Evde spor pazarı büyüyor

Pandeminin ilk aylarında kapanan binlerce spor, yoga ve pilates salonu, hızla toparlanmaya başladı. Türkiye’de 10’dan fazla marka; franchise sistemini büyüterek, online spor ağını geliştirdi. Artık müşterilerine evden ve istediği saatte hizmet veren markaların dönemi başladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU
 
Covid-19, birçok sektörde iş yapma biçimini değiştirmeye başladı. Bu değişim o kadar hızlı oluyor ki, markalar ürünlerinden müşteri portföyüne kadar birçok alanda yeniliğe imza atıyor.
 
Tabii bu yeniliklerin başında teknoloji geliyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri de spor, yoga ve pilates salonları oldu. Bu alanda faaliyet gösteren kurumsal zincir markalar, franchise’lerine online hizmet vermek için harekete geçti. Kimi kendi uygulamasını geliştirdi, kimi Zoom gibi platformlar üzerinden müşteriye özel seanslar gerçekleştirdi.
 
YENİ GİRİŞİMCİLER KAZANDI
 
Sektör temsilcileri, dünyada 3 trilyon dolarlık hacme ulaştığı tahmin edilen pazarın, pandemi döneminde kurumsal şirketlerin de gündemine girdiğini belirtti. Şirketlerin pandemi nedeniyle artan kaygıları azaltmak için çalışanlarına özel wellness eğitimleri organize etmeye başladığını anlatan sektör mensupları, şöyle konuştu: “Burada da kurumsal zincir markalara olan talep arttı. Markalar bir yandan kendi müşterilerine hizmet verirken, bir yandan da şirketlerden gelen talepleri karşılamaya çalıştı. Bunun için hızla evinden spor ve sağlık hizmeti verecek, yeterli bilgi ve tecrübesi olan kişilerle iletişime geçildi. Bunlara daha küçük franchise modellemeleri yapıldı ve bir anda spor alanında gerekli sertifikası bulunan kişiler kendi işinin patronu oldu. Eğitmenler, markaların sunduğu teknolojik altyapı ile kendi evlerinden her gün yüzlerce öğrenci ile buluşma imkanına kavuştu. Teknoloji alt yapısını güçlendiren zincir markalar çok önemli bir atılım gerçekleştirmiş oldu.”
 
SPOR SALONLARINDA DURUM
 
Sektör temsilcileri, spor salonlarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu: “Yoga ve pilates gibi hizmetler internet üzerinden daha kolay sunulabiliyor. Bugün herkesin evinde spor aleti olması mümkün değil. Spor salonları müşterilerine hem evden hem de spor salonunda hizmet sunuyor. Müşterileri randevu sistemi ile kabul ediyorlar. Spor salonlarının bu dönemde biraz daha açık alanları tercih ettiklerini gördük. Yeni salonlar da açıldı. Bunlar çok önemli. Ancak beklenen büyüme rakamları çok da fazla gerçekleşmedi. Birçok noktada mevcudun korunduğunu ve spor salonlarının da açık alanlara yöneldiğini gözlemledik.”
 
ASIL BÜYÜME PANDEMİ SONRASI BEKLENİYOR
 
Sektör temsilcileri, pazardaki büyümenin asıl pandemi sonrası yaşanacağına dikkat çekerek, “Sağlıklı yaşamanın, spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu bu süreçte herkes gördü. Artık genci, yaşlısı spora daha çok ilgi duyacaktır. Bugün belediyelerin yaptığı yürüyüş ve bisiklet yollarının sayısı artıyor. Buna ek olarak spor aletlerinin de sayısının arttığını gözlemledik. Tüm bunlar pandemi sonrasında sektörü büyütecek ve daha çok girişimcinin bu alana yatırım yapmasına neden olacak” diye konuştu.