Savunmada 3 boyutlu ilk sanal fuar

Dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA Expo, yan sanayici KOBİ’lerden dev firmalara 300’den fazla katılımcıyla açıldı. 5 ay açık olacak fuar, fiziksel fuarların ziyaretçilere sunduğuna benzer deneyim, online toplantılar, zaman ve maliyet tasarrufu ile diğer sektörlere de örnek olacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Kasım 2020 Salı
AA + -

Mobil cihazlardan ve bilgisayardan girilebilen sanal fuarın açılış töreni, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. SAHA EXPO’nun açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş katılarak, sektör ve fuar hakkında açıklama yaptı.

Dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı, SAHA EXPO açıldı. Fiziksel olarak bir fuarın ziyaretçiye sunduğu hemen her deneyimi ve bilgiyi sanal ortama taşıyan fuar, 9 Nisan 2021’e kadar açık olacak. Fiziki fuarda olduğu gibi salonlar ve stantlar şeklinde hazırlanan dijital uygulamada, hem firmaların yerlerini hem de ürünlerini görmek mümkün.

KOBİ’LER VE DEVLER

Tam adı ‘Sanal Savunma Sanayi Fuarı’ olan SAHA EXPO’da, özellikle makina alanında çalışan yan sanayi KOBİ’lerinin yanı sıra kurumların ve dev savunma şirketlerinin de ürünleri sergileniyor. Üç ayrı salonda 300’ün üzerinde katılımcı ile online gerçekleştirilen fuarda, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden binlerce sektör profesyoneli buluşacak.

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul üyesi ve ASELSAN şirketi BİTES, bu fuar için XperExpo’yu geliştirdi. Böylece hem katılımcı firmalar hem de ziyaretçiler için zaman ve maliyet tasarrufu da sağlanıyor. Fuar, bu yönüyle de tanıtım, ihracat ve dış temas ihtiyacı olan diğer sektörlere örnek olacak.

NELER VAR

SAHA EXPO’da firmaların özel tasarım 3 boyutlu stantları yer alıyor. Firmaların tanıtım pdf’leri ve tanıtım videoları da sisteme yüklendi. Kurumsal ziyaretçilerin ve delegasyonların ikinci görüşme taleplerinde bulunma imkanı da sağlandı.

826 SANAL SALON 

Sanal fuarda 44 ülkeden 288 firma, 174 delegasyon ve bunlara tahsisli 826 sanal toplantı salonunda 5 ay boyunca ikili ya da çoklu online toplantılar yapılabilecek. Başlangıçta konfirme edilmiş 13 bin 644 toplantı olduğu bildirildi. Delegasyon ve toplantı sayısının önümüzdeki haftalarda artması bekleniyor.