Her yıl 19 milyon ton gıda israf ediliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıdanın israf edildiğini belirterek, “Bu, ürettiğimizin 5'te 1'i” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2020 Cuma
AA + -

İzmir’deki Dünya Gıda Günü etkinliğine video konferans yöntemiyle katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi tüm kesimlerin gıdaya erişim olanaklarının korunması için gereken tüm adımları attık ve atmaya da devam ediyoruz"

Özellikle pandemi sürecinde sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek hızlı aksiyon aldıklarını ve bu sayede Türkiye’de, diğer ülkelerde pandeminin ilk dönemlerinde yaşandığı gibi gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşanmadığını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti: "Üretim hacminin geliştirilmesi ve arazi kaynağının etkin kullanılması amacıyla tahıl, bakliyat, yağlı tohum ve yem bitkileri gibi stratejik ekimler için devlet arazilerini aile çiftçilerine ücretsiz olarak tahsis etmeye başladık. Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine, verimsizleşmesine tahammülümüz yok. Tedbirlerimizi alıyoruz. Pandemi öncesinde başlatılan yerel tohumların üretime kazandırılması amaçlı ata tohumu projesi kapsamında da 25'i buğday olmak üzere tarla bitkilerinden toplam 79 çeşit, 7 meyve ve 1 sebze çeşidi tescillenerek üretime kazandırıldı."

Pakdemirli, "Biyolojik çeşitliliği korumak ve geliştirmek için 2 tohum gen bankası kurduk. Bunlardan bir tanesi dünyanın en büyük üçüncü tohum gen bankası. Burada toplam 115 bin 348 tohum örneğini koruma altına aldık" dedi.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıdanın israf edildiğini kaydeden Pakdemirli, “Bu, ürettiğimizin neredeyse 5'te 1'i. Yine Türkiye'de gıda kaybı düzeyine baktığımızda ise neredeyse yüzde 40'lık bir kayıp oranıyla karşı karşıyayız. Ülkemizde gıda israfının sadece yüzde 2 oranında iyileştirebilsek yaklaşık 360 bin ailenin bir yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz" diye konuştu.