020 Salı
AA + -

MÜGE BİBER
 
Turizm sektörü, 2019’da 51 milyon 860 bin ziyaretçi ile 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar gelir sağladı. Bu yıl ise 58 milyon turist hedefleniyordu. Ancak koronavirüs salgını bu hedeflere ulaşmayı zorlaştırınca, turizmde hem siyasi hem ticari diplomasi devreye girdi. Avrupa Birliği, 1 Temmuz’dan itibaren seyahat serbestisi getirdiği listede, Türkiye ve Rusya’yı liste dışı bıraktı.
 
GÖZLER AB GÜNCELLEMESİNDE
 
Pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplum tarafından örnek gösterilen Türkiye, bu konuda lobi çalışmalarına daha da hız vererek Almanya nezdinde bir dizi diplomatik girişimde bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da mevkidaşı Heiko Maa ile görüştü. Olumlu geçen görüşme sonrası gözler Avrupa Birliği’nin bir sonraki seyahat güncellemesine çevrildi.
 
Rusya ise Türkiye’ye turist göndermeye oldukça sıcak bakıyor. Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih, Türkiye’nin 15 Temmuz’da Rusya ile hava yolu ulaşımını tekrar başlatmaya yönelik teklifini değerlendirdiklerini söyledi.
 
UKRAYNA İNİŞ YAPTI
 
Yoğun devam eden turizm diplomasisi sonucunda Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Marmaris’e gelerek bir dizi temasta bulundu.
 
Türkiye ile Ukrayna arasında koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen uçuşların başlamasıyla 189 turisti taşıyan ilk uçak, 1 Temmuz’da Antalya Havalimanı’na indi. Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko da turistlerin artık gelmeye başladığını dile getirdi. Herkesin kurallara uymasını isteyen Khomenko, “Her yıl Ukrayna’dan gelen turist sayısında yüzde 20 artış görüyoruz” dedi.
 
EN DOĞRU YER TÜRKİYE
 
Türk hükümetinin, sürecin en başından beri şeffaf bir iletişimle mevcut durumunu ve ulaşılmak istenen hedefin ne olduğunu kamuoyuyla paylaşan SunExpress üst yöneticisi Max Kownatzki ise tatil için en doğru ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Kownatzki, Covid-19 sonrası seyahat trendlerine göre Avrupa’nın birçok yerinde ekonomik toparlanmanın zaman alacağına işaret ederek, krizin galibinin, ‘güvenli, hijyenik ve uygun maliyete karşılık yüksek değer sunan ülkeler’ olacağını söyledi.
 
Kownatzki, birlikte çalıştıkları uluslararası turizm kuruluşlarının Türkiye’ye bakışını şöyle özetledi: “İş ortaklarımızdan aldığımız geri bildirimler uzun vade için çok olumlu. Avrupalı misafirlerimiz Türkiye’nin iklimini, tatil bölgelerini çok beğeniyor. Yasakların kaldırıldığı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye turist getirmeye başladık.”
 
İSTANBUL İLK 10 ŞEHİR ARASINA GİRECEK
 
TUGEV ve ICVB Başkan Vekili Bahadır Yaşık, yeni normalde 2021’den itibaren tüm ertelemeleri telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalıştıklarını belirtti.
 
Yaşık, dünya konjonktürünü yakından takip edip şimdiden çalışma yapılması ve artık sadece ‘turizm’ ya da ‘kongre turizmi’ değil, turizmin farklı alanlarında sektörel anlamda uzmanlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle kongre turizmiyle birlikte el ele gidebilecek olan yeşil turizm ve sağlık turizmi gibi İstanbul’u öne çıkarabilecek alanlara odaklanıldığını söyleyen Yaşık, “ICVB olarak, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz. İlk olarak, kongre şehirleri sıralamasında İstanbul’un önümüzdeki 5 yıllık sürecin sonunda ilk 10’a gireceğinden hiç şüphemiz yok” şeklinde konuştu.
 
HEDEF 2021
 
Devletler arasında turizm diplomasisi sürerken, sivil toplum kuruluşları da ticari diplomasilere devam ediliyor. İstanbul Ticaret Odası’nın başkanlığını yürüttüğü İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), İstanbul’un liderliğinde dünyanın en büyük kongre şehirlerini online olarak bir araya getirdi.
 
Brüksel, Lüksemburg ve Paris’in kongre ve ziyaretçi bürolarının genel müdürlerinin katıldığı toplantıda, pandemi sürecinin kongre şehirlerine etkisi değerlendirildi. Toplantıdan çıkan ortak düşünce, 2021 itibariyle büyük çaplı ve yoğun katılıma sahip kongre ve toplantıların çeşitli önlemler alınarak başlayabileceği yönünde oldu.
 
TESİSLERE SERTİFİKA ZORUNLULUĞU
 
Turizm sektörüne yönelik alınan önlemler kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni değişiklikler yaptı. Buna göre, 50 oda ve üzeri kapa-sitedeki tüm konaklama tesislerine ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ alma zorunluluğu getirildi. Bakanlık belgeli olan veya olmayan, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince sertifika alınması zorunlu olacak.
 
Halen faaliyette olan konaklama tesislerine ‘Güvenli Turizm Sertifikası’nı alabilmeleri için 15 Temmuz 2020 tarihine kadar süre tanındı. Sertifika alma zorunluluğu getirilen konaklama tesislerinin, sertifikasız faaliyet gösterdiği takdirde işletme faaliyetlerine son verilecek.
 
OTELDE İZOLASYON İMKANI
 
Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre ikametgah adresi yurt dışında olan misafirin, Türkiye’ye girdikten sonra veya konaklama süreci içerisinde Covid-19 teşhisi konulması ve sağlık kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediğinin belirlenmesi halinde, konaklama sözleşmesinde belirtilen süre ve koşullarda tesiste konaklaması sağlanacak.
 
Covid-19 teşhisi konulan misafir ile aynı aileden olan veya birlikte aynı odada kalan kişiler dahil konaklama süresince misafir izolasyon odalarında kalacaklarına ve odalarının dışına çıkamayacaklarına ilişkin imza karşılığı yazılı bilgilendirme ve bildirim yapacak. Otellerin oda sayısına göre izolasyon oda sayısı değişiyor.
 
TURİSTLER SEYAHATE HAZIR
 
Pandemi sürecinde ICVB’nin gerçekleştirdiği webinara katılan TripAdvisor Destinasyon Satış Müdürü Chad Shiver, TripAdvisor kullanıcılarıyla gerçekleştirdiği pandemi sonrası seyahat anket sonuçlarını açıkladı. Ankete göre;
 
* Turistlerin yüzde 63’ü mayıs ayının ilk haftasını olası seyahat araştırmaları yaparak geçirdi.
 
* Turistlerin yüzde 89’u kriz sonrası ilk 6 ay içerisinde, yüzde 48’i ise ilk 3 ay içerisinde yurt dışı seyahatine çıkmak istediğini belirtti.
 
* Seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında en çok dinlenme, doğa gezisi, tarihi keşif ve plaj tatillerinin tercih edileceği belirtildi.
 
* Katılımcıların yüzde 76’sı bir sonraki seyahatleri için rezervasyon yaptıkları her şeye ilişkin esnek iptal politikalarının şart olduğunu söyledi.
 
* Bir konaklama yerinde kalmak için en önemli hususların temizlik, iptal sigortası ve indirim olduğu bildirildi.