e-Tarım Portalı’ndan 138 hizmet sunuluyor

Tarımsal-hayvansal kayıtlar ile işlemlerin tek bir platformda toplandığı e-Tarım Portalı kullanıma açıldı. Portalda çiftçiler için 88, vatandaş ve firmalar için 50 olmak üzere toplam 138 hizmet sunuluyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Temmuz 2020 Salı
AA + -

Başta çiftçiler olmak üzere tüm vatandaşların, Tarım ve Orman Bakanlığı ile olan iş ve işlemlerini online yapabilecekleri e-Tarım Portalı kullanıma açıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüm tarımsal-hayvansal kayıtlar ile işlemlerin tek bir platformda toplandığı e-Tarım Portalı üzerinden yüzlerce hizmete tek çatıda ulaşılacağını söyledi.

Pakdemirli, Bakanlığın 2023 hedefleri doğrultusunda tarımda dijitalleşme adımlarından biri olan e-Tarım Portalı sayesinde başta çiftçiler olmak üzere tüm vatandaşların, Bakanlıkla olan iş ve işlemlerini daha kısa sürede, il ve ilçe müdürlüklerine gitmeden, tamamen evraksız şekilde online yapabileceklerini bildirdi.

Pakdemirli, “Sisteme ‘etarim.gov.tr’ web adresinden giriliyor. Android veya IOS uygulamalarıyla sistemi cep telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. Çiftçilerimiz için 88 hizmet, vatandaş ve firmalar için 50 hizmet olmak üzere toplam 138 hizmeti buradan sunuyoruz” dedi.
 
2.7 MİLYON SAAT
 
Pakdemirli, e-Tarım Portalı’nın getirdiği büyük kolaylıklar yanında zaman olarak da önemli tasarruf ve katkı sağlayacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bir çiftçi, yıl içinde Çiftçi Kayıt Sistemi, destek başvuruları, hayvanlarıyla ilgili iş ve işlemleri için il/ilçe müdürlüğüne ortalama 3 ile 8 defa gidiyor. Her seferde yol dahil ortalama 1 saatini harcıyor. Portal sayesinde bir kez bile il/ilçe müdürlüğüne gitmeden, işlemini dijital olarak yapmasını sağlayabilirsek Türkiye’deki 2.7 milyon çiftçi için 2.7 milyon saat tasarruf etmiş oluruz. Ya da 55’lik bir traktörle 1 saatte ortalama 5 dekar arazinin işlemesi yapılırsa 2.7 milyon saatte 13.5 milyon dekar arazi işlenebilir. Bu da Türkiye’deki mısır ekili 6.4 milyon dekar arazinin 2 katından fazlasının işlenmesi demektir.”
 
4.1 MİLYAR TL GETİRİ
 
Bakan Pakdemirli, sistemin mali avantajlarına ilişkin de şunları söyledi: “Sistem sayesinde üreticimiz işlemlerini dijital olarak yaparsa yılda ortalama 110 lira tasarruf etmiş olacak. 2.7 milyon çiftçimiz için de yaklaşık 300 milyon lira tasarruf sağlanacak.
 
Bu miktarla 157 bin ton buğday tohumu alınabilir. Bu tohum ile 7.1 milyon dekar arazide, 2.5 milyon ton buğday hasat edilebilir. Böylece ekonomiye yılda 4.1 milyar lira katkı sağlanacak.”
 
TARIMDAKİ DİJİTAL HAMLELER
 
Dijital teknolojinin hayatın her yerinde olduğuna işaret eden Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da bu dijital hamle içinde güçlü bir altyapıyla yerini aldığını söyledi.
 
* e-Çiftçi Portalı: Üreticiler işletmelerindeki tüm bilgilere, cep telefonu ya da bilgisayarlarıyla kolayca ulaşabilir ve işlemlerini yapabilir.
 
* Tarım Arazileri Yönetim Portalı: Tapu işlemleriyle ilgili en büyük yazılım entegrasyonlarından biri. Zamandan tasarruf sağlayan portalda, 6 aylık sürede 80 binin üzerinde işlem yapıldı.
 
* Pancar Kayıt Sistemi: Şeker pancarının tohumdan başlayıp fabrikaya teslimine kadarki tüm süreçleri
bu sisteme giriliyor.
 
DİTAP’TAKİ ÜYE SAYISI 3 AYDA 28 BİNİ GEÇTİ
 
Bu yılın ‘Tarımda Dijitalleşme Yılı’ ilan edildiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu doğrultuda atılan önemli adımlardan birinin de ‘Dijital Tarım Pazarı (DİTAP)’ olduğunu söyledi.

Pakdemirli, “DİTAP sadece üretici ve tüketiciyi buluşturan bir dijital platform değil. Bunun arkasında sözleşmeli üretim başta olmak üzere üretim maliyetlerinin düşmesi, fiyat istikrarının sağlanması, aracı unsurların kaldırılması, üreticinin pazar gücünün artması, finansman olanaklarının artırılması gibi tarıma değer katacak birçok faktör var. DİTAP’taki üye sayısı, 3 ayda 28 bini, toplam ciro da 100 milyon lirayı geçti” diye konuştu.