Sağlık Bakanlığı: Çiçeklerden korona bulaşmıyor

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yeni tip koronavirüsün çiçeklerden bulaştığını gösteren kanıta dayalı bilimsel bir veri bulunmadığını açıkladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI
 
İstanbul Ticaret Odası Peyzaj ve Çiçekçilik Meslek Komitesi, Covid-19 virüsünün çiçekten bulaşıp bulaşmadığı konusunda kamuoyunu aydınlatmak için Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden görüş istedi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ise gönderdiği cevap yazısında yanlış algıları net bir biçimde ortadan kaldırarak; Covid 19’un bulaş yoluna ilişkin dünyadaki ve ülkemizdeki bilimsel gelişmeler göz önüne alındığında virüsün enfeksiyonunun çiçeklerden bulaştığını gösteren kanıta dayalı bilimsel bir veri bulunmadığını açıkladı.
 
MUTLULUK KAYNAĞI
 
Diğer taraftan yapılan araştırmalara göre; Covid-19 pandemi süreci insanların psikolojileri üzerinde de olumsuz etkilere yol açıyor. Çiçekler ise insanlara mutluluk vererek bu zorlu süreçte motivasyon kaynağı oluyor. Çevresinde çiçek bulunan insanlar daha pozitif bir ruh haline sahip oluyor.
 
POZİTİF DUYGU ARTIŞI
 
ABD’nin New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi daha önce yaptığı bilimsel bir araştırmada kendisine çiçek gönderilen kişilerde uzun süren bir pozitif duygu artışının yaşandığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, her bir çiçek kokularının yanı sıra sahip olduğu renklerle, retinadan geçip optik sinirlere giden ve vücudun cevap vermesini sağlayan zinciri uyaran bir ışık dalgası yaratıyor. Sinir sistemi boyunca sinirsel sinyallerin iletilmesine yardımcı olan nörotransmitter salınımı gerçekleşiyor.

Bu salınım ile de insanı sakinleştiren bir hormon olarak kabul edilen melatonin, uyarıcı etkisi ile adrenalin ve mutluluk hormonu olan serotonin salgılanıyor.